Trump leendő titkoszolgálati igazgatóját kitiltották Oroszországból
További Fehér ház cikkek
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
- Magyar származású főigazgatót nevezett ki Donald Trump
- Nem sokat teketóriázott Trump, bejelentette a legújabb miniszterjelöltjét
Nahát, nahát. Donald Trump megválasztott amerikai elnök valószínűleg egy Oroszországból kitiltott volt republikánus szenátort jelöl majd a hírszerzés csúcsvezetőjének. A 73 éves Dan Coats mostanáig indianai szenátor volt, s egyike annak a hat szenátornak és három fehér házi tisztségviselőnek, akiket Moszkva 2014-ben - válaszul a Krím bekebelezése miatti szankciókra - kitiltott Oroszországból. A szenátor akkor úgy nyilatkozott:
Megtiszteltetésnek érzem, hogy a Kreml célkeresztjébe kerültem.
Dan Coats 2001 és 2005 között az Egyesült Államok Németországban akkreditált nagykövete volt, az elmúlt négy esztendőben pedig a szenátus hírszerzési bizottságának tagja volt. A Krím annexiójára válaszul Mark Kirk szenátorral együtt levelet írt Joseph Blatter FIFA-elnöknek, melyben Oroszország tagságának felfüggesztését, valamint az orosz válogatott kizárását kérte a 2014-es brazíliai vb-ről.
Coats jelölése azt mutatja, Trump nem hagyhatja figyelmen kívül az amerikai orosz befolyás növekedése miatt aggódó republikánus párt véleményét. A megválasztott elnököt ugyanis republikánus körökből is keményen kritizálták azért, mert a választás alatt történt orosz hackertámadásokról szóló amerikai titkosszolgálati jelentések miatt nem Vlagyimir Putyint, hanem a CIA-t kezdte el támadni - miközben január 20-a után lényegében összes biztonságpolitikai döntését a CIA értesüléseire kell majd meghoznia. Trump magyar idő szerint éjjel is ontotta magából a Twitter-posztokat, melyekben a médiát ostorozta a hacker-botrány egyes részletei miatt.
Nem nehéz kitalálni, hogy Dan Coats jelölése gesztus a republikánusok felé - főleg annak tudatában, hogy a posztot jellemzően magas rangú katonatisztekkel szokták betölteni, és Trump amúgy is előszeretettel tölti fel leendő adminisztrációját a katonai elit tagjaival. A nemzeti hírszerzési igazgató posztját a Kongresszus (azaz a törvényhozás két házának együttes döntése) hozta létre a szeptember 11-i terrortámadások után, hogy javítsa a 16 katonai és polgári titkosszolgálat közti kooperációt.
A 73 éves Coats Trump többi kinevezettjénél jóval kevésbé megosztó személyiség, a New York Times által megszólaltatott demokraták is méltatták az amerikai törvényhozás tagjaira egyre kevésbé jellemző kompromisszumkészségét, intelligenciáját, nemzetbiztonsági kérdésekben való tájékozottságát és "lefegyverző humorát".