EP-szakbizottságok: Aki megsérti a jogállamiságot, attól megvonnák a forrásokat
- Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot
- Viharok és tornádók pusztítanak az Egyesült Államok középső részén, többen meghaltak
- „Nem vagyunk vad, balkáni törzs” – szerb egyetemisták 1000 kilométert tekernek Strasbourgig az európai figyelemért
- Donald Trump a tanácsadóinak Elon Musk visszaléptetéséről beszélt
- Az Európai Központi Bank elnöke reformot sürget, véget érhetnek az orbáni vétók
- Súlyos döntést hozott Ausztria, több határátkelőhelyet lezárnak Magyarország irányába
- Illegális bevándorlókat szállító csónakok borultak fel Törökország és Görögország közelében, többen meghaltak
- Felrobbant egy autó Amszterdam egyik forgalmas terén
- A világ egyik legszegényebb országa, és az életszínvonal csak folyamatosan romlik
- Marco Rubio: A médiában megjelenő hisztéria a NATO-val kapcsolatban indokolatlan
Az Európai Parlament két pénzügyi szakbizottsága, a Költségvetési és a Költségvetési Ellenőrzési Bizottság együttes ülésén nagy többséggel elfogadta, és támogatta az EP tárgyalási pozícióját a jogállamiság és a költségvetési pénzek összekapcsolása érdekében. 38 igen szavazattal szemben 8 nem szavazat állt, egy képviselő tartózkodott.
Ezt a témát az Európai Bizottság következő hét éves költségvetésre vonatkozó javaslata hozta be a fontos uniós ügyek közé tavaly májusban. Ezt az álláspontot az Európai Parlament is elfogadta, idén áprilisban az uniós költségvetés védelme érdekében saját állásfoglalást is jóváhagytak. Ebben többek között az áll, hogy az EU pénzügyi érdekeit veszélyezteti, ha sérül vagy veszélybe kerül egy „tagállamban az uniós költségvetést végrehajtó hatóságok megfelelő működése, különösen a közbeszerzési vagy támogatási eljárások keretében.” Az Európai Bizottság a mostani pénzügyi időszak Magyarországra vonatkozó elemzésében éppen ezt a kockázatot állapítja meg, ami miatt akár 700 milliárd forint visszafizetését is elrendelhetik.
A jogállamisági vita intézményközi tárgyalásokon folytatódik majd, ahol az Európai Bizottság és az Európai Parlament álláspontja világos, és ebben a kérdésben hasonló, ugyanakkor a tagállamok nagyon megosztottak. Magyarország például már többször jelezte, hogy semmi szükségét nem látja ilyen szabályozásnak. A költségvetés szabályozásának esetében teljes összhangra van szükség az Európai Tanácsban, vagyis amennyiben nem enged valamelyik fél, vagy nem közelednek az álláspontok, az uniónak nem lesz végrehajtható költségvetése.