Index Vakbarát Hírportál

Donald Trump ígéretével összhangban tömeges kitoloncolásra készülnek Chicagóban

GettyImages-1975525480
2025.01.21. 08:35
A szövetségi bevándorlási tisztviselők már a héten több mint háromszáz olyan bevándorlót vesznek célba, akinek a múltjában kirívóan súlyos, erőszakos bűncselekmények szerepelnek. Az akció Chicagóra és környékére összpontosul, a letartóztatások pedig mindennaposak lesznek.

Ez lesz az új amerikai adminisztráció első kísérlete, hogy teljesítse az elnök tömeges kitoloncolására tett választás előtti ígéretét.

A migránsok pontos száma nem ismert. Egyes becslések szerint 2018-ban 11,4 millió engedély nélküli külföldi munkavállaló élt az Egyesült Államokban. Trump elképzelései hátrányosan befolyásolhatják több gazdasági ágazat – köztük az építőipar, a mezőgazdaság és a vendéglátás – jövőjét, amelyekben sok külföldi munkavállalót alkalmaztak.

Chicagóban a célpontok töredékét veszik őrizetbe. Az új elnök ugyanis az illegális bevándorlók sokkal szélesebb körét deportálná az országból, mint elődje, Joe Biden, akinek a hivatali ideje alatt csak a kimondottan súlyos bűncselekményeket elkövető, illetve a nemzetbiztonságot fenyegető idegenekre korlátozódott a kitoloncolás.

Az új kormányzat ezzel szemben a deportálandók körét az élet- vagy házastársakra is kiterjeszti, ha engedély nélkül tartózkodnak az országban.

A művelet az elnök beiktatásának másnapján megkezdődik – írta a the Wall Street Journal. Hasonlóképpen nyilatkozott a Fox Newsban Tom Homan is, aki bejelentette, hogy az „alaposan megtervezett” deportálási műveletek közvetlenül az elnök beiktatása után elstartolnak.

A hivatalba lépő határőrizeti megbízott, akit nem hivatalosan a határok „cárjának” becéznek, megerősítette, hogy Chicago az első helyszínek egyike, ahol a szövetségi hatóságok letartóztatásokba fognak – jelentette az AP.

Chicago menedékvárossá vált

Levesszük a pórázt a határőrizeti testületről, az ICE-ről, és szabadon engedjük, hogy letartóztassa a bűnöző külföldieket – lengette be Homan a terveket a hét végén.

Először a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőit próbálják majd kézre keríteni, de szerinte mindenki problémára számíthat, aki „illegálisan tartózkodik az országban”.

Meg kell szabadulnunk a bűnözőktől országunkban

– mondta Homan, aki úgy véli, hogy ezzel a nézettel mindenki egyetért.

A chicagói akciót legfeljebb az időjárás késleltetheti. Az előrejelzés szerint csípős hideg várható, ami a hét végéig is eltarthat. A helyszín nem véletlen: a legális státusz nélkül Amerikában tartózkodó bevándorlók itt élvezik a legerősebb védelmet.

Az Egyesült Államok harmadik legnépesebb települése a nyolcvanas években vált menedékvárossá, ahol egyenesen korlátozták a rendőrség és a bevándorlási hivatal együttműködését.

A gyakorlatot azóta csak megerősítették – a legutóbb Trump első ciklusának a kezdetén.

Van tapasztalat a közösség védelmében

A bevándorlók védelmét személyesen Illinois állam kormányzója és a volt chicagói polgármester szorgalmazza. Donald Trump, velük szemben, elsődleges célkitűzésének tartja a deportálást. A jelek szerint Chicago és Illinois a szálka az elnök és a határok „cárjának” a szemében.

A választások napja óta kialakult egyfajta félelem

– mondta a menekültek jogait képviselő illinois-i szervezet szóvivője. Brandon Lee elmondta: ügyvédjeik azon fáradoznak, hogy tájékoztassák az érintetteket jogaikról, nem utolsósorban pedig arról, hol várható hatósági intézkedés, feltéve persze, ha erről tudomást szereznek.

A rendőrök ugyanis általában megfelelő engedély nélkül próbálnak meg behatolni az otthonokba.

A védekezés legegyszerűbb, törvényes módja, hogy a rendőröket írásos parancs nélkül nem engedik be a házba – hangoztatta két demokrata képviselő, aki ugyanakkor higgadtságra szólította fel az érintetteket.

Ismét próbára tesznek minket, de van tapasztalatunk a közösség védelmében

– mondta Jesus Garcia.

(Borítókép: Bevándorlók a mexikói–amerikai határnál 2024. január 31-én. Fotó: John Moore / Getty Images)



Rovatok