Az elnökjelölti vitákkal lassan ráfordulunk az amerikai elnökválasztási hajrára, de talán még nem késő, hogy feltegyük a kérdést: tulajdonképpen mi is a tétje a világ legdrágább, legnagyobb felhajtással kísért és legtöbb szuperlatívusszal övezett politikai kampányának?
Szórakoztató mellékszál bukkant fel a kedd hajnali elnökválasztási vitával kapcsolatban: Howard Dean volt vermonti kormányzó azzal gyanúsította meg Donald Trumpot, hogy
Ahogy arra számítani lehetett, nézettségi rekordot döntött a magyar idő szerint kedd hajnalban megrendezett Clinton-Trump-vita.
Az amerikai elemzések kiemelik, hogy Trump már-már iróniába hajló módon igyekezett kedves, nyugodt hangnemben indítani a vitát, de a latolgatások alapján a győztes taktika egyik kulcsának tartott nyugalom hamar elillant. A republikánus jelölt – talán habitusából eredően – az ilyenkor szokásos faarc helyett a kelleténél intenzívebben reagálta le Clinton frázisait, sokszor csóválta a fejét, ajkát harapdálta.
Az elnökjelöltek vitájának éjjelén többen kerestek Hillary Clintonra, mint Trumpra - közölte a Google.
Before and after the #PresidentialDebate: searches by US state for @HillaryClinton & @realDonaldTrumphttps://t.co/c3Eqtco5Je pic.twitter.com/Ekt9E3d13B
— GoogleTrends (@GoogleTrends) September 27, 2016
Miután nagyon messze elmaradt az elnökjelölti vitára való bejutáshoz szükséges küszöbtől, Jill Stein zöld párti politikus inkább a vitának helyt adó Hofstra Egyetem campusába kitelepülve próbálta felcsipegetni a Hillary Clintonra és Donald Trumpra irányuló médiafigyelem morzsáit.
A demokrata Hillary Clinton és a republikánus Donald Trump összecsapott az első, történelmi tévévitában, amit akár több mint százmillióan is követhettek élőben. Egyik oldalról sem hiányoztak a támadások, és Trump ügyesen vitte át az üzenetét a vita első harmadában, de több fontos pillanatból is Clintonnak sikerült jobban kijönnie, miközben komolyabb hibát egyikük sem követett el.
Az öltözködésben megcserélődtek a két párt hagyományos színei, mivel Clinton vörös kosztümöt, Trump pedig kék nyakkendőt választott a New York-i Hofstra Egyetemen tartott vitára. Ahogy az várható volt, Clinton a felkészültségére és a tapasztalatára is épített Trumppal szemben, aki inkább az összképben próbált kitűnni, de megint többször ellentmondásba került a tényekkel. Miközben az osztott képernyőn a veterán vitázónak számító Clinton végig stabilan állt, addig Trumpnál a szokásos mozgolódások mellett feltűnő volt, mennyiszer ivott a poharából.
Minden bizonnyal ez lesz minden idők legnézettebb politikai eseménye, több mint százmillióan követhetik majd a demokrata Hillary Clinton és a republikánus Donald Trump első elnökjelölti vitát, ami sok szempontból történelmet írhat.
A New York-i Hofstra Egyetemen tartott vita alapjaiban változtathatja meg az egész elnökválasztási versenyt, az állás ráadásul éppen a kezdést megelőző órákban lett, ha lehet, még szorosabb. A FiveThirtyEight Now Cast modellje azt mutatja meg, hogy mi lenne az állás, ha nem november 8-án, hanem már holnap tartanák az elnökválasztást. Ebben hétfőn este volt olyan pillanat, amikor 50,3 százalék esélyt adtak Trump, és 49,7 százalék esélyt Clinton győzelmére, azóta megint 50,6 százalék esélye lenne a volt first ladynek. Trump utoljára a republikánus konvenció idején tudott egy-két napra előnybe kerülni, azóta és előtte is a demokrata jelölt vezetett.
