Újabb hetes cikket nem indít a Bizottság, de vizsgálja a magyarországi helyzetet
- Hatvan éve nem látott árvízre készülnek Ausztráliában, az áradásnak már halálos áldozata is van
- A nyílt utcán késeltek halálra egy 11 éves kislányt Hollandiában
- Nem a százezres tüntetések, hanem saját szövetségesei veszélyeztetik Orbán Viktor barátját
- Büntetővámokkal vágott vissza az Egyesült Államoknak Kanada és Mexikó
- Kiderült, mennyit költött Elon Musk az amerikai elnökválasztási kampányra
- Donald Trump beváltotta fenyegetését, jelentős elbocsátások kezdődtek a kormányzatban
- Fordulat jöhet a háborúban, Zelenszkij és Macron egy közös európai hadsereget vetne be Ukrajnában
- Hogyan maradt Omán a béke szigete a zűrzavaros Közel-Keleten?
- Donald Trump azt állítja, hogy légitámadásokat rendelt el az Iszlám Állam egyik vezére ellen
- Kétezer éves adócsalási ügyre derített fényt egy most megfejtett papirusz
Nem értelmezhető a kérés, hogy újabb hetes cikk szerinti eljárás induljon a magyar koronavírus-törvény miatt, mivel egy hetes cikk szerinti eljárás már folyik a magyar jogállamiság és demokrácia védelmében – jelentette ki Christian Wigand, az Európai Bizottság igazságügyért és jogállamiságért felelős szóvivője kedden.
Az Európai Parlament és képviselőcsoportok elnökeiből álló testület, az Elnökök Értekezlete még múlt csütörtökön kérte fel a Bizottságot arra, hogy vizsgálja meg a magyar koronavírus-törvényt, és indítsa el újra a hetes cikk szerinti eljárást.
A Bizottság azonban kifejezetten aggódik a magyarországi helyzet miatt, és komolyan vizsgálja, hogyan hajtja végre a kormány a vészhelyzeti intézkedéseket. Ha úgy ítélik meg, hogy ez elengedhetetlen, akkor meg fogják tenni a szükséges lépéseket
– mondta Wigand.
A Bizottság szóvivője hangsúlyozta, hogy minden tagállamban vizsgálják a vészhelyzeti intézkedéseket annak a nyilatkozatnak a szellemében, amelyet az intézmény elnöke, Ursula von der Leyen tette közzé a múlt héten. A dokumentum felhívja a figyelmet, hogy a koronavírus jelentette nehéz helyzetben a gyors és hatékony intézkedések szükségesek az emberek egészségének védelmében, de
a vészhelyzeti intézkedések nem mehetnek az alapvető jogok és értékek európai szerződésekben foglalt normáinak rovására.
Erre Didier Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztos is emlékeztette az igazságügyi minisztereket hétfői videókonferenciájuk során.