Az EP leszavazta, hogy a tagállamok gyúrjanak rá a menekültek földközi-tengeri mentésére
- Tömeges leépítés kezdődött az amerikai kormányszervnél, amelyet Orbán Viktor is bírál
- Hatalmas lángok csaptak fel egy manchesteri ipari parkban
- Vasárnap jobbra tolódott egész Németország, aminek a politikai közép látta a kárát
- Három év a pokolban
- Nagy bejelentést tett Donald Trump különmegbízottja, még a héten aláírják a megállapodást Ukrajnával
- Donald Trump megmagyarázta a német választási eredményeket
- Rendkívüli EU-csúcsot hívott össze az Európai Tanács elnöke
- Vatikán: enyhe veseelégtelenség jelent meg Ferenc pápánál, továbbra is kritikus az állapota
- Orbán Viktor örülhet, előretört a német szövetségese, történelmi vereséget szenvedtek Olaf Scholzék
- Volodimir Zelenszkij kész lemondani az elnöki székről, és Orbán Viktornak is üzent
Elutasította az Európai Parlament a földközi-tengeri kutatás-mentésről szóló állásfoglalást csütörtökön Strasbourgban. Az EP állampolgári jogi, bel- és igazságügyi szakbizottságában (LIBE) már elfogadott dokumentum arra kérte volna fel az Európai Bizottságot, hogy tegyen új javaslatot az európai menekültügyi rendszer reformjára, illetve felszólította a tagállamokat, hogy fokozzák a kutatási és mentési műveleteiket, és biztosítsák az ehhez szükséges eszközöket és személyzetet, mivel nemzetközi jogi kötelezettség a fuldoklókat kimenti a tengerből.
Az állásfoglalás a német, francia, olasz és máltai belügyminiszterek szeptember 23-i találkozóján elfogadott egyezségre is utalt, amely önkéntes és szigorú rendszerrel oldotta volna meg a tengerből kimentett menedékkérőknek a tagállamok közti elosztását. Az EP arra akarta felkérni a tagállamokat, hogy csatlakozzanak kezdeményezéshez.
Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő, a LIBE szakbizottság tagja közleményében üdvözölte, hogy a plenáris ülés nem támogatta a javaslatot, mivel az véleménye szerint " meghívóként szolgált volna több millió bevándorló számára. A javaslat azt az üzenetet akarta közvetíteni, hogy bárki nyugodtan elindulhat Európába, hiszen a tisztázatlan hátterű NGO-k úgyis segítséget nyújtanak nekik a tengeren és beszállítják őket a kontinensre.”
2015 óta nem tudja az EU megreformálni az európai menekültügyi rendszert, mivel az uniós intézmények és a tagállamok között is hatalmas nézetkülönbségek vannak. Európába egyéb utakon is érkeznek menedékkérők, de a legtöbb figyelmet a tengerből kimentett, kikötésre váró mentőhajókon rekedt menedékkérők kapják. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint idén 933-an fulladtak a Földközi-tengerbe, miközben Európába próbáltak jutni, tavaly pedig 2277-en.