Vasárnap New Yorkban járt Benjámin Netanjahu és találkozott Donald Trumppal és Hillary Clintonnal is. A két találkozóból az első az érdekesebb, ugyanis a republikánusok elnökjelöltje az izraeli kormányfőnek azt ígérte, hogy amennyiben ő lesz az elnök, akkor el fogják ismerni Jeruzsálemet, mint Izrael oszthatatlan fővárosát.
Ez az USA közel-keleti politikájának teljes fordulatát jelentené az MTI szerint, ugyanis a zsidó állam 1948-as megalapítása óta Washington nem ismerte el Izrael fővárosaként Jeruzsálemet - és nem véletlenül, mivel a palesztinok is leendő államuk fővárosaként tekintenek a városra.
A republikánus elnökjelölt Donald Trump bedobta, hogy meghívja a hétfő esti elnökjelölti tévévitára Gennifer Flowerst, azt a nőt, akivel évtizedekkel ezelőtt, még elnökké választása előtt volt viszonya Bill Clintonnak, habár kampánycsapata vasárnap már tagadta, hogy tényleg erre készülnének.
Ezzel a fricskával reagált a hétvégén arra, hogy Hillary Clinton kampánycsapata meghívta a republikánus jelölt élénk kritikusának számító Mark Cuban milliárdost, hogy üljön ott a vendégükként az első sorban. A többek között a Dallas Mavericks NBA-csapatot is tulajdonló Cuban a kampányban rendszeresen ostorozta Trumpot, amiért nem hozta nyilvánosságra az adóbevallását.
A demokrata elnökjelölt Hillary Clinton és a republikánus Donald Trump eltérő stratégiával, de nagy erőkkel készül a hétfő esti első tévévitájukra, ami alapjaiban írhatja újra az egész elnökválasztási versenyt. Minden bizonnyal ez lesz minden idők legnézettebb politikai eseménye, túlszárnyalva Ronald Reagan és Jimmy Carter 1980-as vitáját, de az sem kizárt, hogy még a tavalyi Super Bowl 114 millió nézős rekordját is megközelítheti az USA-ban.
Azért lehet ennyi ember kíváncsi arra a bizonyos másfél órára, mert sokat fordult az elnökválasztási küzdelem, mióta Clinton másfél hónapja még magasan vezetett Trump előtt. A republikánus jelölt feljött demokrata riválisa nyakára, és ugyan továbbra is Clinton maradt a favorit, innentől már nem kell mindennek a feje tetejére állnia, hogy Trump tovább faragjon a hátrányán, és akár át is vegye a vezetést.
Bár eddig egetrengető botrányok nem igazán kerekedtek ki a Hillary Clinton ímélbotrányával kapcsolatos nyomozásból, most legalább megtudhattuk, hogy Barack Obama álnéven levelezik. Erre az FBI által pénteken közzétett nyomozati iratokból derült fény, és a Politico számolt be róla.
A legújabb nyilvánosságra hozott dokumentumokban ugyanis szerepel egy kihallgatás leirata, amelyben a tanú, az amerikai külügyminisztérium egyik magas beosztású munkatársa nem ismerte fel egy vizsgált e-mai feladóját. Mikor közölték vele, hogy az elnökről van szó, aki álnevet használ, annyit mondott: ez hogyhogy nem titkosított? A leirat szerint meglepődött azon, hogy az Obama álnéven kommunikál, sőt utána kért magának egy másolatot is a kérdéses e-mailről.
Hillary Clintonnak az utóbbi hetekben eléggé megcsappant a népszerűsége, ezért a demokrata elnökjelöltnek elő kellett húznia valamit a kalapból. Nem meglepő módon a választás az elit-, gazdag- és kapitalizmusellenes hangokban bővelkedő kampány egyik slágertémájára, a gazdagok megadóztatására esett, Clinton új adótervezete ugyanis
Azaz a szupergazdagok hagyatékának nagyobbik részét lesápolná az amerikai állam.
Az internetes mémek is beszálltak az elnökválasztásba: Palmer Luckey, a virtuális valóság szemüvegeket fejlesztő Oculus alapítója beszáll a Trump-kampányba, és olyan bloggereket és internetezőket szerződtet, akik megrendelésre gyártanak majd lejárató és kifigurázó tartalmat Hillary Clintonról.
