Ha Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke, nem biztos, hogy továbbra is minden NATO-tagállamot automatikus védelem illet majd meg. Erről maga a kedden hivatalosan is republikánus elnökjelöltté választott Trump beszélt egy New York Timesnak adott interjúban.
Trump-ellenes tüntetők és rendőrök keveredtek erőszakos összetűzésbe szerdán Clevelandben, a republikánus jelöltállító gyűlés helyszíne mellett, letartóztatásokkal és könnyebb sérülésekkel zárult a konfliktus.
A republikánus jelöltállító gyűlés egyik célja éppen az lenne, hogy a párt próbáljon egységet felmutatni, azonban a harmadik napon felszólaló Ted Cruz texasi szenátor nem volt hajlandó támogatásáról biztosítani az egy nappal korábban nagy többséggel hivatalos elnökjelöltnek választott Donald Trumpot, amiért a helyszínen a delegáltak keményen kifütyülték, és a pártból is sokan bírálták.
Az előválasztások alatt Trump legnagyobb rivalisa a fújolások közepette véget ért beszédével így ráadásul ellopta a show-t, és a gyűlés harmadik napjáról szóló hírek is elsősorban rá, nem pedig Trump nem sokkal később felszólaló alelnökjelöltjére, Mike Pence indianai kormányzóra koncentráltak. Viszont a delegáltak és a helyszínen lévő több pártvezető és befolyásos támogató is szinte egy emberként állt Trump mellé.
Alig, hogy megszerezte republikánus elnökjelöltségét Donald Trump, 20 év hallgatás után megszólalt a Guardianban a nő, akit állítása szerint meg akart erőszakolni a milliárdos vállalkozó. Jill Harth 1997-ben már tett feljelentést Trump folyamatos nyomulása és egy 1993-as nemi erőszak kísérlete miatt, de végül visszavonta a 125 millió dolláros követelését, miután akkori férje, aki Trumppal üzleti kapcsolatban állt, egyezséget kötöttek.
Nyilvános közleményben vállalta magára a Donald Trump feleségének beszéde körüli plágiumbotrányt Melania Trump egyik szövegírója, Meredith McIver, aki állítása szerint felajánlotta a lemondását, de Trumpék nem fogadták el.
Trump felesége volt a nyitónap fő szónoka a Clevelandben tartott republikánus jelöltállító gyűlésen, de a beszéd után nem sokkal az amerikai lapok kiderítették, hogy egyes részek feltűnő hasonlóságokat mutatnak Michelle Obama nyolc éve, az akkori demokrata gyűlésen elmondott beszédével. Vannak részek, amik szinte szóról szóra megegyeznek, másoknál a lényeg és a gondolatmenet az azonos.
A szerdán előálló szövegíró nő a közleményben azt írja, hogy régóta a Trump család barátja, és együtt dolgozott Melania Trumppal a hétfő esti beszédén. Közben több olyan ember is szóba került, akiket Trump felesége inspirálónak talált. McIver azt állította, hogy telefonon beszéltek, amikor Trump felesége felolvasott több részt is Michelle Obama 2008-as beszédéből, amiket ő meg lejegyzetelt.
Donald Trumpban az a legszórakoztatóbb, és egyben a legijesztőbb, hogy totálisan kiszámíthatatlan. Ez gyönyörűen megmutatkozott azokban a találgatásokban is, amik a republikánus alelnökjelölt személyét övezték az elmúlt hetekben. Voltak, akik egészen komoly lehetőségként tartották számon a saját lánya, Ivanka Trump jelölését, mások a józan észt képviselő Chris Christie-re tippeltek, de esélyes volt John Mattis, a tengerészgyalogság nyugalmazott tábornoka is, akiről most legyen elég annyi, hogy az iraki háborúban a Veszett Kutya becenevet kapta a katonáitól.
A befutó végül múlt pénteken Indiana állam kormányzója, Mike Pence lett, aki egyébként a FiveThirtyEight elemzője, Nate Silver szerint a felmerült nevek közül még talán a legjobb döntés volt Trump szemszögéből.
