Ügyvédi irodája és a kormánymegrendelések miatt kell magyarázkodnia Trócsányinak Brüsszelben
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Plasztikai műtétekkel próbálta meg elkerülni elfogását egy brazil drogbáró
- Hiába az Aszad-rezsim bukása, Szíria egyhamar nem lesz demokratikus ország
- Meglepő helyre kerülhetnek az amerikai rabok
- Orbán Viktor: Donald Trump néhány intézkedéssel máris a feje tetejére állította a világot
- Az Európai Unió kész nekifeszülni Donald Trumpnak és a kereskedelmi háborújának
- Menekülnek a magyarok egyik kedvenc üdülőhelyéről, napok óta reng a föld
- A Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárás éllovasa lett Csehország
- Itt van Magyarország rákprofilja, ránk rúgta az ajtót a szomorú valóság
- Fellélegezhet Kanada és Mexikó, Donald Trump így döntött a vámokról
- A techmilliárdos oligarchák átvehetik Amerika irányítását
Az ügyvédi irodájáról és a magyar kormányhoz fűződő anyagi szálakról kérdezik csütörtökön Trócsányi László biztosjelöltet az Európai Parlament jogi szakbizottságában (JURI). Rovana Plumb sem győzte még meg a jogi szakbizottságot arról, hogy alkalmas uniós biztosnak. A román biztosjelöltnek arról kell számot adnia, miért nem említette meg EP-nek küldött vagyonosodási nyilatkozatában, hogy összesen majdnem 1 millió euró (330 millió forint) kölcsönt kapott. Ha a szakbizottság megállapítja, hogy a politikusok anyagi összeférhetetlenség miatt nem alkalmasak uniós biztosnak, az október 1-jére és 2-ára kiírt meghallgatásokat elnapolhatják.
Az EP jogi szakbizottsága a felelős azért, hogy megvizsgálja: a leendő biztosok pozíciója és a háttere között nincs-e valamilyen lehetséges vagy tényleges összeférhetetlenség. Ehhez a biztosjelölteknek vagyonbevallást kellett kitölteniük. A szakbizottság kilenc másik jelölt nyilatkozatában is talált kisebb-nagyobb formai vagy tartalmi hibát. A mai ülésen az írásos és szóbeli magyarázatok után öt biztosjelölt kapott zöld utat. Emellett az osztrák Johannes Hahnnak a kifogásolt részvényeivel kapcsolatban ajánlásokat tettek, a lengyel Janusz Wojchiechowskitől pedig további tájékoztatást kértek, miután kiderült: az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatot indított az egykori EP-képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy visszaélt az utazási költségtérítésekkel.
Az EP jogi szakbizottságának szóvivője az EUrologusnak elmondta, hogy a biztosjelöltsége mellett hivatalosan még mindig EP-képviselő Trócsányi László szerda délután azért jelent meg a JURI ülésén, hogy Szájer József kollégáját helyettesítse a szavazásokban, ahol az összeférhetetlenségi vizsgálat mellett más napirendi pontok is szerepeltek.
Az EP-képviselők különböző szakbizottságokban lehetnek rendes és póttagok. Ha egy képviselő valamilyen okból nem tud megjelenni a bizottsági szavazásokon, akkor kereshet maga helyett egy bizottsági póttagot vagy a saját nemzeti delegációjából egy képviselőt. Hogy a maradék 11 fideszes EP-képviselő és az 5 néppárti JURI-póttag közül miért éppen Trócsányi Lászlót választotta Szájer helyettesítőnek arra az ülésre, ahol Trócsányi László összeférhetetlenségéről is szó volt, rejtély. Viszont egy német néppárti képviselő felvetette, hogy ha a jelölt már úgyis ott van, kérdezzenek tőle a kollégák.
A szerdai ülésen nem tudtak mindent megvitatni, ezért a jogi szakbizottság arra kérte Trócsányit és Plumbot, hogy csütörtökön is jöjjenek vissza, és válaszoljanak a kérdésekre. A JURI-nak péntekig kell döntést hoznia arról, hogy alkalmasnak tartja-e a biztosjelölteket a posztra. Ha megállapítják az összeférhetetlenséget, akkor először az Európai Parlament elnökét értesítik, aki felveszi a kapcsolatot az Európai Bizottság elnökével, és nagy valószínűséggel elhalasztják a jövő hétre tervezett szakmai meghallgatásokat. Ebben az esetben lehet, hogy a kormányok új biztost jelölnek a helyükre.
A szociáldemokrata frakcióban dolgozó forrásokból az EUrologus úgy értesült, hogy Viorica Dăncilă román miniszterelnök már hajlandó lenne a korrupciógyanúba keveredett Plumbot lecserélni,
mivel talált helyette egy jobb jelöltet: saját magát.