- Külföld
- Eurologus
- európai unió
- európai bizottság
- európai parlament
- dobrev klára
- minimálbér
- foglalkoztatás
- bérszakadék
- bérszínvonal
Az európai minimálbérről lehet konzultálni az Európai Bizottsággal
- Ha nagyon hiányzik a hóesés, nézze meg, mi zajlik most Japánban
- Több ezren tüntetnek Brüsszelben az ágazat megerősítése érdekében
- Államcsínnyel gyanúsítják Donald Tuskot, ügyészségi vizsgálatot kezdeményeznek
- Kiderült, mely európai országokba látogat először J.D. Vance
- Újabb bíróság mondott ellent Donald Trump állampolgársággal kapcsolatos rendeletének
- Varsó megfellebbezi a több mint 320 millió eurós bírságot megerősítő európai bírósági ítéletet
- Argentína követi Donald Trump példáját, kilép a WHO-ból
- Donald Trump hatalmas kockázatot vállalt, komolyan visszaüthet a hadjárata
- Egyelőre nem bukott meg a francia kormány, de a viharfelhők továbbra se tűntek el
- Donald Trump „rendbe rakná” Gázát, de ennek nem mindenki örül
Az európai minimálbérről indít konzultációt az Európai Bizottság – jelentette be a foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős uniós biztos, Nicolas Schmitt. A Bizottság a következő hat hétben várja az európai munkaadók és munkavállalók érdekeit képviselő szervezetek véleményét arról:
szükség van-e egy olyan európai jogi keretrendszerre, ami a bérezés alapvető feltételeit szabályozza az EU-ban.
A Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek egyébként az volt az egyik ígérete a beiktatásakor, hogy a következő öt évben olyan jogi keretet alakítanak majd ki, amely minden európai munkavállaló számára méltóságteljes életszínvonalat biztosít.
„Jelenleg 21 uniós országban létezik minimálbér, de az nem garantál mindenhol tisztes megélhetést” – jelentette ki Schmitt. A biztos azt is hangsúlyozta azonban, hogy az EU nem fog egy minden országban egyformán kötelező összeget meghatározni. A kezdeményezés arra irányul, hogy
minden uniós országban meghatározzanak egy, az ottani ár- és bérszínvonalhoz igazodó minimálbért.
Ez a Bizottság szándékai szerint különösen hasznos lehet az olyan országokban, ahol a szakszervezetek érdekérvényesítő képessége alacsony.
Nagyon-nagyon rosszak bizonyos országokban a fizetések, ami bérdömping miatt a fejlett országokat is rosszul érinti, hiszen lefelé versenyeznek
– magyarázta Schmitt arra utalva, hogy Svédországban és Dániában, ahol a szociális partnerek kollektív alkujának köszönhetően kifejezetten magasak a bérek, máris aggódni kezdtek amiatt, hogy az uniós szabályozás csökkentené a fizetéseket.
A tervek szerint a Bizottság a következő hat hétben várja majd az európai munkáltatók és munkavállalók szervezeteinek véleményét arról, hogy egyáltalán szükség van-e az európai minimálbérre. A válaszokat figyelembe véve tavasszal újabb hathetes konzultációt indítanak, és várhatóan nyáron terjesztik majd elő a konkrét jogszabálytervezetet, amiről a tagállami kormányokat tömörítő Európai Tanács és az Európai Parlament dönt majd.
Dobrev Klára DK-s EP-képviselő bejelentette: a következő hetekben személyesen fog tárgyalni a magyar szakszervezetekkel, munkaadókkal és kutatóintézetekkel az európai minimálbérről annak érdekében, hogy „minden európai embernek, köztük nekünk, magyaroknak is járjon garancia egy tisztességes életre.”