Két év múlva a bolgárok és a horvátok is euróval fizethetnek
- Washington bejelentette: nem fizet többet a Panama-csatornán való áthaladásért
- Ezekben az országokban szeretnék a legtöbben, hogy a vallás beleszóljon a politikába
- Szijjártó Péter kritizálta az ENSZ-t, szerinte a tagállamok fejére nő a szervezet
- Floridai házat lyukasztott át egy égből lezuhant jégdarab
- Összeütközött két utasszállító Seattle repülőterén
- Svédországban búcsút vettek az eddigi legsúlyosabb öldöklés áldozataitól
- Gazdasági válságba sodorhatják Szerbiát az újvidéki tüntetések
- Moszkva üzent a béketárgyalásokról: A döntés Donald Trump kezében van
- Ha nagyon hiányzik a hóesés, nézze meg, mi zajlik most Japánban
- Több ezren tüntetnek Brüsszelben az ágazat megerősítése érdekében
Az euróövezethez tartozó pénzügyminiszterek és az Európai Központi Bank elnöke döntése alapján Horvátországot és Bulgáriát felvették az ERM II (Európai Árfolyam-mechanizmus) rendszerébe, amely az euró előszobájának felel meg, mindkét állam két év múlva vezetheti be a közös európai valutát, ha addig komoly feszültség nélkül részt tud venni az árfolyam-mechanizmusban. Minderről közleményben számolt be az Európai Bizottság, bár sajtóhírek alapján napok óta számítani lehetett erre a döntésre. Bulgária 2018 júliusában, Horvátország pedig egy évvel később jelezte belépési szándékát, az azóta végrehajtott intézkedések ellenőrzése után született ez a döntés.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta döntés kapcsán: „Az euró az európai egység, a jólét és a szolidaritás kézzelfogható szimbóluma. Ez a határozat elismeri a Bulgária és Horvátország által már végrehajtott fontos gazdasági reformokat, miközben megerősíti az közös európai valuta folyamatos vonzerejét.”
Az eurozónának jelenleg 19 tagja van, legutóbb 2015-ben Litvánia csatlakozott. Többek között Magyarország is kötelezettséget vállalt a közös valuta bevezetésére, de ennek nincs konkrét időbeli korlátja.