Bővítési biztos: Így nem lesz új EU-csatlakozás a 2030-as évek előtt
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Megerőszakolhattak és kirabolhattak két légiutas-kísérőt újév napjának hajnalán
- Razziát tartott a rendőrség a dél-koreai repülőgép-baleset helyszínén
- Megtaláltak egy 50 éve eltűnt nőt Nagy-Britanniában
- Madárral ütközött a repülőgép, ami Teneriféről szállította volna vissza az utasokat Budapestre
- Irán behívatta Szaud-Arábia nagykövetét, miután hat állampolgárát kivégezték kábítószer-kereskedelemért
- Felrobbant egy Tesla a Las Vegas-i Trump-hotel előtt
- Legalább 20 ember eltűnt, amikor elsüllyedt egy Olaszországba tartó migránshajó
- Saját tárgyalótermében végzett magával egy amerikai bíró
- Tragédia újévkor Montenegróban: legalább tizenketten meghaltak, háromnapos nemzeti gyászt rendeltek el
- Az Egyesült Államokban vizsgálják tovább a balesetet szenvedő dél-koreai gép feketedobozát
Johannes Hahn, az Európai Unió bővítési biztosa szerint ha a franciák javaslatát követve csak egy bővítési reform után haladnak előre a csatlakozási tárgyalásokkal az EU-tagságra várakozó országokkal, akkor a balkáni államok a 2030-as évek előtt nem léphetnek be az EU-ba. Szerinte a csatlakozási feltételek reformjának párhuzamosan kellene megvalósulnia a csatlakozási tárgyalásokkal. A balkáni államoknak egy 2030-as évekbeli csatlakozás nem hiteles európai perspektíva.
Az Európai Tanács november közepén francia vétóval szavazta le a csatlakozási tárgyalások megkezdését Észak-Macedóniával és Albániával. Akkor azt ígérték, hogy ehhez a kérdéshez még visszatérnek a horvát elnökség alatt tartandó Balkán-csúcson 2020 májusában.
Johannes Hahn szerint a balkáni országok eddig annak köszönhetően oldották meg konfliktusaikat, hogy a szemük előtt lebegett a csatlakozás lehetősége. Enélkül a „mézesmadzag” nélkül lehet, hogy semmilyen előrelépés nem történt volna.
A bővítési biztos elmondta: az EU világos követelményeket szabott, mikor azt mondta, ha a nyugat-balkáni államok bizonyos feltételeket teljesítenek, akkor megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások. Szerinte ehhez mind a 28 tagállam a szavát adta.
Sandra Kalniete, az Európai Parlament külügyi bizottságának a tagja még erősebben fogalmazott:
Szégyellem magam, amikor arra kell visszaemlékeznem, amikor könyörögtünk Észak-Macedónia nagykövetének, hogy oldja meg a névproblémát, és akkor tagok lesznek. Ez a hitegetés az EU hitelességét aláásta.
A zöld frakció parlamenti képviselője, Viola von Cramon-Taubadel azonban kétségét fejezte ki. Azt mondta: egyes nyugat-balkáni államok, például Szerbia akkor sem tudna megszabadulni az erős orosz befolyástól, ha akarná. Szerbia ügyében tehát még mindig nagy a vita, annak ellenére, hogy Belgráddal a csatlakozási tárgyalások már folynak. Egyesek orosz szatellitállamnak nevezik a balkáni országot, mások szerint az EU túl kemény Szerbiával szemben, amikor olyat kér tőle, amit maguk az EU-s tagállamok közül sem mindenki teljesít: nevezetesen Koszovó elismerését.
A francia EP-képviselők különösen a végtelenségig menő, keret nélküli bővítéstől tartanak, és felháborítónak tarják, hogy Törökországgal még mindig csatlakozási tárgyalásokat folytat az EU a hajmeresztő jogtiprások ellenére.
Johannes Hahn a tehetséges fiatalok elvándorlását tekinti a legnagyobb problémának a balkáni régióban. Nem csupán arról van szó, hogy ezek a fiatalok külföldön tanulnak, és aztán az ott elsajátított tudást a saját országaikban kamatoztatják, hanem új életet kezdenek EU-s országokban, ahonnét még néha hazalátogatnak, vagy utalnak haza pénzt. Szerinte a Balkán elnéptelenedésének veszélye fenyeget, ami nemcsak a régió tragédiája lenne, hanem veszélyes geopolitikai veszteség egész Európának is.
Az osztrák politikus hivatali ideje végére úgy érzi, hogy a balkáni országok többségének az akarata ellenére elfogyott a lendület a bővítéshez, és nehéz lesz újra felépíteni a bizalmat az EU és a tagjelölt államok között. Szerinte Szerbia a NATO-val több közös hadgyakorlatot folytat le, mint az oroszokkal, de a szerb kommunikáció miatt más a benyomása a többségnek, emiatt tekintik olyan sokan orosz bábállamnak a térségben. A legkritikusabb pontnak Hahn mégis az összhang hiányát nevezte a szerbek és az EU külpolitikájában.