Index Vakbarát Hírportál

Brexit: a főtárgyaló szerint nyugtalanító a dolgok állása

2017. október 12., 15:08 Módosítva: 2017.10.13 01:24
6
Továbbra is elbeszélnek egymás mellett a felek, Barnier patthelyzetről beszél a szétválás pénzügyi kérdésében, ezért nem javasolja az Európai Tanácsnak, hogy továbblépjenek a kereskedelem és a jövőbeli kapcsolatok tárgyalására.

A Brexit tárgyalások ötödik köre után csütörtökön sajtótájékoztatót tartott Michel Barnier, EU főtárgyaló és David Davis, az Egyesült Királyság képviselője. A tárgyalók nyilatkozatait hallgatva úgy tűnik továbbra is, hogy a felek elbeszélnek egymás mellett a lényegi kérdéseket illetően. Az európai fél a tárgyalási témák sorrendjének fontosságát hangsúlyozta, ami nélkül Barnier szerint nem lehetnek eredményesek a tárgyalások. Davis szerint ugyanakkor több ponton is sikerült eredményeket elérni.

Tovább

A politikusoknak néven kéne nevezni a gyűlöletbeszédet

2017. október 12., 11:16 Módosítva: 2018.01.23 18:01
2
Az EU alapjogi ügynökségének Budapesten járt vezetője szerint elsősorban a politikusoknak kellene vezető szerepet mutatni a migránsok elleni gyűlöletbűncselekményekkel szemben.

Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének (FRA) Magyarországra látogató elnöke, Michael O'Flaherty a kormányzat és civil szervezetek képviselőivel találkozott. Az EUrológusnak hangsúlyozta, hogy sok időt fektet a tagállamok meglátogatásába, és mivel az ügynökség vezetője már évek óta nem járt erre, ezért „épp ideje volt” így tenni,

„különösen azokra a kihívásokra tekintettel, amelyekkel az ország szembenéz”.

Tovább

Most már lehet tudni mennyiért ad energetikai tanácsokat Orbánnak Mr. Russia

2017. október 9., 17:55 Módosítva: 2017.10.10 10:36
71
2016 végén még titkolta a kormány, hogy milyen ügyben és mennyiért ad tanácsot Klaus Mangold német üzletember a kormánynak, most közzétették két szerződésének az összegét.

A német EU-biztos, Günther Oettinger 2016-os budapesti látogatásából európai méretű botrány lett, éppen azelőtt, hogy 2017. januárjában kinevezték volna jelenlegi posztjára. Jávor Benedek és más parlamenti képviselők, illetve korrupcióellenes szervezetek azt kifogásolták, hogy a jelenleg digitális területekért, korábban pedig éppen energetikáért felelős biztos, a komoly orosz kapcsolatai miatt csak Mr. Russia-nak nevezett német üzletember, Klaus Mangold magángépén érkezett Budapestre 2016 májusában.

Tovább

Navracsics Tibor elárult egy titkot Soros brüsszeli kapcsolatáról

2017. október 6., 20:36 Módosítva: 2018.01.23 17:58
642
Az Európai Bizottság magyar tagjával, a fideszes Navracsics Tiborral rendeztek beszélgetést péntek este a Millenárison. Navracsics alapvetően Európa jövőjéről beszélt, a magyar belpolitikához annyit szólt hozzá, hogy az Európai Bizottság nem kap utasítást Soros Györgytől, semmilyen Soros-terv nincs napirenden. A biztos nem tudta biztosan megmondani, hogy a civiltörvény miatti uniós eljárás miatt kacagott-e, amely Orbán Viktor szerint egész Európában közröhej tárgya.

Az Európai Bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek az éves beszédét mutatta be pénteken Budapesten Navracsics Tibor.

A bizottság magyar tagja két okból is fontosnak tartotta az idei szöveget:

  • egyrészt ez egy olyan programbeszéd volt, amely egyértelmű menetrendet vázolt fel a következő évekre,
  • és az utolsó olyan, amelyből a javaslatok megvalósulhatnak a 2019-es uniós politikai fordulatig (az európai parlamenti választásokig és az új Európai Bizottságig, amit Jean-Claude Juncker már nem akar vezetni).

Most nagyjából félidőnél tartanak, és a feladataik 80 százalékával végeztek.

Tovább

Itt a Bizottság döntése a paksi bővítésről

2017. október 6., 18:19 Módosítva: 2017.10.07 00:30
11
Fordítási munkákra is hivatkozva húzta a paksi bővítéssel kapcsolatos döntésének nyilvánosságra hozatalát az Európai Bizottság, majd az Euobserver október eleji cikkének megjelenése után végül ma megjelent a döntés – csak angol nyelven.

