Koronavírus: szorosabb együttműködést várnak az uniós tagállamoktól
- Ma már a karácsonyi filmek is a hatalomról szólnak
- A Toszkánát idéző lengyel várkastély, a Stobnica titka
- Börtönbüntetésre ítélték az összeomlott szálloda tulajdonosát és építészét Törökországban
- Csaknem 250 év után nyilvánították védett állatnak Amerika szimbólumát
- Európa egyik legrégebbi karácsonyi vásárában jártunk
- Ukrán drón zuhant egy orosz bevásárlóközpontra, legalább egy ember meghalt
- Ajtók és ablakok törtek be, több lakás megrongálódott egy robbanásban Maroshévízen
- A szlovén hegyimentők bejelentették: egyelőre nem tudják kimenteni a magyar túrázót
- Először tartottak misét a rezsim bukása óta a szíriai keresztények
- Nem jelent meg a kihallgatásán Jun Szogjol dél-koreai elnök
A koronavírus megelőzését szolgáló intézkedésekre és fokozottabb együttműködésre szólította fel az Európai Unió Tanácsa a tagállamokat és az uniós intézményeket.
Az uniós egészségügyi miniszterek rendkívüli ülése után kiadott zárónyilatkozatban megállapítják, hogy a koronavírus – avagy COVID-19 – globális közegészségügyi kockázatot rejt a nemzetközi utazások miatt. A járvány megfékezéséhez
AZ EU SEGÍTSÉGET AJÁNL A LEGSÚLYOSABBAN ÉRINTETT ORSZÁGOK HATÓSÁGAINAK, ÉS EGYÚTTAL EGY SOR INTÉZKEDÉST RENDEL EL AZ UNIÓS TAGÁLLAMOKBAN IS.
Összességében az uniós tagállamok eddig jól kezelték a koronavírus kihívását és felkészültek voltak, de fontosnak tartottuk, hogy összehangoljuk a hatóságok munkáját az eltérő járványügyi gyakorlatok miatt, mondta Vili Beroš horvát egészségügyi miniszter, a Tanács soros elnökségét ellátó horvát kormány képviseletében az ülés utáni sajtótájékoztatón.
Bár a fertőzések 99 százalékát Kínában diagnosztizálták, mind tudjuk, hogy a vírusok nem állnak meg a határoknál, így nagyon fontos volt, hogy ma politikai döntést hozzunk az intézkedéseink összehangolásáról
– tette hozzá Sztella Kiriákidész egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős uniós biztos.
Az uniós országoknak ezentúl fokozottan ügyelniük kell arra, hogy megfelelően tájékoztassák az embereket – különösen a reptereken a nemzetközi utazásra készülőket vagy onnan visszatérőket – a járvány kockázatairól, a megelőzési lehetőségekről, és fertőzés esetén a gyógyulás lehetőségeiről. Az egészségügyi dolgozókat is fel kell készíteni a koronavírusra.
Emellett az uniós tagállamoknak fokozottan együtt kell működniük, például
informálniuk kell egymást a járványügyi helyzetről, és megosztaniuk a gyógyításban vagy a megelőzésben elért kutatási eredményeket.
A tagállamok együttműködésének koordinalásával, illetve a kutatás-fejlesztési és tájékoztatási programokhoz az Európai Bizottság segítségét is várják az uniós egészségügyi miniszterek,.