Online szavazást hirdettek a politico.com regisztrált felhasználóinak, amiből kiderült, hogy Donald Trump népszerűsége szárnyal, mióta elnökké választották.
Korábban többen is azt találgatták, hogy Donald Trump esetleg nem, vagy csak idővel költözne át a New York-i Trump Tower tetején lévő luxuslakásából a Fehér Házba, de a megválasztott elnök vasárnap ezen a téren úgy tűnik, eloszlatta a bizonytalanságot. „Igen, a Fehér Házban" – mondta a Politico szerint arra a kérdésre, hogy hol fog élni.
Időt ad az új republikánus elnöknek Barack Obama, de a januárban távozó demokrata elnök az alapvető érdekek védelmében figyelni fogja Donald Trump működését – derült ki Obama beszédéből, amelyet Peruban az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) konferenciáján mondott el.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke bocsánatkérést követelt szombaton a Hamilton című Broadway-musical szereplőitől, miután a színészek nyilvánosan aggodalmukat fejezték ki a leendő republikánus kormány politikájával kapcsolatban, a New York-i előadást megtekintő alelnökjelöltnek, Mike Pence-nek címezve szavaikat - írja az MTI.
The Theater must always be a safe and special place.The cast of Hamilton was very rude last night to a very good man, Mike Pence. Apologize!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2016. november 19.
Még el sem kezdődött Donald Trump elnöksége, máris az üzleti és a politikai érdekei keveredésével vádolják, na meg azzal, hogy teljes mértékben fittyet hány arra, hogy elnöki szerepe összeférhetetlen családi bizniszének promótálásával.
Az ok: a megválasztott elnök első kvázi diplomáciai találkozóján, az Abe Sinzó japán kormányfővel folytatott megbeszélésén pénteken megjelent Ivanka Trump, a republikánus politikus lánya is. Ivanka a családi cég egyik vezetője, többek között a Trump hotellánc nemzetközi terjeszkedéséért is ő felel, ezért a bírálók szerint nem illene olyan tanácskozásokon részt vennie, ahol a nemzetközi piacokat és üzleti lehetőségeket érintő információk is birtokába juthatnak.
Egy olyan ügynek kerülhet pont a végére, ami Donald Trumpot az egész választások ideje alatt végigkísérte, ugyanis Trump belement a peren kívüli egyezségbe az egyetemét érintő perekben - írja a Reuters.
Teljesen biztos, hogy az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége idején is fenn fogja tartani az amerikai vezető szerepet a NATO-ban - jelentette ki Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára egy pénteki konferencián Brüsszelben.
Számos fontos posztra még mindig csak találgatni lehet, kik lesznek a befutók Donald Trump kormányzatában, viszont három fontos tisztség esetében már úgy tűnik, nem kell tovább várni. Pénteken ugyanis a megválasztott elnök bejelentette, hogy a következő igazságügy-miniszter Jeff Sessions, a nemzetbiztonsági főtanácsadó Michael Flynn, a CIA új igazgatója pedig Mike Pompeo lesz.
Andrzej Duda lengyel államfő szerdán beszélt telefonon Donald Trumppal - írja a thenews.pl. A lengyel államfő szóvivője szerint Trump rögtön leszögezte, hogy sokra tartja az amerikai élő lengyel közösséget, akik elengedhetetlenek az ország fejlődéséhez és a gazdaság virágzásához egyaránt.
A 10-15 perces beszélgetés során Trump biztosította Dudát, hogy Lengyelország számíthat rá mindenben, és fontos szövetségeseként fog rájuk tekinteni minden tekintetben, akár katonai kérdésekben is. A két államfő meginvitálta egymást saját országába, hogy ott folytassák a csevegést. Ha minden igaz ez előtt már egy 2017-es tavaszi NATO konferencián is találkozhatnak személyesen.