Az Európai Bizottság 2014 novemberében kezdte vizsgálni a paksi atomerőmű-bővítés állami támogatását. Az uniós kvázikormány idén márciusban döntött arról, hogy engedélyezi az új blokkok építését a magyar kormány elképzelései szerint, azonban a hivatalos indoklást erről a mai napig nem tették közzé. A bizottság azt a következtetést vonta le, hogy

a Magyarország által Paks II megépítéséhez nyújtott pénzügyi támogatás állami támogatást tartalmaz.

A testület arra jutott, hogy a magyar állam a beruházásnál a magánberuházóknak elfogadható mértéknél kisebb megtérülést fogad el, azaz a befektetést támogatja az állam.

Jávor Benedek, a Párbeszéd európai parlamenti képviselője július végén írt hivatalos kérdést a bizottságnak arról, hogy miért nem teszik közzé a döntés szövegét. Szeptember 5-én válaszoltak: javításokra és egyeztetési körökre hivatkoztak, amit a magyar féllel folytattak, valamint arra, hogy a válasz írásakor folyamatban volt a döntés fordítása az EU hivatalos nyelveire. Ezek elkészültekor teszik majd közzé a döntést az EU hivatalos közlönyében, írták.

Tovább

Ördögi brüsszeli tervet leplezett le a kormány

2017. október 6., 14:01 Módosítva: 2018.01.23 17:47
54
Lázár János helyettese arra célzott, hogy uniós eljárásokkal akarják megbuktatni a kormányt. Az Európai Bizottság számokkal bizonyította, ez miért nem igaz.

2018 tavaszáig „Brüsszel a belpolitikába be akar avatkozni kötelezettségszegési eljárásokkal”, ezzel is befolyásolva a választások eredményét, jelentette ki tegnap Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese.

Tovább

Lépett a civiltörvény miatt az EU

2017. október 4., 12:49 Módosítva: 2017.10.04 20:35
190
Közelebb kerültünk az uniós büntetéshez a civiltörvény miatt, a CEU-t szívató rendelkezés elleni eljáráshoz viszont csak kiegészítő véleményt kap a kormány.

Ahogy azt kedden előre jeleztük, az Európai Bizottság továbbléptette a civiltörvény miatti uniós eljárást. Ilyet akkor indít a testület, ha szerinte egy nemzeti jogszabály uniós jogot sért vagy nem hajt végre.

Tovább

Újabb, ezúttal önkéntes kvótát akar Brüsszel

2017. szeptember 28., 09:51 Módosítva: 2017.09.28 15:07
Az Európai Bizottság szerdai ülését követően jelentették be, hogy javaslatot tesznek egy új, önkéntes áttelepítési programra, amelyben 50 ezer menekült legális elhelyezését oldanák meg, kísérleti jelleggel. Ezzel egy időben a bizottság hatékonyabbá tenné a nem törvényesen Európában tartózkodók visszatelepítését is.

Önkéntes, 50 ezer fős menekültek áthelyezésére irányuló programot hirdetett az Európai Bizottság. A Törökországból és a Közel-Keletről történő áttelepítések folytatása mellett nagyobb hangsúlyt fektetnének az Észak-Afrikából és Afrika szarváról (Líbiából, Egyiptomból, Nigerből, Szudánból, Csádból és Etiópiából) érkező kiszolgáltatott személyek áthelyezésére. A tagállamok annyi helyet ajánlhatnak fel, amennyit akarnak - ha kedvük tartja, akár egyet sem. Az Európai Bizottság mindenesetre félmilliárd eurót tett félre a programban részt vevő országok támogatására. A programot 2019 októberéig próbálnák ki.

Elblicceltük a kvótázást?

Ez a program nem azonos azzal, hogy Olaszországból és Görögországból a már oda megérkezett menedékkérők egy részét osszák szét az egész EU-ban. Előbbi teljesen önkéntes, utóbbiról egy kötelező, de korlátozott döntést hoztak a tagállamok. A magyar kormány perelt miatta, de bukta az eljárást, és várhatóan október elejétől újra az Európai Bíróság elé állhat – ekkor viszont már azért, mert nem tett semmit a döntés végrehajtására.

„A Soros-terv szerint halad” = Soros pont ezt nem akarta

Völner Pál államtitkár szerint a szétosztás Soros György terve, „a milliárdos víziója szerinti” elképzelés, és várhatóan a nemzeti konzultáció is erre utal majd. Ehhez képest Soros György épp az ellenkezőjét, kötelező helyett önkéntes kvótát javasolt, az uniós ötletet hibának tartotta.

A dokumentumban szeptember 26-át fogadták el határidőként, és a magyar kormány aznap be is jelentette: innentől lejártnak tekinti a rendelkezést. Az Európai Bizottság viszont úgy véli, a dátum csak az érkezésekre vonatkozik: aki addig jött és alkalmas az áthelyezésre, azokból kellene szétosztani.

