Az EP védené a schengeni rendszert
- Plasztikai műtétekkel próbálta meg elkerülni elfogását egy brazil drogbáró
- Hiába az Aszad-rezsim bukása, Szíria egyhamar nem lesz demokratikus ország
- Meglepő helyre kerülhetnek az amerikai rabok
- Orbán Viktor: Donald Trump néhány intézkedéssel máris a feje tetejére állította a világot
- Az Európai Unió kész nekifeszülni Donald Trumpnak és a kereskedelmi háborújának
- Menekülnek a magyarok egyik kedvenc üdülőhelyéről, napok óta reng a föld
- A Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárás éllovasa lett Csehország
- Itt van Magyarország rákprofilja, ránk rúgta az ajtót a szomorú valóság
- Fellélegezhet Kanada és Mexikó, Donald Trump így döntött a vámokról
- A techmilliárdos oligarchák átvehetik Amerika irányítását
Most Ausztriában, Németországban, Dániában, Svédországban és Norvégiában van a belső határokon ellenőrzés. Ezeket még a 2015-ös migránsválság nyomán vezették be és folyamatosan meghosszabbították. Franciaország pedig folyamatos terrorfenyegetettség miatt tartja fenn a határellenőrzést. Az Európai Parlament egy állásfoglalást fogadott el arról, hogy első alkalommal ne hat, hanem csak két hónapra lehessen bevezetni és kettő helyett összesen egy évig lehessen hosszabbítást elrendelni.
A schengeni övezet államainak részletes kockázatelemzéssel kell igazolniuk, ha a határellenőrzést a kezdeti két hónapon túl is fenn szeretnék tartani. Ha még tovább, tehát hat hónapra szeretnék meghosszabbítani a határellenőrzést, akkor a Bizottságnak állást kellene foglalnia arról, hogy a hosszabbítás megfelel-e a jogi követelményeknek. A határellenőrzés meghosszabbítását az Európai Tanácsnak is jóvá kellene hagynia.
A parlament jelentéstevője, a szlovén Tanja Fajon azt mondta, Schengen nem lehet vita tárgya. Ugyanakkor szerinte „már három és fél éve zajlik jogszerűtlen és illegitim ellenőrzés a belső schengeni határokon. Ideje, hogy megszűnjön, vagy hogy a Bizottság a bíróság elé vigye az ügyet.”
A témában a tagállamok szintjén régóta nem sikerül döntésre jutni, ezzel a parlamenti állásfoglalással is csak az EP-választások után foglalkoznak majd.