Abe Shindzó japán miniszterelnök és Trump egy 90 perces, "meleg hangulatú, őszinte" találkozón tárgyalt egymással a New York-i Trump Towerben, legalábbis ezt nyilatkozta a megbeszélés után a japán fél. Azt is mondta, hogy úgy véli, bizalomra épülő kapcsolatot tudnak kialakítani, írja a BBC.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő csütörtökön ismertetett tanulmánya szerint Kína minden bizonnyal megtorolná, ha Donald Trump, a következő amerikai elnök választási ígéreteinek megfelelően magas büntetővámokkal sújtaná a kínai importot - írja az MTI. Az esetleges kínai-amerikai kereskedelmi háborút azonban az egész kelet-ázsiai gazdasági térség, és az amerikai gazdaság is megszenvedné.
A helyzetértékelés szerint az elmúlt két évtizedben csökkent a nagy ázsiai exportőr gazdaságok közvetlen függősége az amerikai piactól, mivel a térség legtöbb gazdaságának Kína lett a legnagyobb kereskedelmi partnere.
A Buzzfeed újságírója Craig Silverman egy érdekes cikkben szedte össze, hogy milyen hatással voltak az elnökválasztás zárására a kamuhíroldalak. Egy BuzzSumo nevű oldal segítségével kigyűjtötte az olyan szájtok legolvasottabb választással kapcsolatos cikkeinek statisztikáját, mint New York Times vagy a Huffington Post. Ezeket aztán összevetette az olyan kamuhírek statisztikáival, mint hogy Ferenc pápa Donald Trumpot támogatja, vagy hogy egy FBI-ügynök, akit a Clinton-levelek szivárogtatásával kapcsolatba hoztak, öngyilkos lett.
Különös hely lett mostanában a New York-i Trump Tower hallja. Miközben továbbra is bárki betérhet, hogy igyon egy koktélt, a bejárat előtt rendőrségi barrikádok nehezítik a közlekedést, bent pedig átnézik a táskát, és a jól ismert fémjelző biztonsági pálcával is vizsgálják az érkezőt.
A Trump Tower jelenleg az elnöki átadás-átvétel, az átmeneti időszak intézésének helyszíne, mármint ami az új elnök csapatát illeti, így az átrium mostanában rengeteg fontos embert is fogad.
Az újságírók és látogatók pedig közben figyelhetik és találgathatják, hogy épp kit mire interjúztat a felhőkarcolót szinte soha el sem hagyó – vagy ha igen, akkor azt is unortodox módon, zavart okozva – Trump és a stábja.
Választási vereségének elismerése óta először jelent meg és mondott beszédet a nyilvánosság előtt Hillary Clinton. A demokraták volt elnökjelöltje azt mondta: napokig nem volt képes kimozdulni otthonról. Otthon feküdt és olvasott.
A demokraták volt elnökjelöltje Washingtonban, a Gyermekvédelmi Alap nevű, hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó nonprofit szervezet rendezvényén szólalt fel. Hillary Clinton fiatal ügyvédként ennél a szervezetnél kezdte jogi karrierjét, s most életműdíjat vett át az alapítványtól, írja az MTI.
Ezt a Trump és elődje, Barack Obama elnöksége közötti átmenetet lebonyolító csapat közölte. A közlemény szerint a leendő elnök és alelnöke, Mike Pence a választási győzelem óta telefonon egyeztetett többek között Hszi Csin-ping kínai államfővel és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, továbbá szaúdi, iraki, pakisztáni, afganisztáni vezetőkkel és afrikai politikusokkal is.
A közlemény részleteket nem hozott nyilvánosságra a megbeszélésekről, sem kommentárt nem fűzött hozzájuk, írja az MTI.
Szaúd-Arábia ugyanakkor kedden figyelmeztette Donald Trumpot, hogy amennyiben betartja azt a választási ígéretét, miszerint betiltja a szaúdi olaj importját, akkor szaúdi ellenlépésekre számíthat. Erről a szaúdi energetikai miniszter, Kálid al-Fálih beszélt a marokkói Marrákesben tartott klímakonferencián.