Összesen eddig több mint 29 ezer menedékkérő került át a belépő országból egy másik uniós tagállamba, csökkentve ezzel az Olaszországra és Görögországra nehezedő nyomást. Várhatóan 37 ezerig jutnak majd.

A magyar kormány többször érvelt azzal, hogy ez bukás, mert eredetileg 120 ezret terveztek, de az összehasonlítás erősen sántít. A 120 ezer főből

Eleve nem mindenkiből válogatták volna össze a 120 ezer embert, csak azokból, akik szinte biztosan tényleg menekültek (azaz olyan országból jönnek, ahonnan a tagállamok átlagosan a menedékkérelmek legalább háromnegyedét el szokták fogadni, ahonnan tényleg van miért menekülni). Ettől függetlenül tény, hogy a szétosztás lassan megy, mert több kormány vonakodva hajtja végre, ráadásul a menedékkérők egy része szinte azonnal továbbáll a keleti tagállamokból nyugatabbra.

Az Európai Bizottság viszont kitart a szétosztás mellett. A testület szerdán kijelentette, hogy a tagállamoknak sürgősen át kell helyeznie a szeptember 26-ig Görögországba vagy Olaszországba érkezett, áthelyezésre jogosult személyek fennmaradó részét. Hogy kinek lesz igaza, az hamarosan az Európai Bíróságon dőlhet el, mert többek között a magyar kormánnyal szemben kötelezettségszegési eljárás indult, ami október elején léphet bírósági szakaszba.

Tovább

Maradhatnak a schengeni övezeten belüli határellenőrzések

2017. szeptember 27., 14:30 Módosítva: 2017.10.27 07:21
Az Európai Bizottság javaslata szerint a tagállamok kivételes esetben és legfeljebb három évig tarthatják fenn a határellenőrzéseket.

A belső határok működését rendező schengeni szabályok felülvizsgálatára tett javaslatot szerdán az Európai Bizottság. Ezek alapján a tagállamok kivételes esetben meghosszabbíthatják az ellenőrzéseket a schengeni övezeten belül.

Ezt a hosszabbítást akkor engedhetnék meg, ha ugyanaz a veszély egy éven túl fennáll, és ha azt a tagországok területén belül hozott rendkívüli intézkedésekkel, például szükségállapot elrendelésével is megpróbálták kezelni.

Tovább

Most születik meg az új EU?

2017. szeptember 26., 17:49 Módosítva: 2017.09.28 22:30
341
Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogyan alakítaná át az Európai Uniót. A tervekkel külön sebességbe kapcsolhat az euróövezet. A német választás már előre megfojthatta az egészet, de a francia elnök mozgalma minden tagállamban, köztük Magyarországon is keresi a szövetségeseket, ami miatt még hangsúlyosabb lehet az európai integráció témája a 2018-as hazai választás kampányában.

„Újjá kell alapítanunk az európai projektet az emberek által és az emberekért”

jelentette ki Emmanuel Macron. A francia elnök kedden a párizsi Sorbonne-on francia és uniós diákok előtt sorolta el a régóta lebegtetett reformterveit.

A „túl gyenge, lassú, nem hatékony” EU-t „szuverénné, egyesültté és demokratikussá” tenné, indított francia, tagállami és uniós zászlók előtt.

„Hagytuk elterjedni a gondolatot, hogy Európa tehetetlen bürokrácia”, pedig „Brüsszel mi vagyunk minden pillanatban”.

Széles körű vitára hívott minden EU-tagot a következő európai parlamenti választás, 2019 előtt (itt már a képviselők felét közös uniós listákról választatná).

Tovább

Brüsszelben elintéznék, hogy ne kapjunk rosszabb élelmiszert, mint a Nyugat

2017. szeptember 26., 15:42 Módosítva: 2017.09.26 18:26
45
Több millió eurót fordít az Európai Bizottság arra, hogy hatékonyabban léphessenek fel a tagállamok fogyasztóvédelmi hatóságai az eltérő minőségű élelmiszerek azonosításában.

Az Európai Bizottság kedden bejelentette, útmutatót tesz közzé a tagországok fogyasztóvédelmi hatóságainak és egymillió eurót biztosít egy közös módszertan kidolgozására, amivel az EU országaiban az élelmiszereket ellenőriznék.

