Óvatosabbá vált az Európai Tanács elnöke az uniós költségvetés kapcsán
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Célegyenesben a tárgyalások Ausztriában, megalakulhat a kormánykoalíció
- Autóbalesetben meghalt gitárost gyászol a KISS
- Aggasztó híreket közölt a Vatikán Ferenc pápa állapotáról
- Donald Trump benyújtotta a számlát Kijevnek, horribilis összeget követel
- Allah akbart kiáltott a késes támadó Franciaországban, egy ember meghalt, több rendőr súlyosan megsebesült
- Megszólalt a Vatikán Ferenc pápa lemondásáról
- Bild: egy csecsen férfi tervezett terrortámadást Berlinben
- Elmozdították posztjáról Caleb Vitellót
- Olyan túszokat engedett szabadon a Hamász, akiket már 10 éve tartottak fogva
- Donald Trump pár hét alatt mindent lesöpört az asztalról, Európa és Zelenszkij próbál magához térni
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke bejelentette kompromisszumos javaslatát az EU következő hét éves költségvetésével és a helyreállítási alappal kapcsolatban. Ez lesz a tárgyalási alap az állam- és kormányfők jövő héten pénteken kezdődő és két naposra tervezett brüsszeli csúcstalálkozóján. A Michel által elmondottak eltérnek az Európai Bizottság eddigi javaslataitól: kevesebb pénzt és nehezebben alkalmazható jogállamisági feltételrendszert jelentenek.
A Tanács elnöke a következő hétéves költségvetés főösszegének 1074 milliárd eurót jelölt meg, szemben a Bizottság által javasolt 1100 milliárd euróval. Azt is tartalmazza a javaslat, hogy a Németország, Hollandia, Ausztria, Dánia és Svédország esetében őrizzék meg a közös agrárpolitikához kapcsolódó úgynevezett kompenzációs mechanizmust, amely pénzvisszafizetési lehetőségeket tartalmaz.
Ugyanakkor nem változott a Next Generation EU névre keresztelt helyreállítási alap összege és összetétele: 750 milliárd euróról van szó, amelyből 500 milliárd euró a tagállamoknak nyújtandó vissza nem térítendő támogatás, 250 milliárd euró pedig hitelként vehető igénybe. A jogállamiság feltételrendszer továbbra is fontos eleme a javaslatnak – ezt többször is aláhúzta Charles Michel.
Viszont az Európai Bizottság javaslatában még az szerepelt, hogy a kifizetések felfüggesztéséhez kötött szankciókról a Bizottság dönthet, de ezt a tagállamok minősített többséggel megakadályozhatják. Ezen Michel változtatott: a szankciók életbe léptetését kötné az állam- és kormányfők kétharmadának támogatásához. Több európai politikus, például a német zöldpárti Daniel Freund ezt úgy kommentálta, hogy Michel megölte a jogállamisági mechanizmust, Orbán pezsgőt bonthat.
.@eucopresident Michel proposes to kill sanctions on rule of law violations. Qualified majority vote makes it unusable. #Orban is uncorking the champagne. What a farce! Will you prevent this, Angela Merkel and @MiRo_SPD?
— Daniel Freund (@daniel_freund) July 10, 2020
Bár Charles Michel bízik abban, hogy jövő héten megállapodás születik, sokan úgy vélik, szükség lesz még legalább egy rendkívüli csúcstalákozóra a nyár végén.