A miniszter nem részletezte, hogy milyen ellenlépésekről lehet szó, de újságíróknak leszögezte: az Egyesült Államok "mindenki másnál jobban profitál a globális szabadkereskedelemből", és az energetika "a világgazdaság életben tartója". Megjegyzését elemzők úgy értékelik, mint egyik jelét annak, hogy Donald Trumpnak milyen nehézségekkel kell majd szembenéznie, amikor megpróbálja valóra váltani a "teljes amerikai energetikai függetlenség" megteremtésére tett választási ígéretét. Ebben az ígéretében Trump a nagy olajkartellektől való függetlenséget helyezte kilátásba.
Nagy meglepetést okozott Donald Trump, amikor a családja és a testőrei kíséretében beállított egy manhattani étterembe. Azonban a fehér házi tudósítók szövetsége kifogásolta, hogy az újságíróknak sem szóltak előre Trump programjáról.
Az amerikai republikánusok újraválasztották Paul Ryant az alsóház elnökének, ugyanakkor szinte bizonyosan meghiúsult Rudy Giuliani külügyminiszteri megbízatása - írja az MTI.
Barack Obama Athénban kezdte meg utolsó hivatalos körútját, melyet még két állomás, Németország és Peru követ majd. A leköszönő elnök a landolás előtt arról győzködte az Air Force One fedélzetén vele utazó tudósítókat, hogy utódja, Donald Trump megválasztása utáni látogatásán "nagy érdeklődést tanúsított" a NATO-elkötelezettség fenntartása iránt.
Sajtóértesülés szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök azt fontolgatja, hogy nem költözik be a Fehér Házba, írja az MTI.
Az információt a londoni The Telegraphra hivatkozva a republikánusokhoz közel álló lap, a Newsmax közölte helyi idő szerint hétfőn. Eszerint az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnöke, ha nem is utasítja el teljesen, hogy beköltözzék az elnöki rezidenciára, de a lehető legtöbb időt New York-i otthonában akarja tölteni.
A százmillió dollárosnál is nagyobb értékűre becsült, többemeletes lakás a manhattani Trump-toronyház legfelső emeletein van, a francia király, XIV. Lajos stílusában berendezve, freskókkal, aranyozott brokátokkal és selyemtapétával díszítve. Donald Trump mintegy harminc éve ott él.
A titkosszolgálat azonban már nyomatékosan ajánlotta neki, hogy elnökként állandóan a Fehér Házban lakjon, másutt ugyanis rémálom lenne - és talán nem is teljesen megvalósítható - a biztonságának garantálása. A Trump-toronyban jelentős mértékben megerősítették a biztonsági intézkedéseket a választási győzelem óta, de ez még így sem garantál teljes védelmet Trumpnak és a családjának, és sokáig nem is tartható fenn.
A The New York Times című lap közben arról írt, hogy Trump tanácsadóitól származó információk szerint a megválasztott elnök még mindig nehezen akarja elfogadni, hogy az élete, életmódja radikálisan megváltozik majd. Egyelőre ragaszkodik a családi otthonhoz, s azt mondja: ha majd jobban "megszokja" az elnökséget, akkor több időt tölt a Fehér Házban is.
Egyelőre nem világos az sem, hogy a leendő first lady, Melania Trump beköltözik-e most a Fehér Házba. Tízéves kisfia ugyanis New Yorkban jár iskolába, és a költözés tanév közben lenne.
A jelenlegi elnöknek, Barack Obamának egyébként hasonló gondjai voltak, mert amikor megválasztották, a két kislánya még iskoláskorú volt, és a házaspár sokáig habozott, hogy Michelle Obama és a két kislány mikor költözzön át Chicagóból a Fehér Házba. Végül az elnök beiktatásának napján az egész család beköltözött.
Az Egyesült Államok megválasztott elnöke, Donald Trump egy őrült, és a muszlimok iránti gyűlölete csak segít majd az Iszlám Államnak, hogy újabb ezreket győzzön meg a csatlakozásról - ezt az Iszlám Állam egyik afganisztáni vezetője, Abu Omar Khorasani mondta a Reuters szerint.