A héten tartott republikánus jelöltállító gyűlés harmadik napján, szerda este Ted Cruz texasi szenátor mellett szintén beszédet mondó Pence-ről eddig leginkább annyit lehetett tudni, hogy 12 évig volt kongresszusi képviselő, aztán kormányzóként a nevéhez fűződik Indiana hírhedt vallásszabadság-törvénye, amit olyan ügyesen fogalmaztak meg, hogy alkalmas volt a melegek diszkriminációjára; például lehetővé tette, hogy valakit kirúgjanak a munkahelyéről csak azért, mert a saját neméhez vonzódik. Most azonban, hogy Pence Trump alelnökjelöltjeként (vagy akár alelnökeként, elvégre az idei választás fő tanulsága az, hogy tényleg bármi megtörténhet) fog bevonulni a történelemkönyvekbe, érdemes felidézni néhány egyéb, figyelemre méltó gondolatmenetét a világ dolgairól.
Elmaradt a botrány a republikánusok clevelandi jelöltállító szavazása alatt, amit elsöprő többséggel nyert meg Donaldt Trump, így innentől teljesen hivatalos, hogy ő lesz Hillary Clinton kihívója a novemberi elnökválasztáson. Egyetlen delegáció sem vonult ki Trump jelöltté nevezésekor, Colorado államnál két, a Virgin-szigeteknél egy tartózkodás volt, míg a főváros 19 szavazata körül kisebb zavar támadt, de még így is csak a a rendre feltörő fújolás okozott némi problémát a konvención.
Trump alelnökjelöltje az indianai kormányzó, Mike Pence lesz.
Ha csak a közösségi médiában produkált számokat nézzük, és csak ezen múlna, egyértelmű lenne, hogy a republikánus jelölt, Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke: a cikk írásának pillanatában már majdnem 10 millió követője van Twitteren (a számokat hónapról hónapra masszívan növelte, nemrég még az volt a nagy szó, hogy hétmilliónál tart), szintén 10 millióhoz közelít Facebookon, Instagramon is kétmillió ember követi, ami ezen a platformon bőven kiemelkedő.
Egyébként pedig pont erre vezethető vissza az is, hogy miért lógott ehhez képest többször a levegőben a republikánus konvenció – egyébként a Trump elleni delegáltak lázadozásáról és Melania Trump Michelle Obamától részeket átemelő beszédéről emlékezetes – első napja: egész egyszerűen más szónokok még esetleg ugyanazzal az üzenettel sem tudják pont azt a hatást elérni, amit maga a jelenséggé növő Trump.
Donald Trump kampányfőnöke és főtanácsadója, Paul Manafort végighaknizta a nagy amerikai tévék reggeli műsorait, ahol kategorikusan tagadta, hogy plagizált lett volna Melania Trump hétfő este, a republikánusok clevelandi jelöltállító gyűlésén elmondott beszéde.
Ahogy azt várni lehetett, nem kerülte el a botrány a hétfőn kezdődő republikánus elnökjelölti konvenciót (azaz nagygyűlést). Stephen Colbert, a Late Show műsorvezetője már az esemény megkezdése előtt trollkodott egy sort a Cleveland Cavaliers stadionjában, de ahogy arra előzetesen mi is számítottunk, Trump republikánus ellenfeleinek támogatói magán a gyűlésen is balhézni kezdtek.
Később pedig Trump felesége, Melania Trump beszéde szólt nagyot, miután szóról szóra átvett részeket Michelle Obama first lady nyolc évvel ezelőtt, az akkori demokrata jelöltállító gyűlésen elmondott beszédéből.
Pár órával a Trump jelöltségét véglegesítő clevelandi republikánus konvenció előtt komoly gyomrost vittek be Donald Trumpnak:
Eljött az idő, hétfőn megkezdődik a republikánusok jelöltállító konvenciója, aminek a végén csütörtök este Donald Trump a párt hivatalos jelöltjeként állhat színpadra a friss NBA-bajnok Cleveland Cavaliers stadionjában összegyűlt több tízezer ember előtt.
Az év legnagyobb bulija
– így hirdették többek között a szervezők a konvenciót, amit sok veterán republikánus politikus és az összes volt elnök passzolni fog, viszont simán lehet, hogy a realityket jól ismerő és a teljes családját felvonultató Trump felrázza majd valamivel a megszokott formátumot.
Úgy volt, hogy Donald Trump leendő republikánus elnökjelölt ma jelenti be hivatalos sajtótájékoztatón, kit választ maga mellé alelnökjelöltnek, csakhogy jött a nizzai terrortámadás és az egészet elhalasztották. Legalábbis tizenvalahány órája még így tűnt, majd a milliárdos egy Twitter-posztban magyar idő szerint kevéssel öt óra előtt mégiscsak megtette a nagy bejelentést: az előzetes híreknek megfelelően Mike Pence-t, Indiana állam kormányzóját választotta maga mellé.
