A transzneműek jogait csorbító törvénytervezet ellen tiltakozik 63 EP-képviselő
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Döntöttek a német szociáldemokraták a kancellárjelöltről
- Szerbia elnöke elárulta, hogy az Európai Uniót vagy Kínát választja-e
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
- Tizenheten eltűntek, miután elsüllyedt egy turistahajó a Vörös-tengeren
- Miért nyert Romániában egy trumpista, és futott be mögé egy vallásos liberális jelölt?
- 18+Családi vérengzés Törökországban: a legközelebbi hozzátartozóival végzett egy férfi
- Szijjártó Péter szerint kulcsfontosságú az együttműködés az új kamarai vezetéssel
- Megkezdődtek a letartóztatások az újvidéki pályaudvari tragédia után Szerbiában
63 EP-képviselő tiltakozik nyílt levélben a két hete benyújtott salátatörvény transzneműekre vonatkozó rendelkezései ellen. A politikusok arra kérik Varga Judit igazságügyi minisztert és Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy vonják vissza a nemváltoztatást jogilag ellehetetlenítő javaslatot.
A Semjén Zsolt KDNP-elnök és miniszterelnök-helyettes által beterjesztett módosítás lényege, hogy a hivatalos iratokban az eddig használt „nem” kifejezés helyett a „születési nemet” tenné kötelezővé.
A transznemű és interszexuális emberek védelmében alapvető fontosságú, hogy a nemváltást jogilag is elismerjék – mutatnak rá az EP-képviselők, akik arra is emlékeztetnek, hogy ennek megtiltása az európai emberi jogi normákkal, többek között az Európa Tanács és az Európai Parlament határozataival is ellentétes.
Ezért arra kérik a minisztereket, hogy az európai emberi jogi sztenderdek fenntartása érdekében vonják vissza a salátatörvény nemváltoztatásra vonatkozó rendelkezéseit.
Az aláírók között van a magyar jogállamiság védelmében indított hetes cikk szerinti eljárás EP-s jelentéstevője, Gwendoline Delbos-Corfield, az állampolgári jogi, belügyi és igazságügyi szakbizottság (LIBE) számos tagja.
Egyetlen magyar EP-képviselőként a DK-s Rónai Sándor csatlakozott a kezdeményezéshez. A politikus az EUrologusnak azt nyilatkozta, hogy "a transznemű emberek jogi nemváltoztatásának ellehetetlenítése a sötét középkort idézi, nem fogjuk hagyni, hogy másodrendű állampolgárokként kezeljék őket." A képviselő szerint a vészhelyzetben a magyar kormány dolga az lenne, hogy a járványt megfékezve megóvja az emberek egészségét és munkahelyet.
Ehelyett az emberek legbelsőbb magánügyeivel foglalkoznak, és a salátatörvénybe csomagolva keltik tovább a gyűlölelet, terjesztik szélsőséges nézeteiket, és olyan intézkedéseket hoznak, melyeknek semmi köze a járványhoz.
A törvénytervezet kapcsán négy transzneművel beszélgetett az Index arról, milyen út vezet a felismeréstől a nemváltásig, és milyen nehézségekkel szembesülhetnek ezután.