Orbán: Az uniós költségvetés a focinál is fontosabb
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Videón, ahogy másodpercek alatt elönt a víz egy teljes városrészt Spanyolországban
- Irán ismét megfenyegetett mindenkit, napokon belül megtámadhatják Izraelt
- Az ember, akiről senki nem gondolta, hogy egy napon a világ leghatalmasabbja lesz
- Kitoloncolással fenyegetett, hosszú börtönbüntetést kapott, de nem Donald Trumpnak hívják
- Agyonlőttek a rendőrök egy késes támadót Németországban
- Szakértő az újvidéki katasztrófáról: a közlekedési miniszter hazudik, le kell mondania
- Megválasztották Rishi Sunak utódját
- Lángokba borult egy hatalmas akkufeldolgozó Amerikában, veszélyes füst szállhat fel az üzemből
- Történelmi döntést hozott az árvíz miatt Spanyolország miniszterelnöke
- Elpusztult Cassius, a világ legnagyobb, fogságban tartott krokodilja
„A nyaralás, a belpolitika várhat. Még a foci sem olyan fontos, mint hogy megegyezzünk” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap, az uniós állam- és kormányfők költségvetési csúcstalálkozójának harmadik napján.
A brüsszeli újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján a magyar miniszterelnök elmondta:
most nem Magyarországról van szó, hanem Európáról.
Bármeddig hajlandó folytatni a tárgyalásokat annak érdekében, hogy sikerüljön megegyezni a 2021-27-es költségvetésről és a hozzá kapcsolódó gazdasági helyreállítási alapról. Ugyanis az uniós vezetők mind tisztában vannak azzal, mennyire „drámai gazdasági helyzet Európában, rosszabb, mint gondolnánk”.
Orbán szerint a magyar gazdaság amúgy relatíve jó helyzetben van, de „ha az eurózóna bajba kerül, mi is szenvedni fogunk”.
Orbán összességében úgy látja, hogy
jó esély van a megállapodásra, de ehhez négy vitás területet rendezni kell.
Ezek az alábbiak: a helyreállítási alap nagysága, a támogatások és hitelek aránya, illetve elosztása, a költségvetési visszafizetések és a jogállamiság kérdése.
A miniszterelnök szerint
az elmúlt napokban sikerült kicsit változtatni a gazdasági támogatások elosztási arányain:
Magyarország számára még mindig nem méltányos a támogatások mértéke, de legalább már nem „megalázó” a helyzet, ami „matematikailag is abszurd volt” , ugyanis az új tervezetben nem szánnak Magyarországnak nagyságrendekkel kevesebb támogatást, mint a hasonló gazdasági erővel bíró Portugáliának vagy Görögországnak.
A helyreállítási alap nagyságáról és elosztási arányairól szóló, a takarékos és a mediterrán államok között zajló vitájában, amelyet a magyar miniszterelnök Hollandia és Olaszország szembenállasaként jellemzett,
Magyarország Olaszország pártján áll: oda kell a pénzt küldeni, ahol arra szükség van.
A kormányfő nem helyesli azt sem, hogy a szombaton bemutatott új költségvetési javaslatban kompromisszumos megoldásként bizonyos országok visszatérítéseket kapnának. (A visszatérítési vagy rebate rendszert még az 1980-as években, Margaret Thatcher brit miniszterelnök nyomására vezették be, aki igazságtalannak tartotta, hogy Nagy-Britannia sokat fizet be a közös költségvetésbe, mégse kap vissza az agrártámogatásokból.) Orbán szerint a britek távozásával „meg kell szabadulni rendszertől”, ami egyébként is „a gazdagok privilégiuma”.
Orbán állítja: az uniós vezetők között „100 százalékos egyetértés van a jogállamiságról”.
Ha valaki nem hajlandó elfogadni a jogállamiságot, rögtön el kell hagynia az Európai Uniót. Nem anyagilag kell megbüntetni, hanem mennie kell, mert ez a közösség a jogállamiságra épül.
„A piros sarokban Hollandia áll, a kékben pedig Magyarország” – jelentette ki a jogállamisági feltételrendszerre vonatkozó javaslatra utalva, amelyet a kormányfő szerint Charles Michel terjesztett be, de Mark Rutte képvisel a legkeményebben. (A tervezet egyébként az Európai Bizottság többéves munkájának az eredménye, amelyen Michel kompromisszumos álláspontja sokat puhított.)
A miniszterelnök azt is hozzátette, hogy „nem tudom, utál-e engem vagy Magyarországot a holland kormányfő, de nagyon erősen támad”. Ennek ellenére úgy látja, hogy a kollégájával meg lehetne egyezni, a valódi szembenállás a két ország parlamentje között van, ezért a két országgyűlés között kell párbeszédet tartani.
A miniszterelnök arról is beszámolt, hogy a jogállamisági feltételrendszerről képviselt álláspontját a kollégái elutasították, ahogy azt a kérését is, hogy a hetes cikk szerinti eljárást minél hamarabb lezárja az Európai Unió Tanácsa. De ő továbbra is küzdeni fog azért, hogy a politikai és a gazdasági kérdéseket szétválasszák. Emellett idő kell ahhoz, hogy egy újabb jogállamisági mechanizmust állítsanak fel, az olyan kifejezéseket, mint hogy „általános hiányosságokat” pontosítani kell. A miniszterelnököt a kommunista rezsimre emlékezteti, hogy a javaslatban a „bűn elkövetése előtt” , a gyanú miatt büntetni lehet. (A megelőzésre uniós dokumentum akkor is szankciókat vezetne már be, ha erős a jogállamiság megsértésének a megalapozott gyanúja felmerül.)
A kormányfő azt is felvetette a tárgyalások során, hogy a
tagállami kormányokat kritizáló civil szervezeteknek nem lenne szabad uniós pénzeket kapnia, és ugyanolyan módon kellene szabályozni a pénzügyi támogatásaikat, mint a politikai pártokét.
A kollégái ezt a gondolatot is elvetették, de Orbán újra napirendre fogja vinni.
A miniszterelnök összességében úgy látja, hogy eddig csak keveset hajtott végre a magyar parlament döntéséből.
Szóljon hozzá a Facebook-oldalunkon!
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!