Ha két különböző termék azonos márkajelzéssel ellátva kerül forgalomba, azzal megvalósul a fogyasztók tisztességtelen megtévesztése. Ez egyértelmű példája annak, hogy a határon átnyúló problémákat csak uniós szintű együttműködéssel oldhatjuk meg. A tagállamok túl sokáig keresték hasztalanul a gyógymódot a problémára

indokolta a lépést Věra Jourová. A fogyasztóvédelemi biztos kedden Brüsszelben jelentette be, milyen lépésekkel kívánja a bizottság elérni, hogy a tagországokban ne árulhassanak eltérő minőségű termékeket azonos csomagolásban. Szerinte az árak megtartása mellett kellene emelni a gyengébb élelmiszerek minőségét, ha pedig ez drágulással járna, a termékek átmárkázását tartaná megfelelőnek.

Tovább

A brexit gazdasági reneszánsz lehet a briteknek

2017. szeptember 25., 04:59 Módosítva: 2017.09.25 15:10
123
Az Egyesült Királyság budapesti nagykövete szerint továbbra is derűlátóak lehetnek. Nem akarnak hazaküldeni senkit, aki a 2019-ben esedékes uniós kilépés előtt érkezik az EU-ból.

Theresa May brit miniszterelnök múlt pénteken mondott beszédet, hogy lendületbe hozza a tárgyalásokat a britek uniós kilépéséről. Helyszínnek Firenzét választotta, amivel Iain Lindsay budapesti brit nagykövet szerint a reneszánszra utalt. Az EUrologusnak adott interjújában úgy vélte, az Európai Unió elhagyása egy gazdasági reneszánsz lehetőségét jelenti a briteknek, mert a külső országokkal és az EU-val is új kapcsolatra léphet.

Tovább

Újjászülethet az EU a német választás után

2017. szeptember 23., 10:59 Módosítva: 2017.09.24 09:11
262
A francia elnök csak a vasárnapi szavazásra vár a terveivel. Merkel viszont aligha fog mindegyikbe beleegyezni, és a német koalíciós tárgyalások is bekavarhatnak.

Nem az látszik a kérdésnek, hogy Angela Merkel negyedszerre is kancellár lesz-e a vasárnapi német választás után, hanem az, hogy kinek a támogatásával. Az egyik forgatókönyv, hogy pártja, a kereszténydemokrata CDU/CSU marad nagykoalícióban a szociáldemokratákkal. A másik, hogy a Reichstagba várhatóan visszatérő korábbi szövetségesével, a liberálisokkal és a zöldekkel fogjon össze. (Szinte esélytelennek tűnik, de az se kizárt, hogy csak a liberálisokkal is meglesz a többség.)

Tovább

May két éves átmeneti időszakot javasol a brexit után Európának

2017. szeptember 22., 17:20 Módosítva: 2017.09.22 21:13
3
A kilépés pillanatáig tiszteletben tartja az EU költségvetése felé vállalt korábbi kötelezettségeit az Egyesült Királyság. Theresa May Firenzében beszélt először európai közönség előtt a brexittel kapcsolatos álláspontjáról.

Európa legjobb barátja szeretnénk lenni.

Theresa May optimista, a tárgyalófelek képzelőerejére és kreativitására apelláló beszédet tartott Firenzében. May a reneszánsz egyik csúcsteljesítményének számító, XIV. században épült Santa Maria Novella kolostorban tartotta beszédét. Szerinte az EU és az Egyesült Királyság kapcsolata olyan egyedi, komoly múltra tekint vissza, ami miatt értelmetlen a nulláról kezdeni a két fél közötti kereskedelmi tárgyalásokat. Kreativitással és képzelőerővel azonban olyan egyedi megállapodást köthetnének, amely majd mindkét félnek előnyös lehet.

Miért éppen Firenze?

Nem véletlen, ugyanakkor sajátos, hogy Theresa May éppen Firenzében áll az európai nyilvánosság elé, hogy a britek kilépéséről beszéljen.

Szóvivője arról beszélt a brit sajtónak, hogy a város az európai kereskedelem bölcsője, amivel a britek szintén a brexit utáni kereskedelmi megállapodás fontosságát akarják hangsúlyozni. A külföldön tartott beszéd és magának az útnak az előkészületei szakítottak az ilyenkor szokásos protokoll szabályaival, de illeszkedik a konzervatív brit politikusok európai integrációról szóló beszédeihez. Margaret Thacher 1988-ban Bruges-ben teremtette meg az etalont, keményen támadva azt a folyamatot, amit ő indított be az egységes piac kiteljesítésének igényével és ami az Európai Unió létrehozásához vezetett. Theresa May elődje, David Cameron is akart egy beszédet Európában tartani, de végül Londonban kényszerült előadni.

A firenzei önkormányzat feltehetőleg nem látta volna szívesen a brit kormányfőt a Palazzo Vecchio-ban, ahol az Unió helyzetéről szóló éves konferenciát szokta az EU szervezni. Az olasz kormány még a látszatát is kerülni akarja, hogy a brit kormánnyal kétoldalú tárgyalásokat folytatna, az EU tagállamai szigorúan tartják magukat ahhoz, hogy a britekkel az Európai Bizottság folytatja a tárgyalásokat.