Meggondolatlan megjegyzései miatt csütörtökön elnézést kért Donald Trumptól a legfelső bíróság egyik tagja, Ruth Bader Ginsburg, írja a New York Times. "Hosszas mérlegelés után arra jutottam, a sajtónak adott megnyilvánulásaim meggondolatlanok voltak, és sajnálom, hogy azok elhangzottak" – írta csütörtöki közleményében, és arra is kitért, hogy a többi bírónak is kerülni kellene az ilyen helyzeteket. "A jövőben körültekintőbb leszek" – tette hozzá.
A balra hajló, magát liberálisnak valló bíró a közelmúltban több interjút is adott (a New York Timesnak, a CNN-nek és az Associated Pressnek), amelyekben többek között hazugnak, egoistának és következetlennek nevezte Trumpot, valamint azzal viccelődött, hogy amennyiben elnöknek választják, ő inkább elhagyja az országot, és Új-Zélandra költözne.
Egyre több jel és forrás utal arra, hogy Donald Trump eldöntötte, kit választ alelnökjelöltjének. Eredetileg péntekre tervezték bejelenteni a jelöltet egy rendezvényen, de egyre több amerikai lap írja meg a kampánycsapathoz közelálló forrásokra hivatkozva, hogy
Trump kampánycsapata hangsúlyozta, hogy még nincs végleges döntés, és csak helyi idő szerint péntek reggel jöhet hivatalos bejelentés.
A republikánus párt a 2012-es elnökválasztási kudarcból azt a tanulságot vonta le, hogy az Egyesült Államok demográfiai változásai miatt soha az életbe' nem fog többé elnököt adni az országnak, ha nem bírja megszólítani aszavazóknak már több mint 30 százalékát kitevő fekete és latino népességet.
A szinte kizárólag a fehér munkásosztályra támaszkodó Donald Trump sok más republikánus elképzeléshez hasonlóan ennek a prioritásnak is keresztbe tett, mivel még George W. Bushnál vagy a 2012-ben vesztes Mitt Romneynál is jobban elidegeníti magától a nem-fehér szavazókat. Az NBC News, a Wall Street Journal és a Marist csütörtökön kijött közös kutatása (amit én a Washington Postban olvastam) alapján például Pennsylvania és Ohio államokban, azaz két, potenciálisan mindkét jelölt számára megszerezhető swing state-ben
A várható republikánus elnökjelölt, Donald Trump pénteken végszóra, még a hétfőn kezdődő republikánus konvenció előtt hivatalossá teheti, hogy a kiszivárgott öt név közül kit vesz majd maga mellé alelnökjelöltnek – vagy esetleg valaki meglepőbbet húz elő a kalapból. Eközben Hillary Clinton esetében azt találgatják, hogy stratégiai megfontolásból választ-e majd maga mellé második embert, és így próbálja megnyerni a politikailag megosztott Floridát.
Hillary Clinton megnyerte a demokrata előválasztást, ehhez gratulálok neki. Ő lesz a demokraták elnökjelöltje, és mindent meg fogok tenni, amit csak tudok, hogy ő legyen az Egyesült Államok következő elnöke
– így jelentette be a volt külügyminiszterrel közösen tartott New Hampshire-i kampányrendezvényen Bernie Sanders vermonti szenátor, hogy hivatalosan is támogatja Clintont. Mint mondta, nem a múltról akar beszélni, hanem a jövőre koncentrálni.
Sanders hivatalosan nem lépett vissza az előválasztások után, de azt már június végén kimondta egy interjúban, hogy Clintonra szavaz majd, és mindent megtesz, hogy ne Donald Trump nyerjen a november 8-i elnökválasztáson. Az eredetileg politikai forradalmat hirdető Sandersnek azt sikerült elérnie, hogy számos kérdésben balra tolja Clintont.
Újraindítja az amerikai külügyminisztérium belső vizsgálatát Hillary Clinton volt külügyminiszter és munkatársai e-mail-botrányának ügyében. John Kirby, a külügyminisztérium szóvivője közleményben jelentette be: a tárca újrakezdi a belső vizsgálatot annak megállapítására, hogy Hillary Clinton és legfontosabb munkatársai hanyagul kezelték-e a titkosított információkat Clinton külügyminisztersége idején.
Az amerikai igazságügyi miniszter, Loretta Lynch bejelentette, hogy nem emelnek vádat az elnöki pozícióért induló Hillary Clinton ellen, amiért az korábban, még külügyminiszterként a biztonságos helyett saját rendszerét használta emailezésre, amit aztán valószínűleg fel is törtek, és a Wikileaks publikált az anyagokból.
A Twitterre is kikerült hivatalos levél részlete szerint "egybehangzó ajánlás" alapján döntött úgy, hogy nem lesz vádemelés, hiába az évekig tartó nyomozás.
BREAKING: AG @LorettaLynch accepts "unanimous recommendation" that "no charges be brought" in email investigation. pic.twitter.com/66otDIR0E0
— Chris Geidner (@chrisgeidner) 2016. július 6.
Felelnie kell viszont az FBI igazgatójának, James Comeynak. Ő már kedden azt ajánlotta, hogy ne emeljenek vádat Clinton ellen, viszont elmondta, hogy „nagyon felelőtlen volt a titkos anyagokkal kapcsolatban".
Jövendőbeli elnöknő, Future Presidentess – volt egy nő a 19. században, aki szívesen hivatkozott így magára, és a saját korában mindenkinél közelebb jutott hozzá, hogy valóra is váltsa, amiről beszél.
Victoria Woodhullnak 75 évvel azelőtt sikerült az első női amerikai elnökjelöltté válnia, hogy a demokrata elnökjelöltség várományosa, Hillary Clinton – akinek a több mint egy éve húzódó emailbotránya ügyében kedden kiderült, hogy nem javasol vádemelést az FBI, a Wikileaks viszont nyilvánosságra hozta 1200 emailjét – egyáltalán megszületett volna, és majdnem 50 évvel azelőtt, hogy a nők szavazati jogot kaptak volna.
Pedig ahonnan és ahogyan indult, az inkább való egy Dickens-regény lapjaira, mint egy ígéretes életpálya első állomásának. 1838. szeptember 23-án született az Ohio állambeli Homerban Victoria Claflin néven, a félszemű Reuben „Buck” Claflim és az írástudatlan Roxanna, „Annie” tíz gyereke közül a hetedikként, nyomorba. Woodhull életrajzírója, Myra MachPherson szerint az anyját mindenki, aki ismerte, undok vén csoroszlyának tartotta, erőszakos ember volt, de az apa, Buck, egy piti bűnöző rajta is túltett: verte a gyerekeit, lopott és csalt, általában orvosnak, ügyvédnek adta ki magát, olyan sztorik maradtak fenn róla, mint hogy egyszer a rendőröktől szorongatva a szájába tömött és megevett pár hamis csekket.
Donald Trump szerint Szaddám Huszein iraki diktátor egy valamit jól csinált: keményen fellépett a terroristák ellen. Az NBC szerint a republikánusok leendő elnökjelöltje ezt az észak-karolinai Raleigh-ben tartott kampánygyűlésén mondta.
Szaddám Huszein tényleg rosszfiú volt, de tudják, mit csinált jól? Terroristákat ölt. És ezt nagyon jól csinálta: az iraki hatóságok nem olvasták fel nekik a jogaikat, nem beszéltek velük.
Az FBI a Hillary Clinton emailügyében egy éve folyó vizsgálata alapján nem javasol vádemelést a volt külügyminiszter ellen, jelentette be James Comey igazgató. Az FBI átküldi a nyomozás megállapításait és az ügyet az igazságügyi minisztériumnak.
A 30 ezer átadott emailből 110 olyan volt, ami elküldésének, vagy beérkezésének idején titkosított információt tartalmazott, mondta Comey. Az FBI több ezer olyan levelet is talált, amiket Clinton nem adott át, ezek közül három tartalmazott bizalmas információt. Titkosított információ viszont nem került nyilvánosságra.
Hillary Clinton hat százalékponttal vezet Donald Trumppal szemben az USA Today és a Suffolk University közös felmérésében. Az eredmény mégsem megnyugtató azok számára, akik a viszonylagos racionalitást részesítik előnyben a felhőtlen idiotizmussal szemben. A két politikus közti különbség ugyanis csökken: két hónapja a különbség ugyanis még 11 százalékpont volt, írja a CNN.
Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt szombat reggel három és fél órát beszélgetett az FBI nyomozóival a külügyminisztersége idején fenntartott privát e-mailszerverének jogszerűsége kapcsán folyó nyomozás keretén belül.
Kampánya közlése szerint Clinton önként vállalta a kihallgatást, és örül, hogy segíthet az igazságügyi minisztériumnak pontot tenni a hosszan húzódó, és egyes vélemények szerint elnöki esélyeit is nagyban fenyegető ügy végére.
Angol, osztrák, izlandi, dán, finn és ausztrál parlamenti képviselők kaptak levelet Donald Trump kampánycsapatától, amelyben arra kérik őket, hogy támogassák pénzadománnyal Trump kampányát - írja a The Hill. A megkeresés azért érdekes, mert az amerikai törvények tiltják, hogy amerikai elnökjelöltek külföldiektől fogadjanak el adományt.
Az ausztrál parlamenti képviselő, Tim Watts azt mondta, több levelet is kapott, és úgy véli, hogy ezzel nincs egyedül az ausztrál parlamenti képviselők között. Watts megkeresése Trump részéről azért is fura, mert Watts Twittere alapján egyértelmű, hogy Hilary CIintonnak szurkol. A Watts által posztolt screenshot alapján Trump kampánycsapata a brit népszavazásra utaló "Visszaszerezték az országukat" tárggyal írt e-mailt.
Donald Trump kampánystábja örömmel vette tudomásul a Brexit-népszavazás végeredményét, mert szerintük az egy újabb bizonyítéka az anti-establishment hangulatnak, ami majd Trumpot is hatalomra segítheti, írja a Politico.
Paul Manafort, Trump kampánytanácsadója azt mondta az NBC-nek, hogy a Brexit-döntéssel az emberek átvették az irányítást, miután ugyanazokkal a problémákkal szembesültek, mint az amerikaiak, és amelyek vezető témái lesznek az idei választásoknak.
Kedden jelenik meg Amerikában egy egykor a Fehér Házban szolgáló titkos szolgálati (Secret Service) dolgozó botránykönyve, amelyben Bill Clintonról és Hillary Clintonról ír meg - állítása szerint - eddig nem ismert történeteket.
A szerző, Gary J. Byrne azt állítja, hogy Bill Clintonnak volt egy "kocogólistája", amibe amibe az őt védő titkosszolgálat munkatársai gyűjtötték azoknak a csinos nőknek a neveit, akiket az elnök kocogás közben látott. Ezekkel a nőkkel aztán Clinton megpróbálta felvenni a kapcsolatot.
Byrne szerint Clinton egyszerre három nőnek is csapta a szelet, köztük volt a volt alelnök, Walter Mondale lánya is, akikre - a könyvben legalábbis ezt írja - rá is nyitott egyszer a térképszobában. A könyvben Clintont kokainhasználattal is vádolja.
Hillary Clintonról azt írta, a vezetői képessége kimerült abban, hogy mindenkit rettegésben tartott, és paranoid szörnyként írja le őt First Ladyként. A könyv szerint Hillary Clinton annyira hirtelen és lobbanékony személyiség, hogy az őt védők közül néhányan "szó szerint megőrültek".
Bírálói szerint Byrne egyrészt soha nem dolgozott olyan pozícióban, hogy ennyire közeli információi lehessenek Clintonról, másrészt kijelentette, hogy soha nem fog Hillary Clintonra szavazni, ráadásul Trump szólamait hangoztatja. Hillary Clinton szóvivője szerint a fikciós irodalom között van a könyv helye a boltokban.
Byrne kiáll amellett, hogy igazat ír a könyvében.
Bernie Sanders pénteken az MSNBC reggeli tévéinterjújában a műsorvezető kérdésére válaszolva azt mondta, Hillary Clintonra szavaz majd novemberben (az elnökválasztáson). Eddig ez a legerősebb támogatás a vermonti szenátortól a vetélytársa felé, és a legkonkrétabb elismerése annak, hogy nem ő lesz a demokrata elnökjelölt, írja értékelésében a CNN.
A párbeszéd a következőképp hangzott:
- Hillary Clintonra szavaz majd novemberben?
- Igen. Igen, a helyzet az, hogy mindent megteszek, amit tudok, hogy Donald Trumpot legyőzzem. Szerintem Trump rengeteg módon katasztrófát jelentene ennek az országnak, ha megválasztanák.
A műsorvezető megkérdezte, hogy akkor Clintonra, vagy Trump ellen szavaz-e, de Sanders kitérő választ adott, mondván, nem akar szóelemzésbe bocsátkozni.
Sanders formálisan még nem adta fel a harcot a demokrata elnökjelöltségért, de gyakorlatilag biztosan Clinton nyerte kettejük versenyét.
A Bill, Hillary és Chelsea Clinton Alapítvány is orosz hackerek támadásának célpontjává válhatott az elmúlt hónapokban – írja a Bloomberg. Az alapítvány szervereinek feltörését a hackerek online tevékenységét figyelő kormányzati tisztviselők fedezték fel.