Végeredményt hirdetünk
További Fehér ház cikkek
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
- Magyar származású főigazgatót nevezett ki Donald Trump
- Nem sokat teketóriázott Trump, bejelentette a legújabb miniszterjelöltjét
- Donald Trump győzött, teljesen megúszhatja a börtönt
Bár hivatalosan Észak-Karolinában és Missouriban még nem hirdették ki az elnökválasztás végeredményét - a túl szoros eredmény miatt kötelezően újra kell számolni a szavazatokat -, de mivel a választás már eldőlt, így egyik tábornak sincs oka az eredmények megtámadására. A száz százalékos feldolgozottság alapján Észak-Karolinában meglepetésre Obama nyert.
Észak-Karolina egykori konföderációs államként a "szilárd délhez", azaz a demokraták hagyományos bázisához tartozott egészen a párt hatvanas évek közepi polgárjogi fordulatáig. Lyndon B. Johnson a feketék egyenjogúsításáért tett lépései azonban a többi déli államhoz hasonlóan Észak-Karolinát is a republikánusok stabil támogatójává tette - a georgai konzervatív demokrata Jimmy Carter tudott csak választást nyerni az államban 1976-ban, még a szintén déli Bill Clintonnak sem sikerült itt többséget szereznie.
Ugyanakkor Észak-Karolinában a többi déli állammal szemben mindig is hagyománya volt a kétpártiságnak. Az állam nyugati, hegyvidéki területeit már a polgárháború előtt is kispolgárok lakták, akik ellenezték a rabszolgatartást, sőt, az Egyesült Államokból való kiszakadást is. Azaz, egészen a hatvanas évekig az állam nyugati része republikánus terület volt, ahol már a 19. században is választottak fekete képviselőket.
A hatvanas évek fordulata után is megosztott maradt az állam - igaz, már nem a hagyományos kelet-nyugati választóvonal, hanem a városi-vidéki törésvonal mentén. A vidék konzervatív, fehér lakossága inkább a republikánusokhoz, a városi fekete és értelmiségi fehér lakosság a demokratákhoz húz. A demokraták a helyi politikában korábban is erősnek számítottak - egyrészt az országos politikai fordulat ellenére a korábbi bázison a helyi párt még a hatvanas években is erős maradhatott, másrészt az újonnan szavazati jogot szerzett feketék korábbi republikánus szimpátiájukat feladva a polgárjogi mozgalom élére álló demokratákat támogatják.
A demokraták erejét jelzi, hogy az állam 13 képviselőjéből hét demokrata, és az állam kormányzója is az, valamint az állami Legfelsőbb Bíróságon is a liberálisoké a többség. Azaz, Obama előretörésének megvoltak az alapjai, de a fordulat gyökeres változások jele.
Missouriban végül nem sikerült bravúrgyőzelmet aratnia az új elnöknek. McCain végül kiélezett versenyben, pár ezer szavazattal megszerezte a többséget.
Mivel a szavazatok újraszámlálása immár senkinek sem sürgős, a magunk részéről nem is várjuk meg a hivatalos végeredményt. A pár ezer szavazatos előnyök ugyanis aligha változhatnak.
Barack Obama így végül 28 államban diadalmaskodott, 364 elektori szavazatot szerzett. McCain 9 olyan államot bukott el, ahol a legutóbb Bush nyerni tudott, végül 174 elektori szavazatot szerzett.