540 milliárd eurós mentőcsomagban állapodtak meg az eurózóna pénzügyminiszterei
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Megszállhatja Ukrajnát a Nyugat, százezer békefenntartó érkezhet az országba
- A választás, ahol a pártok győzelem helyett egymást próbálják alulmúlni
Megállapodtak az eurózóna pénzügyminiszterei az uniós gazdasági csomagról a csütörtök késő estébe nyúló tárgyalások után. Az egyezséget pénteken fogják véglegesíteni egy újabb videókonferencia keretében, amelyen azoknak az uniós országoknak a pénzügyminiszterei is részt vesznek majd, amelyek nem használják a közös pénzt.
A húsz órán át tartó tárgyalássorozatot követően az Eurócsoport elnöke, Mário Centeno
egy 540 milliárd eurós mentőcsomagról számolt be, amelynek három pillére a munkavállalókat, a cégeket és a tagországokat is segíteni fogja
a koronavírus okozta károk enyhítésében:
- 100 milliárd eurós munkahelyvédelmi program indul az Európai Bizottság javaslatára, amelyre a tagállamoknak nyújtott hitel nyújt majd fedezetet,
- 200 milliárd euró értékben hitelez majd az Európai Befektetési Bank a bajbajutott kis- és középvállalkozásoknak,
- 240 milliárd euró értékben hitelez a tagállamoknak az Európai Stabilitási Mechanizmus, amelyből az egészségügyi kiadásokat lehet majd fedezni.
A spanyol és olasz kormányok legfőbb követelése egyelőre nem teljesül azzal kapcsolatban, hogy közös eurókötvények kibocsátából finanszírozzanak egy új európai Marshall-programot a koronavírus utáni gazdasági újjáépítésre. Ahogy Centano diplomatikus fogalmazott, a tagállamok "továbbra is dolgozni fognak egy gazdaságfellendítési terven".
A 2021-27-es keretköltségvetésről szóló tárgyalásokkor is tapintható észak-dél ellentét éleződött ki végletesen az elmúlt hetekben. A spanyol és olasz kormányok, illetve kevésbé hangosan a franciák is, hetek óta szolidaritást kértek az európai kollégáiktól. De költségvetési fegyelem iránt elkötelezett államok - főként Németország, Ausztria, Hollandia és Finnország - mereven elutasították a közös adósság ötletét.
Két hétig tartó huzavona után kedden már úgy tűnt, a pénzügyminiszterek meg tudnak állapodni a Centeno által most véglegesített három pontban, de az Európai Stabilitási Mechanizmus hiteléhez kötött feltételek miatt végül nem született eredmény a hét első felében tartott videókonferencián.
Úgy tűnik azonban, hogy csütörtökre mindegyik tárgyalópartner engedékenyebbé vált. Az olaszok és a spanyolok belementek abba, hogy az eurókötvények helyett a 2008-ban kezdődő gazdasági válság alatt létrehozott, az EU-tól független nemzetközi intézményként működő garanciaalaptól kapjanak hitelt.
A tagállamok a GDP-jük legfeljebb 2 százalékának értékében vehetnek fel hitelt, amelynek felhasználását az Európai Bizottság fogja felügyelni. A pénzt csak az egészségügyi kiadásokra lehet fordítani, ami beletartozik a járvány megelőzése és a kezelése is.
Ez azonban nagyon messze van attól a gazdaságélénkítő vagy kárenyhítő programtól, amelyet a legnehezebb helyzetben lévő államok szerettek volna elérni. Noha Centeno szerint ezúttal nem az történt, mint az előző gazdasági válság idején, mikor az EU "túl keveset és túl későn" tett a bajbajutott államok megmentésére.