Július 22-én, azután, hogy Donald Trumpot hivatalosan is megválasztották republikánus elnökjelöltnek, és azelőtt, hogy a magyar idő szerint péntek hajnalban véget ért demokrata konvenció, a másik párt jelölőgyűlése elkezdődött, a WikiLeaks több mint 19 ezer emailt hozott nyilvánosságra, amit a Demokrata Párt vezetését adó Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) szervereiről szereztek. A levelekből eddig az derült ki, hogy a pártvezetés semlegesség helyett erősen Hillary Clintont favorizálta Bernie Sandersszel szemben, ami felkorbácsolta a vermonti szenátor támogatóit, és Debbie Wasserman Schultz pártelnök is belebukott, a konvenció után távozik tisztségéből.
A pártban úgy gondolják, a levelek kikerülésének időpontja nem lehet véletlen, és a WikiLeakset vezető Julian Assange nyilatkozatai alapján egyértelműen politikai célja van, a szivárogtatásokkal a megfelelő időzítést várta. Igaz, a hekkeléssel átütő csapást nem sikerült mérni sem Clintonra, sem a pártra – legalábbis egyelőre, mivel a WikiLeaks szerint akad még nem nyilvánosságra hozott emailekből.
Még javában tart a WikiLeaks-szivárogtatás miatt kitört demokrata emailbotrány, de máris itt az újabb hekkelési ügy: a Reuters információi szerint a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) után ezúttal a Demokrata Kongresszusi Kampány Bizottságot (DCCC) érte kibertámadás, az FBI már nyomoz az ügyben. A hírügynökségnek négy forrás is azt állítja, hogy az új hekkelésnek köze lehet az előző támadáshoz. A DCCC később meg is erősítette, hogy meghekkelték. A két támadás célpontja, a DNC és a DCCC közös irodában működik.
Időközben egy harmadik támadásról is értesült a Reuters, ebben magát a Hillary Clinton kampánystábja által használt hálózatot hekkelték meg. Ebben az ügyben már az igazságügyi minisztérium nemzetbiztonsági osztálya nyomoz, ami arra utalhat, hogy a kormány szerint állami segítséget kaptak a hekkerek.
Az európai jobbközép pártok hagyományosan az amerikai jobboldalt többé-kevésbé politikailag lefedő Republikánus Párttal tartanak fenn szövetségesi viszonyt, Donald Trump elnökjelöltté válása azonban ezt a hagyományt is felborította. A Politico Europe cikke szerint számos európai jobbközép párt átértékeli az eddigi kötődéseit és inkább a demokraták jelöltje, Hillary Clinton mögött sorakozik föl.
Nemzetbiztonsági kérdésekben különösen sokat támadta Donald Trumpot, magát pedig felelős vezetőnek és főparancsnoknak mutatta be Hillary Clinton, aki csütörtök este a philadelphiai konvenció zárásaként elmondta a demokraták jelöltségét elfogadó beszédét. Ezzel hivatalosan is történelmet írt, ő lett az egyik nagy párt első női elnökjelöltje.
Az amerikai hírszerzés vezetője azt mondja, valójában még nem tudják, ki törte fel a Demokrata Párt e-mailjeit. James Clapper, az amerikai nemzeti hírszerzés (DNI) igazgatója csütörtökön beszélt arról, hogy a titkosszolgálat egyelőre nem tud állást foglalni a kérdésben. Az FBI sem hozott nyilvánosságra semmit arról, hogy kik állhattak a hackertámadás mögött.
Obama elnök és demokratapárti állítások szerint egyre több szakértő feltételezi: Oroszország áll amögött, hogy a Wikileaks a múlt pénteken a Demokrata Párttól megszerzett több ezer levelet publikált. Ezek arról tanúskodtak, hogy a párt nem volt pártatlan, megpróbálta gáncsolni Bernie Sanders kampányát, hogy Clinton lehessen az elnökjelölt.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő a Hillary Clinton választási kampánystábjából származó vádakra reagálva most leszögezte: „Nem végeztünk hackertevékenységet, semmi közünk a történtekhez”. Szerinte a vádak annak a bizonyítékai, hogy oroszfóbiát szítanak az amerikai választási kampányban – írja az MTI.
Barack Obama volt a Philadelphiában tartott demokrata konvenció harmadik napjának fő szónoka, és beszédében a korábbi leköszönő elnökökhöz képest aktívabban támadta a másik párt rivális jelöltjét, miközben teljes mellszélességgel kiállt az elnöki öröksége biztosítékának tartott Hillary Clinton mögött.
