Az EP védené a schengeni rendszert
- A gázai hatóságok szerint több mint 90 palesztin halt meg az utóbbi 48 órában
- Az unoka hamis bankjegyekre cserélte a nagymama pénzét, aki lebukott a boltban
- Hatalmas rendőri akció Németországban, lelőttek két embert
- Az amerikai alelnök a vatikáni államtitkárral tárgyalt a nemzetközi helyzetről
- Parlamenti képviselő és családja vesztette életét Boszniában, szörnyethaltak az autópályán
- Fogynak az ellenfelek, egyre többen tekintik diktátornak Volodimir Zelenszkijt
- Kína megrendszabályozását el kellene felejteni
- Egy ország már lelkesen másolja Musk bürokráciacsökkentését
- Ecuadorban merénylettől tartanak, a legmagasabb szintű készültségben van az ország
- Új szereplő vetheti meg a lábát az európai kőolajpiacon
Most Ausztriában, Németországban, Dániában, Svédországban és Norvégiában van a belső határokon ellenőrzés. Ezeket még a 2015-ös migránsválság nyomán vezették be és folyamatosan meghosszabbították. Franciaország pedig folyamatos terrorfenyegetettség miatt tartja fenn a határellenőrzést. Az Európai Parlament egy állásfoglalást fogadott el arról, hogy első alkalommal ne hat, hanem csak két hónapra lehessen bevezetni és kettő helyett összesen egy évig lehessen hosszabbítást elrendelni.
A schengeni övezet államainak részletes kockázatelemzéssel kell igazolniuk, ha a határellenőrzést a kezdeti két hónapon túl is fenn szeretnék tartani. Ha még tovább, tehát hat hónapra szeretnék meghosszabbítani a határellenőrzést, akkor a Bizottságnak állást kellene foglalnia arról, hogy a hosszabbítás megfelel-e a jogi követelményeknek. A határellenőrzés meghosszabbítását az Európai Tanácsnak is jóvá kellene hagynia.
A parlament jelentéstevője, a szlovén Tanja Fajon azt mondta, Schengen nem lehet vita tárgya. Ugyanakkor szerinte „már három és fél éve zajlik jogszerűtlen és illegitim ellenőrzés a belső schengeni határokon. Ideje, hogy megszűnjön, vagy hogy a Bizottság a bíróság elé vigye az ügyet.”
A témában a tagállamok szintjén régóta nem sikerül döntésre jutni, ezzel a parlamenti állásfoglalással is csak az EP-választások után foglalkoznak majd.