Pálfordulás következett be az amerikai elnökválasztás hajrájában, ugyanis a Trump ellen hevesen kampányoló republikánus texasi szenátor, Ted Cruz bejelentette, hogy a republikánusok jelöltjére fogja leadni a voksát. Cruz két dologgal indokolta döntését. Az egyik, hogy tavaly megígérte, hogy mindenképpen a republikánus jelöltre fog szavazni. A másik indok, hogy bár alapvető dolgokban ütköznek nézeteik Trumppal, Hillary Clinton számára teljesen vállalhatatlan, és képtelen lenne rá szavazni.
Cruz korábban a republikánus jelöltállító gyűlésen alakított egy nagyot azzal, hogy nem volt hajlandó támogatásáról biztosítani az egy nappal korábban nagy többséggel hivatalos elnökjelöltnek választott Donald Trumpot. A helyszínen a delegáltak keményen kifütyülték, és a pártból is sokan bírálták.
Cruz akkor azt mondta, hogy olyan vezetőre van szükség, aki kiáll az értékek mellett, és azok mentén egyesít, és remélte, hogy a düh helyett a szeretet választják az emberek.
A Kongresszus Hírszerzési Bizottságának vezető demokrata politikusai az orosz titkosszolgálatokat teszik felelőssé az elmúlt hónapok amerikai választói adatbázisait és a Demokrata Párt szervezeteit ért hackertámadások miatt. Dianne Feinstein kaliforniai szenátor és Adam Schiff képviselő közös nyilatkozatban szólította fel Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy hagyjon fel a tevékenységével, ne próbálja meg befolyásolni a novemberi elnök- és kongresszusi választást, írja a CNN.
Az Egyesült Államokban az elmúlt időszakban egyre többször ért kibertámadás politikai szervezeteket és közhivatalokat. Szerdán ismeretlenek egy scannelt képet töltöttek fel az internetre Michelle Obama first lady útlevéléről. A gyanú szerint a hackerek a Fehér ház rendszeréből vagy az elnöki hivatal valamelyik dolgozójától jutottak hozzá a fájlhoz.
Hillary Clinton mindent bevet annak érdekében, hogy betegsége után visszavegye az irányítást kampányában. Ennek legújabb felvonásában Zach Galifianakis (a Másnaposok trilógiából ismerős színész) Between Two Ferns névre keresztelt paródia talk showjába is ellátogatott. Ez egy kizárólag interneten jelentkező sorozat, ami rendszertelenül jelentkezik új adásokkal, de azt érdemes tudni róla, hogy olyan hírességek, mint Brad Pitt és Justin Bieber mellett, korábban már maga Barack Obama is feltűnt benne.
Közel négyszáz neves tudós, köztük 30 Nobel-díjas kutató írt nyílt levelet Donald Trump republikánus elnökjelöltnek a klímaváltozással kapcsolatos nézetei miatt, és mert azt ígérte, ha megválasztanák elnöknek, az Egyesült Államok kihátrálna az április végén aláírt párizsi klímavédelmi egyezményből – írja az MTI.
Hat pont az előnye Hillary Clintonnak Donald Trumppal szemben az NBC News és a Wall Street Journal friss közvélemény-kutatása szerint, legalábbis azok között, akik valószínűleg elmennének szavazni, ha most lenne az amerikai elnökválasztás. A két médiatermék az elnökjelöltek első, hétfői vitája előtt kérdezte meg a lakosságot.
Most először Facebookon is élőben közvetítik az amerikai elnökjelöltek vitáját, jelentette be az ABC News tévécsatorna. Ez médiatörténelmi pillanat, hiszen korábban ilyenre nem volt lehetőség. A csatorna mindhárom elnökjelölti vitát, illetve az alelnökjelöltek összecsapását is közvetíti saját Facebook oldalán.
Nem kívánok beavatkozni az amerikai belügyekbe, de elmondom, hogy ha amerikai állampolgár lennék, akkor igen, Donald Trumpra szavaznék
- mondta Milos Zeman cseh államfő a iDnes hírportálnak, aki szerint Hillary Clinton csak folytatná Barack Obama amerikai elnök politikáját, amelyet ő nem tart jónak.