Trump direktben az orosz hackerekhez fordult: sajtótájékoztatóján azt kérte tőlük, hogy további e-maileket hozzanak nyilvánosságra Hillary Clinton feltört postafiókjából.
Oroszország, ha hallasz, remélem megtaláljátok azt a 33 ezer e-mailt, ami még hiányzik. Szerintem a sajtónk bőségesen meg fog jutalmazni érte
– mondta a floridai eseményen a republikánus jelölt. Ezt a vele nem szimpatizáló sajtó rögtön úgy interpretálja, hogy az orosz hackereket arra kéri, indítsanak újabb kibertámadást az Egyesült Államok ellen. Trump konkrétan Hillary Clinton külügyminisztersége alatti, eddig nyilvánosságra nem került levelei kapcsán tette a kijelentést. A Quartz szerint valószínűleg ez az első alkalom, hogy egy esélyes elnökjelölt idegen nagyhatalomtól kér segítséget.
Amerikai hírszerzők arról tájékoztatták a Fehér Házat, hogy "nagy biztossággal állíthatóan" az orosz kormány áll a demokrata párt belügyeit érintő emailszivárogtatós botrány mögött,írja a New York Times.
De azt is hozzátették, hogy azt nem tudják, hogy a levelezés feltörése egy szokásosnak mondható kiberkémkedés volt, amit egyébként az USA is csinál, vagy kifejezett szándék volt az oroszok részéről, hogy manipulálják a 2016-os elnökválasztást.
Egy több száz résztvevős Black Lives Matter tüntetés több mint két órán át vonult a Clintont megválasztó demokrata konvenció helyszínétől nem messze, majd összetalálkozott egy másik nagy csoporttal, amelyben ott voltak Bernie Sanders szimpatizánsai és palesztinbarát demonstrálók is, írja a Politico.
A tüntetéseknek ellenzői is akadtak, a helyzet aztán feszültségbe, majd erőszakba fulladt, legalább egy verekedés is volt, noha azt nem lehet teljes bizonyossággal megmondani, hogy ki kezdte.
Julian Assange, a WikiLeaks alapítója arról beszélt a Democracy Now! hírműsornak, hogy úgy időzítette a demokrata pártvezetés belső levelezésének kiszivárogtatását, hogy egybe essen a demokrata jelöltállító gyűléssel, írja a New York Times.
A demokrata jelöltállító gyűlés második napján a Philadelphiában összegyűlt delegáltak hivatalosan is megszavazták Hillary Clintont az elnökjelöltjüknek. A volt first lady ezzel történelmet írt, és a nagy pártokat tekintve az első női elnökjelölt lett.
Az történt, amit mindenképp szerettek volna elkerülni a Demokrata Párt jelöltállító konvencióján: az egység demonstrálása helyett a megosztottságot is megmutatta a nyitónap, bekiabálások, fütyülések szakították meg a beszédeket, amelyek célja épp az lett volna, hogy a párt delegáltjai fogadják el Hillary Clinton előválasztási győzelmét Bernie Sandersszel szemben. A pártvezetés részrehajlására koncentrálódó emailbotrány meghozta a hatását.
A demokrata pártvezetést megrengető új emailbotrány közepette, elégedetlen és tiltakozásokat ígérő Bernie Sanders-támogatókkal nyílik meg magyar idő szerint hétfőn éjjel az Együtt egységben szlogennel leírt első nappal a demokraták jelöltállító gyűlése a Philadelphia 76ers NBA-csapat csarnokában. A négy nap alatt Barack Obama elnökkel az élükön felszólalnak a legfontosabb demokrata politikusok, a végén pedig Hillary Clinton történelmet ír, hivatalosan is ő lesz az amerikai politikát meghatározó két nagy párt első női elnökjelöltje. Azonban nagyon nem mindegy, hogy addigra mennyire tudják véghezvinni a legfontosabb célt, vagyis egységbe kovácsolni a demokratákat.
Trump erősödött a republikánus konvencióval, mégpedig akkorát, hogy most épp neki van nagyobb esélye az elnöki címre, közölte a CNN a saját mérései alapján. Eszerint
ha a többi, gyakorlatilag esélytelen jelölttel is számolunk, és 48-45, ha csak ketten szerepelnek a mérésben.
Obama Trumpra szavaz, és ezt maga Obama mondta el. Igaz, nem a távozó demokrata államfő, hanem féltestvére, Malik Obama, de azért így is váratlan helyről kap támogatást az afroamerikaiaknál nyilvánvalóan hátránnyal induló republikánus elnökjelölt. „Tetszik, hogy Donald Trump a szívéből szól” – mondta a féltestvér a kenyai Kogelo faluban a New York Postnak.
Lemond a Hillary Clinton előválasztási győzelmét szentesítő jelölőkonvenció után a Demokrata Párt elnöke – írta a The Hill. Debbie Wasserman Schultz távozása a WikiLeaksen kiszivárgott belső levelezéssel áll kapcsolatban, amelyek egyértelművé tették, hogy a pártvezetés Clinton győzelmét támogatta az elnökjelöltségért folyó demokrata párti küzdelemben. Clintonék az oroszokat gyanítják a szivárogtatás mögött.
Oroszországot vette elő Hillary Clinton kampánystábja azután, hogy a WikiLeaks a Demokrata Párt belső levelezéséből 20 ezer e-mailt szivárogtatott ki, amelyek rossz fényt vetnek a pártvezetésre. A levelekből kiderült, hogy pártvezetés erősen dolgozott Clinton legkitartóbb ellenfele, Bernie Sanders ellen.
Az egyik e-mailben ugyanis elég világosan az szerepel, hogy hogyan lehetne az előválasztáson voksolók vallási nézeteire hatva rontani a magát demokratikus szocialistának nevező, zsidó vallású vermonti szenátor esélyeit. Most kiderült, ki állhat a botrány mögött, legalábbis Clintonék szerint.
A republikánus elnökjelölt, Donald Trump legidősebb fia szívesen lenne New York városának polgármestere: az ifjabb Donald Trump erről a CNN-nek beszélt vasárnap, írja az MTI.
Donald Trump sikerének az egyik titka, hogy rettentő hatékonyan használja a tömegmédiát, miközben ő maga egy Amerika-szerte tapintható jelenséggé vált. Legelvakultabb támogatói rocksztárként rajongják körbe, és a kampányállomásokon mindig teljes extázisban várják, hogy Trump a show közben lesétáljon a kordonhoz, és kezet fogjon velük az első sorokban. A legutóbbi rajongói fogadtatásról itt nézheti meg nagyképünket.
A republikánus párt évekig elhanyagolta a fehér munkás szavazókat, akik az elmúlt húsz év amerikai gazdaságpolitikájának nagy vesztesei voltak, mások pedig az országos szinten nem is annyira rossz anyagi helyzetük ellenére is egyértelműen úgy érezték, rossz irányba mennek a dolgok – Trump viszont pont azt mondta ki, amit hallani akartak. Már az előválasztások alatt lényegében több társadalmi, szavazói csoport évekig érlelődő bajaira tapintott rá szépen, egyesével, közben pedig simán szembement gazdasági, szociális és külpolitikai témákban több ponton is a republikánusok hagyományos értékrendjével és irányvonalával.
Trump népszerűségét a bázisát adó szavazók között nagyon jól le lehetett mérni a csütörtökön véget ért republikánus jelöltállító gyűlésen. A továbbra is Trump-ellenes kisebbik részt leszámítva a delegáltak szinte éltek-haltak érte, „Trumpot akarjuk!" – kiáltották be, mielőtt dühösen kifütyölték Ted Cruz texasi szenátort, aki nem volt hajlandó támogatásáról biztosítani a milliárdost.
Barack Obama interjút adott az egyik vasárnap délelőtti politikai vitaműsornak, a CBS-en futó "Szemtől szembe a nemzettel"-nek, és kijelentette: nincs jobb elnökjelölt Hillary Clintonnál, írja az MTI.
Csak magát okolhatja Németország és Franciaország a területükön végrehajtott terrorista támadásokért – jelentette ki Donald Trump. A republikánus elnökjelölt szerint az érintett országok tehetnek a történtekről, „mert beengedték az embereket a területükre.”
Trump rendkívüli ellenőrzésnek vetné alá a terror által fenyegetett országokból érkezőket. Ezzel arra utalt, hogy a Franciaországból és Németországból érkező állampolgárokat is jobban meg kellene szűrni, és az eddiginél kevesebb ember beutazását engednék meg az Egyesült Államokba.
