Brüsszel erősíti a határok védelmét
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
- Meghalt a világ egyik legnagyobb médiavállalatának volt vezetője, Richard Parsons
- A levegőbe emelkedett Kína új csodafegyvere
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
- Meghiúsult ünnepi program, síkideg emberek: több órát vesztegeltek egy vonat utasai a Csalagútban
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidáman elhúzó Mikulás
- Erős földrengés rázta meg a Kuril-szigeteket
Megegyezett az Európai Parlament és a tagállamokat tömörítő Tanács az európai határ- és partvédelmi ügynökség, a Frontex létszámának bővítésében, tevékenységének kiterjesztésében.
Ez az az intézkedés, amely miatt a magyar kormány tavaly szeptember óta attól tart, hogy korlátozzák Magyarország határőrizet lehetőségeit, és így valójában az illegális migránsok beáramlásának elősegítése válik majd lehetővé. Sőt, ez a kitétel központi eleme volt a Soros-Juncker plakátkampánynak, azt állítva, hogy „gyengíteni akarják a tagállamok határvédelmi jogait”.
Az elfogadott jogszabályból is kitűnik azonban, hogy ez a lépés az illegális bevándorlás visszaszorítását célozza, és nem sérti a tagállami hatásköröket. A cél az, hogy 2027-re egy 10 ezer főből álló uniós határőrizeti testület álljon fel, szemben a jelenlegi helyzettel, amikor csak a tagállami hozzájárulásoknak köszönhető az, hogy a Frontex működik.
Első lépésként 2021-ben ötezer fővel kezdi meg a tevékenységét a megerősített szervezet. Az új testület egy tagállam kérésére határellenőrzési és visszaküldési feladatokat végezhet, valamint határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben is részt vehet. Nincs szó tehát arról, hogy „Brüsszel” irányítaná az uniós határőröket, mindig az adott tagállam parancsnoksága alatt kell tevékenykedniük. Ennek keretében részt vesznek az illegálisan az EU területén tartózkodók azonosításában és a származási országukba történő visszaküldésében.
Roberta Metsola máltai néppárti EP-képviselő, a jogszabály parlamenti előadója úgy kommentálta a lépést: „ Ez egy győzelem Európa számára."Hozzátette azt is, hogy ezzel új lehetőségek nyílnak meg a bűnözés elleni küzdelemben.
A Szociáldemokrata frakció részéről Niedermüller Péter volt a téma jelentéstevője. A Demokratikus Koalíció EP-képviselője közleményben hangsúlyozta: „A megállapodás valójában egy vészforgatókönyv egy újabb migrációs válság esetére. De ahogy a friss statisztikákból is kiderül, ez egyelőre csak a fideszes látomásokban zajlik." Niedermüller Péter szerint „az EU pontosan azt teszi, amit az Orbán-kormány évek óta követel: olyan módon erősíti meg az uniós határokat, hogy a nemzeti szuverenitást sem csorbítja."
A jogszabályt formailag még el kell fogadnia az Európai Parlament Állampolgári Jogi Bizottságának, az Európa Parlament plenáris ülésének és az EU Tanácsának is.