Donald Trump formabontó figura, bár a megválasztása óta eltelt néhány nap megnyilvánulásai alapján az is lehet, hogy mégsem lesz teljesen elszabadult hajóágyú az Egyesült Államok következő elnöke. A választási programja ugyan elég sok okot ad az aggodalomra, az első sokk után az utóbbi napokban mégis felfelé indultak a tőzsdeindexek, tehát a piacok legalábbis bizakodók, hogy a kampánybéli populizmus mögött egy üzletbarát republikánus elnök rejlik.
Azonban ha Trump akár csak nagyvonalakban is a választási ígéretei és hivatalos gazdasági programja szellemében fog majd tevékenykedni a világ legnagyobb gazdaságának élén, az komoly potenciális veszélyeket hordoz, és nemcsak Amerikára, hanem nagyjából minden más országra és különösen Európára nézve. Az Economist Intelligence Unit korábbi elemzése szerint például Trump elnöksége legalább olyan súlyos globális kockázati tényező, mint a dzsihadista terror, és önmagában 1,5 százalékkal csökkentheti a világgazdasági növekedést.
A pesszimista forgatókönyv szerint az új elnök hiába szelídült meg, beiktatása után kénytelen lesz valamit villantani választói felé, így pedig gyorsan véget érhet a vele kapcsolatos piaci optimizmus. Ez annak fényében igencsak reális forgatókönyv, hogy Trump alapvetően egy populista hullámot meglovagolva került hatalomra, és ha valóban kormányozni akar majd, és nem csak egy túl jól sikerült marketingfogás miatt találta magát az elnöki székben, akkor politikai érdekei megkövetelik, hogy ezt a hullámot ne engedje teljesen leülni. Ez viszont jelentős károkat okozhat, amit Európában és ezen belül itt Magyarországon is nagyon erősen megérzünk majd.
Hogy ez pontosan milyen csatornákon keresztül következhet be, arra Trump programjából és nyilatkozataiból elég egyértelműen lehet következtetni. Ezeket szedtük össze.
Donald Trump külpolitikája enyhülni látszik a megválasztása után - ez történik a diplomáciában:
Fel akarja építeni a falat a mexikói–amerikai határon, fizetést nem fog felvenni, az Iszlám Állam (ISIS) elleni lépéseiről pedig továbbra sem mond semmi konkrétat, derült ki a kedden megválasztott elnök, Donald Trump első nagyinterjújából, amit a hagyományokat tartva a CBS 60 Minutes műsorának adott pénteken, de csak vasárnap este került adásba. Trump Clintonékat és Barack Obamát is dicsérte, de az nem derült ki egyértelműen, hogy akar-e különleges ügyészi vizsgálatot volt ellenfele ellen.
Donald Trump bejelentette, hogy Reince Priebust, a pártvezetésnek megfelelő RNC elnökét választotta kabinetfőnökének. Priebus kiválasztása nagyjából ahhoz hasonló, a pártelitnek is tetsző lépés lehet, mint amikor Mike Pence indianai kormányzó lett Trump alelnökjelöltje.
Viszont Trump azt is bejelentette, hogy a konzervatív oldalon is sokkal megosztóbb Steve Bannon eddigi kampányfőnök lesz a főstratégája, és egyik fontos tanácsadója. A közleményben azt is hozzátették, hogy Priebus és Bannon egyenlő partnerekként dolgoznak majd.
Továbbra is falat építene Donald Trump a mexikói határra, derült ki a héten megválasztott amerikai elnök első interjújából, amelyet a CBS-nek adott.
A BBC szerint Trump azt mondta, hogy bár bizonyos szakaszokon csak kerítést építenének, továbbra is él a fal terve, amellyel a bevándorlókat tartanák távol. Azt ígérte, hogy amint hivatalba lép, 2-3 millió illegális bevándorlót toloncolnak majd ki az országból.