A cseh államfő szerint ugyanis Obama után sok vérző seb marad.
Neve egy egész sor sikertelenséggel van összekötve, szétverte például a Közel-Keletet.
Zeman úgy véli, hogy a Trump populizmusáról és tapasztalatlanságáról szóló kritikák alaptalanok, mert Reaganre is ezt mondták. "Amikor Reagan indult a választáson, kinevették, hogy ő csak egy buta színész, akitől nem lehet sokat várni. És az amerikai elnökök egyik legnagyobbika lett" - idézi beszédét az MTI.
George H. W. Bush exelnök is beáll majd azoknak a republikánus politikusoknak a sorába, akik azt tervezik, hogy a november 8-i elnökválasztáson átszavaznak a demokrata Hillary Clintonra – legalábbis a Politico szerint ezt állítja a Kennedy család egyik tagja, aki hétfőn személyesen is találkozott a 92 éves politikussal.
Kathleen Hartington Kennedy Townsend, Bobby Kennedy lánya, és Maryland állam volt helyettes kormányzója a Facebookra rakott ki erről egy bejegyzést. A Politicónak viszont telefonon is megerősítette, hogy Bush egyértelművé tette előtte, hogy a demokrata jelöltre szavaz.
Elfajult a két amerikai elnökjelölt nyilatkozatháborúja, ami a New Yorkban elkövetett, 29 sérülttel járó szombati robbantás és a New Jerseyben talált robbanószerkezetek kapcsán robbant ki. Az adok-kapok során Hillary Clinton tulajdonképpen lehazaárulózta Donald Trumpot, a republikánusok jelölt viszont azt állította, hogy demokrata riválisa tisztességesebben bánik a terroristákkal, mint az őt támogató amerikaiakkal.
Donald Trumpot azzal vádolják demokrata oldalról, hogy Clinton meggyilkolására célzott, amikor a szabad fegyverviselés jogát akarta védeni.
A republikánus jelölt Miamiban beszélt egy kampányeseményen a második kiegészítés (ez garantálja a szabad fegyverviseléshez való jogot az Egyesült Államokban) fontosságáról, és arról, hogy szerinte Clinton azt „el akarja pusztítani”.
Na jó, legalább a kampány legostobább vonala kezd lecsengeni: a CNN írja, hogy Mike Pence alelnök-jelölt után már Donald Trump stábja is (aztán cikkünk élesítése után bő hat órával maga Trump is) elismerte, hogy
Jason Miller, a republikánus jelölt egyik vezető tanácsadója (tanácsadónak lenni Amerikában politikusi állásnak számít) tweetjéban azonban van egy jó kis csavar.
Kiválóan vagyok
– mondta mosolyogva Hillary Clinton, aki csütörtökön visszatért kampányolni, és először jelent meg nyilvánosan azután, hogy vasárnap idő előtt el kellett hagynia 9/11-es megemlékezés helyszínét New Yorkban.
Huhh, majdnem elmentünk az eddig is eseménydús elnökválasztási kampány egyik gyöngyszeme mellett! Szerdán ugyanis a vélhetően orosz hackerek által megszerzett adatokkal táplált DCleaks-en megjelent Colin Powell volt vezérkari főnök és külügyminiszter néhány 2014 és 2016 között írt mailje, melyben mindkét jelöltet porig alázza.
Ha Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, jelölni fogja Peter Thielt a Legfelsőbb Bíróságba – értesült a Huffington Post. Trump tervéről a lap szerint maga Thiel beszélt a barátainak.
Őrület, de az amerikai elnökválasztási kampányban még mindig Hillary Clinton és Donald Trump egészsége a legeslegfontosabb téma. A szeptember 11-i megemlékezésről rosszulléte miatt távozott, majd kampánystábja ellentmondásos jelentései után tüdőgyulladással betegállományba került demokrata jelölt orvosa szerda este közleményt adott ki, ami szerint Hillary Clinton állapota "megfelelő mértékben javul", és
alkalmas arra, hogy az Egyesült Államok elnöki tisztét betöltse.