Hírszerzők védik a botrányos Trump-jelentés szerzőjét
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Volt hírszerzőkollégái keltek védelmére Christopher Steele-nek, annak az ex-MI6-ügynöknek, akiről a napokban kiderült, hogy ő állította össze a nagy vihart kavart Trump-dossziét.
Magáról a dosszié-ügyről ebből a cikkünkből tudhat meg minden fontosat. A lényeg, hogy nyilvánosságra került egy erősen kétes megbízhatóságú, de politikus- és újságírókörökben már hónapok óta keringő, 35 oldalas jelentés, amely sok kisebb töredékből áll, de két fő állítás domborodik ki belőle:
- Oroszország kompromittáló adatok gyűjtött össze Donald Trumpról, amelyek a hamarosan hivatalba lévő amerikai elnök zsarolására is alkalmasak lehetnek.
- Trump emberei már a választási kampány alatt kapcsolatban álltak az oroszokkal, akik segítették is őket a demokraták ellen.
Bár Trump nagyon kiakadt az ügyön, és minden vádat hevesen tagadott, az amerikai hírszerzés pedig közölte, hogy nem kezeskednek a jelentés tartalmáért, annak egy kétoldalas kivonata mégis Barack Obama elé kerülhetett. (Állítólag Trumpnak is átadták, de ezt ő tagadta.) Ennek az az oka, hogy magát Steele-t viszont hitelesnek találta az FBI, amelyhez a jelentés eredetileg eljutott. Ezt erősítették most meg brit hírszerzők is a volt kollégájukkal kapcsolatban, akik a Guardian portréjában józan, óvatos, aprólékos, professzionális emberként írták le, akinek a szakmai előélete tiszteletet parancsoló.
Nem az a fajta, aki egyszerűen továbbad egy pletykát. Ha beleír valamit egy jelentésbe, úgy gondolja, hogy elég hiteles ahhoz, megfontolásra érdemes legyen
– mondta róla egyikük, aki 25 éve ismeri.
Ő James Bond. A feleségemnek tényleg úgy mutattam be, mint James Bond
– nyilatkozta az NBC Newsnak Nigel West hírszerzéssel foglalkozó történész.
Oroszspecialista, akit már ismert az FBI
Steele a brit külső hírszerzést végző MI6 egyik fő Oroszország-szakértőjének számított. A kilencvenes évek elején két évet élt Moszkvában, de a bő húsz éves hírszerzőkarrierje alatt végig közel maradt az orosztémához. Nem véletlen, hogy amikor 2006-ban megmérgezték az egykori orosz, későbbi MI6-kém Alexandr Litvinyenkót, Steele-t jelölték ki az ügy mellé, és a Guardiannek nyilatkozó hírszerzők szerint ő volt az, aki felismerte, hogy orosz merényletről van szó.
2009-ben hagyta ott az ügynökséget, hogy egy társával létrehozza az Orbis Business Intelligence nevű céget. Bár Oroszországba állítólag már 20 éve nem utazhat, a kapcsolatrendszerét fenntarthatta, sőt brit tisztségviselők szerint bővíthette is, és az információt közvetítőkön keresztül gyűjthette be. Az FBI onnan is ismerte és megbízhatónak tarthatta, hogy Steele már magánpraxisban a FIFA korrupciós ügyeiről szolgáltatott információt az amerikai ügynökségnek.
Arra viszont a Steele hitelességét és profizmusát bizonygatók is figyelmeztetnek, hogy egy hírszerzési jelentés sose feltétlenül teljesen igaz vagy téves, az egyes állítások különböző mértékben lehetnek valószínűek és megbízhatók, és a Steele-jelentésben is lehetnek hibák.
Steele, amint előkerült a neve médiában, a családjával együtt eltűnt szem elől.