Már első munkanapját azzal kezdi, hogy "azokat, akik bűncselekményeket követtek el, vagy szerepelnek a bűnügyi nyilvántartásban, bűnöző bandák tagjai, drogkereskedők", kiteszik az országból vagy börtönbe zárják őket.
Paul Ryan szerint azonban bármit is mondott Trump, nem terveznek kitoloncolást.
Hillary Clinton ellen az amerikai elnökválasztási kampányban visszatérő vád volt, hogy a kelleténél kicsit szorosabb kapcsolatot ápol az országos médiával, olyannyira, hogy egyes riporterek egyenesen egyeztették anyagaikat a Clinton-kampánnyal. Azonban most úgy tűnik, e tekintetben Donald Trump sem földre szállt angyal, már ha lehet hinni Megyn Kellynek, a Fox News műsorvezetőjének.
Az amerikai kormány mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy még Donald Trump hatalomra lépése előtt megvalósítsa a tavaly megkötött párizsi klímaegyezmény fő rendelkezéseit. Erről John Kerry külügyminiszter beszélt nem sokkal azelőtt, hogy elindult az éghajlatváltozás megakadályozását célzó tárgyalások következő körére.
Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség vezetője arra figyelmeztette Donald Trumpot: sem az Egyesült Államok, sem Európa számára nem járható út, hogy egyedül próbálják megoldani nemzetközi biztonságpolitikai kihívásaikat.
A NATO első embere erről a brit Observerben, a Guardian hétvégi lapjában írt véleménycikket, amelyben arra figyelmeztetett: a nyugati világ évtizedek óta nem nézett szemben olyan jelentős fenyegetésekkel mint ma, ezért nem igazán ez a legmegfelelőbb időpont a szövetség szétverésére.
A vesztes amerikai elnökjelölt, Hillary Clinton egy félórás telefonos tájékoztatást tartott kampánytámogatóinak, amiben vereségét próbálta megindokolni.
Clinton szerint az FBI igazgatója, James Comey azzal, hogy 11 nappal a választás előtt írt egy levelet a kongresszusnak Clinton kínos email-botrányával kapcsolatban, újra közbeszéd témájává tette az ügyet. Amivel pedig azt akadályozta meg, hogy Clinton optimista üzenettel zárhassa kampányát.
A vesztes demokrata jelölt szerint leginkább ezen ment el a választás. Ráadásul az FBI igazgatója még 3 nappal a választás előtt is írt egy levelet, amiben ugyan azt írta, hogy nem lesz vádemelés, de ez is pont elég volt ahhoz, hogy növekedjen a bizalmatlanság Clintonnal szemben. Trump egyik üzenete pedig éppen a csaló rendszerről szólt. Pedig Clinton szerint az utolsó pillanatig jobban álltak a fontos államokban.
(via 444.hu , The New York Times)
Most, hogy túltette magát a világ a sokkon, hogy minden előzetes felmérés és találgatás ellenére Donald Trump nyerte meg az amerikai elnökválasztást, elindult a találgatás, hogy vajon mit is fog csinálni a Trump-kormány, és hogy kik lesznek ennek a legfontosabb miniszterei. Különösen a gazdaság területén ígért nagy dolgokat az ingatlanos valóságshow-sztárból lett elnök, győzelmi beszédében azt mondta megduplázza az amerikai gazdaság növekedését, a kampánya pedig attól volt hangos, hogy visszahozza az ipari munkahelyeket Kínából és Mexikóból.
Az elmúlt napokban a Politico, a BBC és sok más lap is elkezdte találgatni, hogy kik lehetnek majd Trump gazdasági kabinetjének tagjai, a Buzzfeed pedig egy olyan jelöltlistát is lehozott, ami állítólag egyenesen Trump csapatától jött. Ez alapján a Trump populista gazdaságpolitikáját Wall Street-i bankároknak, olaj- és acélmágnásoknak és klímaváltozást tagadó lobbistáknak kellene végig vinni. A jelöltek alapján úgy tűnik, nem sok területen lesz eltérés az eddigi republikánus fősodortól, csak ott, ahol az Trumpnak is számít.