Tovább

A kormány kész Románia felé is meghosszabbítani a kerítést

2017. szeptember 18., 17:31 Módosítva: 2017.09.18 22:38
28
Kovács Zoltán Brüsszelben beszélt újságíróknak a magyar kormány álláspontjáról kvótaper-ügyben. Újat nem mondott, az újságírók sem lettek okosabbak.

A magyar kormány tiszteletben tartja a kvótaperben született bírósági döntést, de politikai és jogi eszközökkel továbbra is küzdeni fog az ellen, hogy az EU-ban kötelezően betartandó és állandó érvényű kvótarendszer működjön. A magyar kormánynak ezt az eddig is ismert álláspontját ismételte el Brüsszelben az ottani nemzetközi sajtó képviselőinek Kovács Zoltán kormányszóvivő. Arra ugyanakkor nem volt hajlandó a konkrétumok szintjén válaszolni, akárhányszor is kérdeztek rá, hogy ez az álláspont pontosan mit jelent.

Felvetésként kezelte és nem válaszolt Kovács Zoltán arra a kérdésre, hogy a magyar kormány arra készül-e, hogy pénzbírságot fizessen majd az uniónak, amiért nem hajt végre egy mindenkire vonatkozó kötelező döntést, miközben pár menekült befogadásával véget vethetne a kvótaperrel kapcsolatos, várható újabb uniós eljárásnak.

Tovább

Fideszes képviselők akadályozni próbálták az azeri pénzmosoda EU-s vizsgálatát

2017. szeptember 14., 15:03 Módosítva: 2017.09.19 14:16
461
Megpróbálták leszavazni azt a módosító javaslatot az Európai Parlamentben, amely alapján a képviselőtestület végül vizsgálni fogja, hogy Azerbajdzsán milyen eszközökkel igyekezett befolyást gyakorolni európai döntéshozókra.

Az Európai Parlament csütörtökön Petras Auštrevičius liberális képviselő jelentését tárgyalta. Ana Gomes ehhez nyújtott be módosító indítványt még egy héttel korábban, amely a jelentés elfogadásán túl további vizsgálatot szorgalmazott az ügyben. 

Az Európai Néppárt soraiban ülő

fideszes képviselők közül senki nem szavazott igennel a módosítóra, nemmel pedig a 12-ből öten (Deli Andor, Kósa Ádám, Schöpflin György, Szájer József és Tőkés László).

A magyar néppárti képviselőcsoport oldalán határon túli képviselőként Csáky Pál, Sógor Csaba és Winkler Gyula szintén elutasították a javaslatot. (A szavazás eredménye ennek a dokumentumnak a 68. oldalán található.) A néppárti frakció sajtóosztályától megtudtuk: azok a képviselők, akik nem vettek részt a szavazáson, a párt magyar parlamenti frakciójának velencei ülésén tartózkodtak.

Az Európai Néppárt képviselőcsoportja egyébként megosztott volt a kérdésben: bár jelentős részük, köztük a képviselőcsoport vezetője, Manfred Weber is elutasította a vizsgálatot sürgető javaslatot, 24 képviselő a csoportból mégis igennel szavazott. 

Tovább

Az azeri pénzmosodát vizsgálná az Európai Parlament

2017. szeptember 13., 18:34 Módosítva: 2017.09.14 06:06
3

Az Európai Parlamenttel vizsgáltatnák ki az azeri vesztegetési botrányt a képviselők. Az EP szerdai állásfoglalásban azt írja, elítélik, hogy „Azerbajdzsán és más autoriter rezsimek megpróbálnak törvénytelen módszerekkel befolyást szerezni az európai döntéshozók között”. Parlamentnek ki kellene vizsgálni az ügyet és határozott intézkedéseket hozni az ilyen korrupciós esetek megelőzésére.

A vonatkozó - a korrupció és az emberi jogi sérelmek kapcsolatát vizsgáló - állásfoglalást 578 szavazattal 19 ellenében 68 tartózkodás mellett fogadták el.

Petras Auštrevičius (ALDE, LT) jelentéstevő elmondta: „A Lux Leaks, a Panama iratok és az orosz, azeri pénzmosodák eseteiből is jól látszik, hogy a korrupció nem ismer határokat és drámai következménye van a döntéshozatalra. Ebben a jelentésben a nemzeti és nemzetközi testületek számára a legmagasabb etikai és átláthatósági követelmények fenntartását sürgetjük, az EU tekintetében pedig olyan jogi keretek felállítását, amelyek kiiktatják a csalás és korrupció minden formáját.

