Újabb hetes cikket nem indít a Bizottság, de vizsgálja a magyarországi helyzetet
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Megszállhatja Ukrajnát a Nyugat, százezer békefenntartó érkezhet az országba
- A választás, ahol a pártok győzelem helyett egymást próbálják alulmúlni
Nem értelmezhető a kérés, hogy újabb hetes cikk szerinti eljárás induljon a magyar koronavírus-törvény miatt, mivel egy hetes cikk szerinti eljárás már folyik a magyar jogállamiság és demokrácia védelmében – jelentette ki Christian Wigand, az Európai Bizottság igazságügyért és jogállamiságért felelős szóvivője kedden.
Az Európai Parlament és képviselőcsoportok elnökeiből álló testület, az Elnökök Értekezlete még múlt csütörtökön kérte fel a Bizottságot arra, hogy vizsgálja meg a magyar koronavírus-törvényt, és indítsa el újra a hetes cikk szerinti eljárást.
A Bizottság azonban kifejezetten aggódik a magyarországi helyzet miatt, és komolyan vizsgálja, hogyan hajtja végre a kormány a vészhelyzeti intézkedéseket. Ha úgy ítélik meg, hogy ez elengedhetetlen, akkor meg fogják tenni a szükséges lépéseket
– mondta Wigand.
A Bizottság szóvivője hangsúlyozta, hogy minden tagállamban vizsgálják a vészhelyzeti intézkedéseket annak a nyilatkozatnak a szellemében, amelyet az intézmény elnöke, Ursula von der Leyen tette közzé a múlt héten. A dokumentum felhívja a figyelmet, hogy a koronavírus jelentette nehéz helyzetben a gyors és hatékony intézkedések szükségesek az emberek egészségének védelmében, de
a vészhelyzeti intézkedések nem mehetnek az alapvető jogok és értékek európai szerződésekben foglalt normáinak rovására.
Erre Didier Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztos is emlékeztette az igazságügyi minisztereket hétfői videókonferenciájuk során.