Az EP elnöke Mussolinit méltatta, aztán bocsánatot kért
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Fico-párti nyugdíjasoknak öltöztek be egy osztály diákjai Szlovákiában, politikai botrány lett belőle
- A Fidesznek szigorú elvárásai vannak az Európai Bizottság jövendőbeli biztosaival szemben
- Az idei amerikai elnökválasztás olyan szoros, hogy napok telhetnek el, mire lesz győztes
- Francia szülők perelték be a TikTokot
- Kiemelten fontos titkosszolgálati adatbázishoz kaphat hozzáférést az Egyesült Királyság
- Brüsszel fizetési felszólítást küldött Magyarországnak
- Szexbotrány a hágai nemzetközi bíróságon, a magyar kormány levelet írt az ügyben
- Az amerikai választásokat is megzavarhatja a Rafael trópusi vihar
- Kiakadtak a lengyelek Zelenszkijre: Azt akarja, hogy belépjünk a háborúba
- Senki nem tudja, mit jelentene a teljes győzelem Ukrajnában
Magyarázkodásra kényszerült Antonio Tajani, az Európai Parlament olasz néppárti elnöke. A politikus az olasz Radio24-nek nyilatkozott többek között Benito Mussoliniről. Tajani azt mondta, hogy „mielőtt háborút hirdetett volna (mármint Mussolini) az egész világ ellen, s követte volna Hitlert, mielőtt bevezette volna a rasszista törvényeket, tett pozitív dolgokat is, infrastruktúrát épített az országban. Utakat, hidakat és sportlétesítményeket épített, s sok mocsarat is lecsapolt. Ha a konkrét tényeket nézzük, nem mondhatjuk, hogy semmit sem ért el.”
Az EP elnöke, a Forza Italia korábbi alelnöke azt is elismerte, hogy Mussolini „nem volt a demokrácia bajnoka” és a zsidótörvényeket is őrültségnek nevezte.
Tajani azonnal támadások kereszttüzébe került. Udo Bullmann, a Szociáldemokraták frakcióvezetője azt mondta, hogy ezek hihetetlen mondatok, amiket gyorsan tisztáznia kell Tajaninak. Lynn Boylann, az ír Sinn Féin EP-képviselője is kifakadt: "Mussolini több mint 430 ezer ember haláláért felelős és akkor nézzük meg az utakat, meg a hidakat? Komolyan, ez az ember az Európai Parlament elnöke?" Az Egységes Európai Baloldal lemondásra szólította fel Antonio Tajanit. Szerintük az EU legfőbb demokratikus intézményét képviselő elnök nem használhatja ugyanazokat a szlogeneket, mint amelyeket a fasiszták és a szélsőjobboldaliak használnak a második világháború óta a Mussolini-rendszer igazolására.
Mindezeket követően Antonio Tajani egy közleményt adott ki, amelyben meggyőződéses antifasisztaként bocsánatot kér mindazoktól, akiket esetleg megsértett. Hozzátette, hogy semmiképpen sem akart igazolni egy antidemokratikus és totalitárius rendszer. „Teljes szívemből antifasiszta vagyok, mindig is hangsúlyoztam, hogy Mussolini és a fasizmus a múlt századi történelem legsötétebb része” - jelentette ki.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!