Tovább

Uniós támogatást kaphatunk, hogy legyen eurónk

2017. szeptember 13., 09:13 Módosítva: 2017.09.13 18:08
120
Az Európai Bizottság elnöke támogatást ígért, hogy beléphessünk az euróövezetbe, amit alaposan megreformálna. Amellett is kiállt, hogy ugyanannyi hús legyen a nálunk árult élelmiszerekben, mint nyugatabbra.

Az Európai Unió következő egy évét meghatározó kezdeményezéseket mutat be szerda reggel Strasbourgban Jean-Claude Juncker. Az Európai Bizottság elnökének szokásos éves beszédét idén az teszi fontossá, hogy várhatóan ősszel újra felpörög a francia-német tengely, amely eddig a háttérben készített reformterveket.

Tovább

Brüsszel megnézi, hatott-e a fenyegetés romaügyben

2017. szeptember 13., 05:06 Módosítva: 2017.09.13 13:12
18
Magyarországra jön az igazságügyért felelős biztos, hogy tájékozódjon a kötelezettségszegési eljárás állásáról.

Magyarországon a roma gyerekek 60 százaléka továbbra is más gyerekektől elkülönítve tanul. Rajtunk kívül csak Bulgáriában és Szlovákiában ilyen magas ez az arány, holott, ahogy Vera Jourová igazságügyért felelős Biztos egy augusztus végén tartott beszélgetésen kiemelte,

minden roma gyereknek pontosan ugyanazt a hozzáférést kell biztosítani az iskolákhoz, mint másoknak. Az oktatás a kulcsa a társadalomba való jobb beilleszkedésnek.

Vera Jourová a tagállamok nemzeti roma integrációs stratégiájában (2011-2020) eddig elért eredményeket értékelte. Az erről készült jelentést minden uniós állampolgár nyilvános konzultáción október 27-ig véleményezheti.

Tovább

Az EU-t nem nyugtatta meg a lengyel válasz a bírák ügyében

2017. szeptember 13., 05:06 Módosítva: 2017.09.13 13:48
A lengyel kormánynak egy hónapja van, hogy válaszoljon a Bizottság lépésére. Amennyiben erre nem kerül sor, a Bizottság dönthet úgy, hogy az ügyet továbbítja az Európai Unió Bíróságának.

Az Európai Bizottság folytatja a Lengyelországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárást, amit az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértése miatt kezdeményeztek.

Tovább

Ki a legbefolyásosabb magyar az Európai Parlamentben?

2017. szeptember 12., 15:21 Módosítva: 2018.01.25 11:59
50
Egy statisztikai oldal mérte fel, mennyi hatalma van egy-egy EP-képviselőnek. Egy magyar a legjobb ötvenbe is befért a 751 közül.

Megpróbált utánaszámolni a VoteWatch nevű statisztikai és elemzőoldal, vajon melyik képviselőnek van a legnagyobb hatása az Európai Parlamentben.

A magyarok közül a fideszes Szájer József végzett első helyen
.

Összetettben a 49. lett, ami szép teljesítmény a 751 képviselő közül.

Tovább

EPP: Szlovákia és Magyarország tartsa be a kvótaper ítéletét

2017. szeptember 8., 19:01 Módosítva: 2017.09.09 21:04
67
A kormányt a Fidesz saját uniós pártcsaládja is felszólította, hogy ne szegje meg a szabályokat.

Pénteken sajtótájékoztatót tartottak az Európai Parlament frakcióinak szóvivői a jövő heti strasbourgi plenáris ülés várható témáiról és Jean-Claude Juncker évértékelő beszédéről. A eseményen szóba került a héten kihirdetett kvótaper-ítélet ügye, illetve az arra adott magyar válasz.

Az Európai Néppárt szóvivője úgy értékelte, a bírósági ítélet lehetőséget teremt arra, hogy gyógyulhassanak a sebek, amelyek a tagországok között a konfliktus miatt kialakultak. A képviselőcsoport egységes álláspontja az, hogy

Szlovákiának és Magyarországnak is be kell tartania a szabályokat.

A Szocialisták és Demokraták frakciójának szóvivője ennél egy fokkal keményebben fogalmazott. Jogilag kötelező érvényű a bíróság ítélete. Ha egy ország nem eszerint cselekszik, akkor

az Európai Bizottságnak megvan a lehetősége, hogy lépéseket tegyen az ügyben, ami szankciókat vonhat maga után.

(A testület már meg is indította az eljárást, ami miatt hamarosan ismét az uniós bíróságra kell járnia a kormánynak.) A szóvivő megismételte azt a sokat hangoztatott elvárást Manfred Weber néppárti frakcióvezető felé, hogy a zárják ki soraikból a Fideszt.

