Gál Kinga–Timmermans-meccs volt az EP-ben
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Megszállhatja Ukrajnát a Nyugat, százezer békefenntartó érkezhet az országba
- A választás, ahol a pártok győzelem helyett egymást próbálják alulmúlni
Április 9-én folytatódik a tagállamok tanácsában a Magyarországgal szembeni hetes cikkelyes eljárás. Ez derült ki az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságában az EU soros elnökségét ellátó Románia kormányának képviselőjének beszámolójából.
Az eseményen ott volt Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke is, aki elmondta, hogy a helyzet nem javult, sőt, újabb gondok is felmerültek Magyarországon. Kiemelte a magyar kormány támadását az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker és az uniós intézmények ellen.
Timmermans leszögezte, nincs semmiféle konspiráció bevándorlók Európába hozatala kapcsán, és a magyar emberek megérdemlik, hogy tudják az igazságot. Ezért a Bizottság tájékoztatta a magyar közvéleményt. Timmermans érintette még a túlóratörvényt (ő rabszolgatörvénynek nevezte), a kormánybarát sajtó koncentrációját és a Közép-Európai Egyetem részbeni kényszerű elköltözését, amire az EU történetében még nem volt példa.
Túl nagy vita nem alakult ki. Judith Sargentini sérelmezte, hogy az Európai Tanácsban nagyon lassan zajlik a folyamat, és nincs is terv arra, hogy milyen menetben tárgyalnák a hetes cikkelyes eljárást. Mielőtt unalomba fulladt volna az eszmecsere, Gál Kinga, fideszes EP-képviselő állította Frans Timmermanst a szőnyeg szélére. Gál szerint a Bizottság első alelnöke nem is arról beszélt, amiért ide hívták. Az eljárás állásáról kellett volna beszámolnia, nem pedig Sargentinivel együtt baloldali politikai nyomást gyakorolnia. Sőt, a Bizottság alelnökeként kiesett a szerepéből, mert nem használhatná a rabszolgatörvény kifejezést, mert ezt kizárólag a magyar ellenzéktől lehet hallani. Egyébként pedig néhány civil szervezet híreszteléseit sorolta fel a CEU vagy a magyar médiahelyzet kapcsán.
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció képviselője is felszólalt, szerinte Magyarországon a helyzet lényegesen romlott, a magyar kormány egyre agresszívebben gyalázza meg a demokráciát, a parlament elnöke pedig mint valami rossz házmester próbálja anyagilag ellehetetleníteni az ellenzéki képviselőket.
Hozzátette, hogy a tagállamokat tömörítő Tanács a két legfontosabb témában, a menekültügyben és a jogállamiság kérdésében sem tudott előre lépni az elmúlt években. Ez az EU tekintélyét jobban rombolja, mint bármi más – jelentette ki.
Frans Timmermans válaszolt Gál Kingának és feltette neki a kérdést, hogy az egyébként néppárti képviselő vajon most az Európai Néppárt nevében szólalt-e fel? Szerinte ugyanis a néppárti politikusok nem ezt szokták mondani. Majd feltette a kérdést: „Gál asszony, hogyan lehet a keresztény értékekre vagy Európára hivatkozni és ezzel egy időben megtagadni a vizet és az élelmet azoktól, akik ránk vannak bízva?”
Erre nem jött válasz.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !