Újabb részletek derültek ki Paul Manafortról, Donald Trump kampánytanácsadójáról. Amerikai lapok szerint Manafort segített a később megbuktatott Viktor Janukovics elnöknek abban, hogy titokban legalább 2,2 millió dollárt utaljon át két washingtoni lobbicégnek az Egyesült Államok politikájának befolyásolására.
Az amerikai sajtót elöntötték a Manafortról szóló negatív riportok, amelyek elsősorban a volt ukrán államfőhöz, Viktor Janukovicshoz fűződő kapcsolatairól szólnak. Ugyan Manafort szerdától már nem kampányfőnöke Trumpnak, de változatlanul a kampánycsapat tagja, csakúgy, mint legközelebbi munkatársa, Rick Gates.
Ha a Kreml és Vlagyimir Putyin külföldi barátairól van szó, a szálak Washingtontól Budapestig valahogy mindig összeérnek, és ezek a figurák Moszkva politikáján túl egymást is támogatják – ez a tanulsága annak az újabb érdekes összefüggésnek, amit az elmúlt napokban kaptak fel amerikai politológusok, és amit még az orosz ellenzéki Garri Kaszparov is megosztott Twitterjén a Kreml amerikai barátairól. De hogy jön ide Magyarország?
Ideológiai tesztnek kellene alávetni minden bevándorlót, hogy kiderüljön, egyet értenek-e a nyugati liberális értékekkel, például a vallásszabadsággal és a melegek jogainak védelmével, és hogy kiszűrjék a potenciális iszlamistákat - ezzel az ötlettel próbálta feléleszteni elnöki kampányát Donald Trump ingatlanmilliárdos és elnökjelölt hétfőn, Ohio államban tartott beszédében.
Ezzel valamennyit puhított a bevándorlási politikáján a jelölt, aki a párizsi terrortámadás után még az összes muszlim bevándorlót ki akarta tiltani az USA-ból, bár a "terrorizmust exportáló" országokból továbbra sem engedne be senkit. Hogy melyek ezek az országok, azt Trump nem mondta el.
Nem könnyíti meg az amerikai elnöki posztért versengő apjának dolgát Donald Trump kedvenc gyereke, Ivanka Trump, miközben ugyanis a papa igyekszik lerázni magáról a vádakat, hogy több szálon is kötődik Vlagyimir Putyinhoz, Ivanka az orosz vezér állítólagos barátnőjével fotózkodik Horvátországban.
A The Wall Street Journal vasárnap szerkesztőségi állásfoglalásban próbálja megoldani a Trump-dilemmát; a republikánus párt fősodrához amúgy közel álló lap szerint
Ezt a két állítást Donald Trump szóvivőjének, Katrina Piersonnak sikerült megfogalmaznia a CNN magyar idő szerinti szombat esti műsorában, ami akkora nagy hazugság, hogy hirtelenjében nem is tudom,
Hillary Clinton úgy igyekszik megszabadulni egyik kampánykoloncától, hogy közben még Donald Trumpnak is odavág: korábbi ígéretéhez híven nyilvánosságra hozta adóbevallását.
Még annál is súlyosabb lehetett a demokrata párt levelezőszervereit ért kibertámadás, mint ahogy eddig tűnt -írta a New York Times, az FBI nyomozására rálátó forrásokra hivatkozva. Mint kiderült, a párt több, mint 100 tisztségviselőjének privát emailfiókja lehet érintett a hekkelésben. A fő célpontok Hillary Clinton kampányának kulcsemberei, és a hozzá kötődő csoportok voltak. Az áldozatok között van a Democratic Congressional Campaign Committee (a demokraták adományokkal és kampányfinanszírozással foglalkozó szervezete), és a Hillary kampányában használt szavazói analitika-szoftver adatbázisa is.
Donald Trump a floridai Sunrise-ban tartott kampánykörútján alaposan kiosztotta Barack Obama jelenlegi amerikai elnököt, amikor azt állította, hogy
Obama az Iszlám Állam alapítója.
A republikánus elnökjelölt négyszer mondta ki ezt a beszédében, majd hozzátette, hogy szerinte Obama még nagyobbra növelte a káoszt a Közel-Keleten azután, hogy hatalomra került. Mint mondta, a terroristák ezért kitüntették Barack Hussein Obamát. Trump szerint ráadásul a demokraták elnökjelöltje, Hillary Clinton a társalapítója lenne a dzsihádista szervezetnek.
Úgy tűnik, kemény egy napig bírta Donald Trump a konszolidált kampányolást. Ugyanis miután úgy tűnt, gazdasági programjával akar egérutat nyerni az elmúlt hét botrányspiráljából, az észak-karolinai Wilmingtonban tartott kampányrendezvényén megint ledobott egy verbális atombombát.
Egyre többen fordulnak el Doland Trumptól a republikánus elit tagjai közül. Ahogy azt hétfőn megírtuk, nem kevesebb, mint 50, a republikánus kormányzatok alatt komoly nemzetbiztonsági pozíciót betöltő ember írta le nyílt levélben azt már többek által is hangoztatott kritikát, miszerint Trump alkalmatlan, nincs „karaktere”, sem tapasztalata, képtelen a „tanulásra”, ő lenne az USA legrosszabb elnöke, satöbbi.
De persze nem sokáig kellett arra várni, hogy Trump stábja kijöjjön a jelöltre jellemző ellentámadással.
Donald Trump az utóbbi hetekben botrányt botrányra halmozott, ami a felmérések szerint népszerűségét is elég erősen megtépázta. Hétfőn ezért megpróbálta gyakorlatilag újraindítani kampányát egy nagyívű gazdasági programbeszéddel, amelyben nagyjából a megszokott republikánus szlogeneket hangoztatta, azaz
Ötven republikánus nemzetbiztonsági szakértő írt nyílt nyílt levelet: arra figyelmeztetnek, hogy a párt jelöltje, Donald Trump alkalmatlan, ő lenne az USA legrosszabb elnöke. A csoport szerint, amelyben benne van a volt CIA igazgató Michael Hayden, Trumpnak nincs meg a karaktere, értékei és tapasztalata ahhoz, hogy elnök legyen. A levél azt is kijelenti, hogy az aláírók közül senki nem fog Trumpra szavazni.
Független elnökjelöltként akar konzervatív alternatívát kínálni a republikánus elnökjelölttel, Donald Trumppal szemben, jelezte Evan McMullin, aki egészen idáig a Republikánus Párt képviselőházi politikai igazgatója volt, most viszont ringbe száll.
A 66 éves orvosnő, megköszönve a jelöltséget, leszögezte: a Zöld Párt az egyetlen párt az Egyesült Államokban, amely "a népből, a nép által és a népért" van. Ezzel a megfogalmazással Stein Abraham Lincoln híres gettysburgi beszédére célzott, amelyben Lincoln olyan kormányról beszélt, amely "a népből van, a nép választja és a népért dolgozik", írta az MTI.
A Zöld Párt progresszív pártként határozza meg magát, amely a környezet hatékony védelméért és a társadalmi igazságosságért harcol. A jelöltséget elfogadó beszédében Jill Stein hosszan méltatta Bernie Sanders szenátort, Hillary Clinton demokrata elnökjelölt pártbeli vetélytársát és háláját fejezte ki azért a "politikai forradalomért", amelyet szerinte Sanders szenátor a pártelit politikai intézményrendszere, különösen a Demokrata Országos Bizottság (pártjának vezető szerve) ellen vívott. Stein a Zöld Párt szövetségesének mondta Bernie Sanders mozgalmát.
Amerikai sajtójelentések szerint Sanders sok híve nem hajlandó Hillary Clintont támogatni, ők a Zöld Párthoz pártoltak, és nagy lélekszámban voltak jelen a texasi Houstonban tartott és vasárnap záruló pártkonvención. A pártgyűlésen a hívek jelszava az, hogy "Jillt és nem Hillt!", vagyis Jill Steint és nem Hillary Clintont ajánlják az amerikai választók figyelmébe.
A párt támogatottsága azonban nem túl magas. Az NBC televízió és a The Wall Street Journal című lap közös közvélemény-kutatása szerint a választók öt százaléka voksol rá. A The Washington Post politikai elemzője pedig megjegyzi: a párt küszködik, hogy az úgynevezett progresszív szavazótábort magához vonzza.
A tervek szerint a CNN hírtelevízió augusztus 17-én esti politikai vitaműsort szentel a Zöld Pártnak és vezetőjének.
Utoljára tizenhat évvel ezelőtt figyeltek az amerikaiak a Zöld Pártra: 2000-ben ugyanis Ralph Nader, a párt akkori elnökjelöltje feltűnően sikeres kampányt folytatott, sok híresség támogatta őt, ám az őszi elnökválasztáson a három százalékot sem érte el. Szereplése azonban arra elegendő volt, hogy "elvegye" a szavazatokat a demokrata elnökjelölttől, Al Gore-tól, és lehetővé tegye a republikánus George W. Bush győzelmét.
Visszavett a keménykedésből Donald Trump, akinek nem tetszett, hogy John McCain és Paul Ryan nem támogatták teljes mellszélességgel a republikánus elnökjelöltet. Trump ezután közölte, ő sem támogatja az arizoniai McCain szenátori és a wisconsini Ryan kongresszusi képviselői újraválasztását.
Péntekre azonban a helyzet megváltozott: Trump közölte, fontos az egység, mindkettőjüket támogatja – írta a Politico.
Donald Trump azt ígéri a főként munkás és alsóközéposztálybeli szavazóinak, hogy újra naggyá teszi Amerikát, péntek este óta pedig azt is tudni lehet, hogy ezt kiknek a tanácsai alapján akarja majd megcsinálni:
Egyre több kérdés merül fel azzal kapcsolatban, Donald Trump felesége vajon betartotta-e az USA bevándorlásra és munkavállalásra vonatkozó törvényeit, amikor a kilencvenes években felbukkant az országban, írja a Politico. A témával foglalkozó amerikai újságok szerint egyre valószínűbbnek látszik: a bevándorlásellenes Trump egy hajdani illegális munkavállalóval házasodott össze.
Hillary Clinton demokrata elnökjelölt valamennyi felmérés szerint jelentősen vezet republikánus vetélytársa, Donald Trump előtt – írta az MTI.
Egy sor felmérést hoztak nyilvánosságra csütörtökön, és valamennyi azt mutatja, hogy eltérő arányban ugyan, de Hillary Clinton előnye jelentős Donald Trump előtt, és nemcsak a pártkonvenció utáni átmeneti népszerűség-növekedésről van szó.
Tényleg túltolta a kampánytriciglit a republikánus jelölt, alulról fúrják a képviselőház elnökét, és persze megint előkerült az atomfegyver. Egy csokor szerdai kampányhír az óceán túlpartjáról, és nem meglepő, hogy mindegyik Trumpról szól. Az is kiderült, hogy Trump egyedül július folyamán 80 millió dollárt kalapozott össze a republikánus párton és közvetlen adományozókon keresztül, míg ellenfele összesen 90 millió dollárt gyűjtött össze. Bővebben itt>>>
Nem sokáig váratott magára Donald Trump bosszúja azután, hogy a republikánus elnökjelöltet kritizálta legutóbbi beszólásáért a párt 2008-as elnökjelöltje, John McCain. Az arizonai szenátor Trumpot azért ítélte el, mert csúnyán megsértette a Demokrata Párt rendezvényén felszólaló, muszlim Khizr Khant, akinek fia amerikai katonaként halt meg Irakban 2004-ben, társai megmentésekor. Trump kedd este nyilatkozatot adott ki, hogy nem támogatja McCain újraindulását a szenátori székért.
Az email-botrány miatt lemondott Amy Dacey, a Demokrata Nemzeti Bizottság vezetője, írta a CNN. Távozik a szervezet két másik tisztségviselője, Brad Marshall és Luis Miranda is. A CNN-nek nyilatkozó forrás szerint Decay elismertségnek örvendett Hillary Clintonnál, és a kampánycsapatnál egyaránt. Ugyanakkor az email-botrány miatt a párt tiszta helyzetet akart teremteni.
Az ügy miatt még egy sor személycsere zajlott a párt vezetésében.
Érdekes, és a valóságtól nem is elrugaszkodott elmélettel állt elő hétfőn az egyik legfontosabb amerikai politikai lap, a Politico arról, hogyan akarja Barack Obama elnöksége záróakkordjaként egyszerre megtolni az Iszlám Állam elleni háborút, illetve a Donald Trump elleni demokrata kampányt. A lap szerint a leköszönő amerikai elnök
Barack Obama elnök keményen odaszólt Donald Trumpnak, és teljességgel alkalmatlannak nevezte a republikánus jelöltet arra, hogy amerikai elnök legyen, írja a CNN. Azokat a republikánusokat is kiosztotta, akik kiállnak Trump mellett.
Egy New York-i republikánus, Richard Hanna az első kongresszusi képviselő, aki nyíltan kiállt, és bejelentette, hogy a pártvonalakon túllépve Donald Trump ellenében szavaz majd a november 8-i elnökválasztáson.
Hanna már korábban is jelezte, hogy soha nem tudná támogatni Trumpot, most pedig azt írta egy cikkben, hogy nem tartja elegendőnek elítélni a republikánus jelölt kijelentéseit. „Nem alkalmas, hogy képviselje a pártunkat, és nem vezetheti az országot" – írta. Szerinte Clintonnal vannak nézetkülönbségei, de méltatta eltökéltségét több olyan ügyben, amit ő is fontosnak tart.
Clintonra fogok szavazni
– írta a ciklusa végén egyébként visszavonuló képviselő.
Tovább gyűrűzik a Khizr Khan beszéde után kirobbanó botrány Amerikában, ami nemcsak a demokratáknál, hanem több republikánusnál is kiverte a biztosítékot. Legutóbb John McCain, a 2008-as republikánus elnökjelölt szólalt meg az ügyben, és hétfőn délelőtt kiadott közleményében mélyen elítélte Trump megjegyzését. McCain azt is hozzátette, reméli az amerikaiak megértik, hogy Trump nem képviseli az egész Republikánus Párt nézeteit.
A demokrata jelöltállító gyűlés csütörtöki, utolsó napján mondott beszédet Khan, akinek a fia muszlim-amerikai katonaként, a társait megmentve halt meg egy 2004-es robbantásban Irakban. Trump a hétvégén többek között azt pedzegette, vajon a felesége azért állt-e mellette végig csendben, mert megtiltotta neki, hogy beszéljen. Khan nem jött zavarba, rögtön válaszolt is a megjegyzésre, sőt felajánlotta neki az alkotmány egy mindig magánál tartott példányát, hogy most végre ő is elolvashassa.
Khizr Khan és felesége hétfőn reggel több amerikai tévé műsorában is bírálták Trumpot, hevesen támadva kijelentéseit és fellengzősségét, melyek szerintük a politikus tudatlanságáról és arroganciájáról tesznek tanúbizonyságot. Khan felesége külön is megszólalt, érthetetlennek tartotta, hogy Trump úgy gondolja, a vallása, nem pedig az általa érzett fájdalom miatt nem beszélt.
Véget ért az USA-ban a két fő párt jelölőgyűlése, és ezzel célegyenesbe fordult a világ első számú politikai cirkusza, az amerikai elnökválasztás. Unalomra senkinek sem lehetett panasza: a republikánus és a demokrata konvenció egyaránt bővelkedett show-ban, drámában, hajmeresztő retorikában és fennkölt magasztosságban. Bár a két jelöltet, Donald Trumpot és Hillary Clintont annak rendje és módja szerint megválasztották, egyik párt sem tudta eltüntetni a lufik és konfettiáradat alatt meghúzódó törésvonalakat.
Amennyire excentrikus figura volt a Fehér Házat megcélzó nők sorát megnyitó Victoria Woodhull, aki egyszerre volt szabad szerelmet hirdető szépség, halottlátó spiritiszta, brókercég-tulajdonos üzletasszony és szüfrazsett, annyira komoly, nyugodt és céltudatos asszony követte őt az úton: Belva Lockwood. Ő volt az első nő, aki az Egyesült Államok elnöki posztjára pályázott, és bizonyítottan szerzett szavazatokat is.
A demokrata jelöltállító gyűlés zárónapján, amikor Hillary Clinton hivatalosan is elfogadta az elnökjelöltséget, beszédet mondott Khizr Khan is, akinek a fia muszlim-amerikai katonaként, a társait megmentve halt meg egy 2004-es robbantásban Irakban. Khan keményen támadta Trumpot is, aki az első reakciójában azzal viccelődött, hogy a beszéd alatt a férfi mellett álló feleség egy szót se szólt.
Ha a feleségét nézik, csak áll ott. Nincs semmi mondanivalója. Talán nem engedélyezték neki, hogy megszólaljon
– mondta Trump egy interjúban, ami azokat a neten is keringő kommenteket idézi, amelyek szerint a muszlim férfi bizonyára megtiltotta a feleségének, hogy beszéljen.