Tovább

Itt van Brüsszel álláspontja a brit kilépésről

2017. szeptember 8., 15:29 Módosítva: 2017.09.12 05:57
30

Az Európai Bizottság csütörtökön elkezdte nyilvánosságra hozni azt a dokumentumcsomagot, amelyben az EU álláspontját foglalja össze a britek uniós kilépéséről. Michel Barnier, az EU főtárgyalója nem túl biztatóan beszélt a bemutatón arról, hol tartanak most az alkudozással. Már a legutóbbi tárgyalási kör után ki volt akadva a brit kilépőszámla miatt, de most még keményebben fogalmazott.

Tovább

Ilyet még nem láttak az Európai Parlamentben

2017. szeptember 8., 15:29 Módosítva: 2017.09.09 19:49
1358
Már egy éve tudhatta a Fidesz, hogy egy európai parlamenti küldöttség Magyarországra jön. A magyar EU-s nagykövet is megpróbálhatta befolyásolni az érintett EP-bizottság elnökét.

Ha valamit Ingeborg Grässle német kereszténydemokrata Európai Parlamenti (EP) képviselő a fejébe vesz, azt egykönnyen nem engedi el, mondják az ismerősei. Ezt néppárti frakciótársa, Deutsch Tamás is jól tudhatja. Az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottságának német elnöke mégis olyan politikai vihar közepébe csöppent, amire talán maga sem számított. Hogy ez mégis így lett, az vélhetően inkább a kormánypártok egyre erősödő EU-ellenes kommunikációjának része, hiszen a bizottság küldöttségének munkáját sokkal inkább szolgálja, ha nyugodt körülmények között tudnak dolgozni.

A bizottság elnökeként Ingeborg Grässle szeptember végén Magyarországra érkezik egy küldöttség élén, hogy olyan beruházásokat látogassanak meg, amelyeket Magyarország európai uniós forrásokból valósított meg. A képviselő, aki jelenleg Tallinnban tartózkodik, az EUrológusnak küldött közleményében leszögezte, hogy az út voltaképpen egy 2011-es korábbi látogatás folytatása.

Akkor, ahogy most is, a 4-es metró volt az egyik olyan projekt, ami miatt Magyarországra látogattak.

A vonalat az uniós csalás elleni hivatal vizsgálta, összesen 167 milliárd forintnyi szerződéssel kapcsolatban tárt fel szabálytalanságokat. Érintettként a kocsikat szállító Alstomot, a szerződések megkötésekor MSZP-SZDSZ-es vezetésű fővárosi önkormányzatot és Medgyessy Péter volt MSZP-s miniszterelnököt jelölte meg.

Szeptember végén a parlamenti bizottság többek között azt fogja ellenőrizni, hogy milyen ütemben halad a 4-es metró építésére fordított uniós források visszafizetése.

Tovább

Kvótaper: hamarosan ismét bíróságon ülhet a kormány

2017. szeptember 6., 15:45 Módosítva: 2017.09.08 12:54
283
Az Európai Bizottság nem hogy megduplázná az átveendő menedékkérők számát, hanem még csökkenheti is.

Az uniós migrációpolitikáról készült legfrissebb jelentést ismertette szerdán Dimitrisz Avramopulosz. Az EU migrációs politikáért és menekültügyért felelős biztosa elmondta:

  • Olaszországba augusztusban 81 százalékkal kevesebben érkeztek, mint egy évvel korábban, csak július és augusztus között kétharmadával esett a számuk. 
  • Görögországba a 2016. márciusi uniós-török megállapodás életbe lépése óta 97 százalékkal kevesebben jöttek.
  • A Spanyolországba érkezők száma viszont emelkedett (bár még mindig a közelében sincs a nyár eleji olasz vagy a 2015-ös görög helyzetnek), ezért beküldték az uniós parti és határőrséget, amelynek fejlesztése tovább folyik – jelenleg 1700-an szolgálnak ezekben az alakulatokban.

Nem tette hozzá, hogy az Ankarával kötött megállapodás nem áll stabil lábakon, és az olasz útvonalon elég nagy káosz volt a nyáron.

Az EU több visszafogadási megállapodást kötött afrikai és ázsiai országokkal. Ezekkel hatékonyabban küldhetik vissza azokat, akik nem kaptak menekültstátuszt. Az EU és az ENSZ szakosított szerve segítségével több mint 11 ezeren tértek vissza önkéntesen Líbiából és Nigerből a származási országukba.

