Koronavírus: nem tartják meg Strasbourgban az EP ülését
- Leállította a Temu- és Shein-csomagok kézbesítését az Egyesült Államok postaszolgálata
- Lövöldözés volt Brüsszel egyik metróállomásánál, hajtóvadászatot indított a belga rendőrség
- Lövöldözés volt egy ohiói raktárépületben, egy ember meghalt
- Megtalálták a washingtoni légi katasztrófa valamennyi áldozatának holttestét
- Megvan a második uniós ország, amelyik beleállt a magyar szuverenitásvédelmi törvény elleni harcba
- Így váltak a török szappanoperák kőkemény propagandatermékké
- Donald Trump bejelentette, hogy átvenné a Gázai övezetet
- Extrém intézkedés az oroszoktól: egyre gyakrabban rohamozzák Ladákkal az ukrán állásokat
- A franciák Macron második kormányát buktatnák meg három hónapon belül
- Joe Biden a politika után a szórakoztatóipar felé fordul
A koronavírus miatt nem Strasbourgban tartja meg az Európai Parlament a plenáris ülését a jövő héten, hanem Brüsszelben – derült ki abból a levélből, amelyet David Sassoli, az EP elnöke küldött körbe az intézmény dolgozóinak csütörtök este.
Az EP elnöke hétfőn már elrendelt egy sor óvintézkedést a járvány megfékezése érdekében: a következő három hétre tervezett konferenciákat és meghallgatásokat lefújták, a látogatók és külső szakértők belépését is megtiltották. Egyedül Greta Thunberg klímavédelmi aktivistát engedték be, ami ellen néhány képviselő tiltakozott is.
Csütörtök délben még úgy nézett ki, hogy a koronavírus dacára a jövő héten is Strasbourgba utaznak az EP dolgozói. Sassoli azonban egy friss egészségügyi jelentésre hivatkozva úgy döntött: Brüsszelben tartják meg az ülést. „Új járványgócok alakultak nő, nőtt a fertőzöttek száma Európa számos régiójában” – írja a levélben.
Az EP napi munkája Brüsszelben zajlik, de havonta egyszer Strasbourgban tartanak plenáris ülést, holott a brüsszeli épületben is van akkora ülésterem, ahova az összes képviselő befér. A teljesen indokolatlan franciaországi ingázás ellen az utóbbi időben környezetvédelmi és takarékossági szempontokból is rengetegen tiltakoztak.
A strasbourgi plenáris ülés azonban szerepel az EU alapszerződésében, amelyet csak a tagállamok egyhangú beleegyezésével lehet módosítani. A francia kormány azonban mereven ragaszkodik a városnak igen jelentős idegenforgalmi bevételt és presztízst jelentő plenárishoz.
Viszont a 2016-os brüsszeli és párizsi terrortámadások után is megtartották a strasbourgi plenáris ülést.