Tovább

Elbukta a kvótapert a kormány

2017. szeptember 6., 09:51 Módosítva: 2017.09.24 23:32
9036
A várakozásoknak megfelelően az Európai Bíróság elutasította a magyar-szlovák keresetet az ellen, hogy menedékkérőket helyezzenek át Olaszországból és Görögországból. A döntésnek még csak elvi jelentősége van, de innentől már valószínűleg csak idő kérdése, hogy büntetés következzen. Orbán Viktor korábban kijelentette, hogy semmiféleképp nem hajtjuk végre az áthelyezést.

A magyar kormány hiába támadta meg bíróságon az EU Tanácsának döntését, elvesztette a kvótapert. Az Európai Bíróság szerdai döntése szerint Magyarországnak igenis be kellene fogadnia 1294 menedékkérőt.

A pert Magyarország és Szlovákia indította a Tanács 2015. szeptemberi, 120 ezer menedékkérő áthelyezéséről szóló határozata ellen.

2015 júniusában naponta több ezer migráns érkezett az olasz és görög partokra. Ekkor az uniós országok kormányainak vezetői úgy döntöttek, hogy két év alatt 40 ezer, "nyilvánvalóan nemzetközi védelemre szoruló személyt” ideiglenesen áttelepítenek Olaszországból és Görögországból más tagállamokba. A vezetők abban is megállapodtak, hogy „e célból valamennyi tagállam konszenzus útján július végéig megállapodik ezeknek a személyeknek az elosztásáról".

Tovább

Juncker kioktatta a kerítésre pénzt kérő Orbán Viktort

2017. szeptember 5., 20:29 Módosítva: 2017.09.06 18:24
2345
Az Európai Bizottság elnöke leírta, hogyan pancserkodtunk el és utasítottunk vissza százmilliókat a korábbi támogatásokból.

A Politico európai kiadása megszerezte Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének válaszát Orbán Viktor augusztus 31-i levelére. A magyar miniszterelnök azt kérte az uniós testülettől, az EU utólag fizesse ki a 2015-ben felhúzott drótkerítés költségeinek felét.

Jean-Claude Juncker levelét a Politico diplomáciai oltásnak minősíti, amelyben az Európai Bizottság elnöke emlékezteti a magyar miniszterelnököt, hogy az EU eddig milyen forrásokat ajánlott és biztosított Magyarországnak a menekültválság kezelésére.

Tovább

Cáfolták Rogánt, az EU nem adott pénzt kerítésre

2017. szeptember 4., 14:58 Módosítva: 2017.09.06 22:56
679
Válaszolt a Bizottság a miniszternek: nem kerítésépítésre adtak pénzt Bulgáriának.

Cáfolta az Európai Bizottság Rogán Antal hétvégi kijelentését, hogy az EU részben támogatta volna a bolgár-török határon épült kerítést. A miniszterelnök kabinetfőnöke vasárnap jelentette ki: Brüsszel azon az elvi állásponton van hogy kerítésért nem fizet, holott például Bulgáriában részben támogatta a kerítésépítést.

Az EUrológus megkérdezte az Európai Bizottság szóvivőjét, tényleg adtak-e erre pénzt a balkáni országnak. Tove Ernst közölte:

“nem finanszírozzuk semmilyen kerítés vagy fal építését a külső határokon, ahogy ezt Bulgária esetében sem tettük. Amihez az EU támogatást nyújt, az megfigyelő- és más határellenőrző rendszerek kiépítése, amelyek segítségével hatékonyabban lehet ellenőrizni az EU határait.”

Tovább

Lassan a teljes ellenzék az EU-ra akaszkodik

2017. szeptember 4., 11:12 Módosítva: 2017.09.10 18:40
46
Az eddig Európai Egyesült Államokkal kampányoló DK mellett az MSZP, a Momentum és a Jobbik is az Európai Uniót felhasználva próbál szavazatokat összeszedni. Az akciókkal viszont komoly gondok vannak.

Ahogy a Fidesz „Brüsszelt” teszi a kampánya egyik fő témájává, úgy néz ki, az ellenzék is egyre inkább az Európai Uniót kihasználva próbál szavazatokat szerezni. Ahogy arról az Index már korábban is írt, több párt megpróbálja az „Európa vagy Oroszország” üzenetre felfűzni a 2018-as választás kampányát.

Tovább

Mi lett az ingyen Interrailből?

2017. szeptember 2., 15:56 Módosítva: 2017.09.03 09:32
104
Az eredeti ötlet az volt, hogy minden tizennyolcéves kap egy ingyen vonatjegyet, és nekiindulhat Európának. Mire Brüsszelbe ért a kezdeményezés, kiderült, hogy a dolgok nem működnek ilyen egyszerűen. Egy évig követtük a „Free Interrail” útját. Megláttuk, hogyan lesz egy ötletből valóság az uniós intézményekben, és mi marad belőle, miután mindenki hozzászólt.

Rovatok