Miamiban, a Florida International University-n mutatta be választóinak alelnökjelöltjét, Tim Kaine virginiai szenátort Hillary Clinton, a Demokrata Párt elnökjelöltje. Péntek este derült ki, hogy a várakozásoknak megfelelően Virginia volt kormányzóját és a Demokrata Párt korábbi vezetőjét választja Clinton alelnökjelöltnek.
Egy külföldinek az Egyesült Államok testőrök és titkárok seregével körülvett, kormányfőkkel parolázó és díszfogadásokon koccintgató alelnöke élet és halál urának tűnik, de odahaza inkább élcek és froclizások állandó célpontja. Igen, egy igazi balek. Ez a reputáció ráadásul olyan mélyen beleívódott a köztudatba, hogy még az amerikai szenátus hivatalos ismertetője is egy magyarázkodással kezdődik:
Ez a legkevésbé értett, legtöbbet gúnyolt és gyakran figyelmen kívül hagyott poszt a szövetségi kormányban.
És már első betöltője, John Adams is így panaszkodott:
Ez a legjelentéktelenebb hivatal, amit az emberi lelemény valaha is megalkotott.
Az HBO pedig egy egész vígjáték-sorozatot húzott fel erre a témára; a Veep kínosan vicces poénjainak nagy része arra van felfűzve, milyen súlytalan Selina Meyer alelnök. Sőt, a Fehér Házi tudósítók 2014-es vacsorájára készített beharangozó videóban még maga Joe Biden is csatlakozott a Selina Meyert játszó Julia Louis-Dreyfushoz egy kis washingtoni semmittevésre:
Joe Biden azonban eléggé túlhajtotta az öniróniát (nekem amúgy is megfekszi a gyomrom az ilyen mértékű politikai önirónia), mivel sok ciklusban a léha látszat gyakran komoly alelnöki hatalmat takart. De a kérdés egyáltalán nem felesleges – különösen nem Magyarországról feltéve:
Az alelnök miért van?
Az amerikai Demokrata Párt húszezer belső e-mailjét szivárogtatta ki a WikiLeaks napokkal a párt jelölőgyűlése előtt. A levelekből pedig a CNN szerint az rajzolódik ki, hogy a pártvezetés nem teljesen részrehajlásmentesen járt el az előválasztási kampányban, ami újra felhevítheti a témával kapcsolatos feszültségeket Hillary Clinton és Bernie Sanders hívei között.
Miközben Orbán Viktor tusványosi beszédében a világon elsőként állt be Donald Trump mögé mint hivatalban lévő kormányfő, az amerikai sajtó baloldali és centrista orgánumai éppen azt jövendölik, hogy a republikánus jelölt megválasztása ha nem is a világvégéhez, de legalábbis az amerikai demokrácia szétveréséhez vezethet.
A republikánus jelölőgyűlés kapcsán ugyanis számos patinás lap hozott szerkesztőségi- vagy véleménycikket arról, hogy mi vár Amerikára egy Trump-elnökség esetén, és enyhén szólva borúlátóak.
Ahogy azt várni lehetett, péntek este Hillary Clinton is előállt alelnökjelöltjével, aki nem más lett, mint
Clinton a Twitteren úgy jelentette be Kaine-t, mint aki egész életét annak szentelte, hogy másokért harcoljon. Több lehetséges név is keringett, de az utolsó napokban már a legtöbben Kaine-t tippelték a demokrata elnökjelölt legvalószínűbb választásának.
Trump és a Rolling Stones kálváriája nem ér véget. Az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje hónapok óta használja a brit együttes You Can't Always Get What You Want című dalát, annak ellenére, hogy már többször jelezték neki: nem rendelkezik a jogokkal ehhez.
Csütörtökön a republikánus konvención elmondott több mint egy órás beszéde után is felcsendült a dal, a zenekar pedig Twitterén jelezte, hogy Trumpot továbbra sem támogatják és a dal a hozzájárulásuk nélkül hangzott el.
The Rolling Stones do not endorse Donald Trump. You Can't Always Get What You Want was used without the band's permission.
— The Rolling Stones (@RollingStones) July 22, 2016
A republikánusok elnökjelöltségét hivatalosan is elfogadó, a négynapos jelöltállító gyűlést záró beszédében Donald Trump sötét képet festett egy számos problémától sújtott Egyesült Államokról, de azt mondta, elnöksége új korszakot hozna, amiben Amerika és az átlagemberek lennének az elsők.
Ha az éppen most zajló republikánus és a jövő heti demokrata konvenció is rábólint, Donald Trump, az elszabadult hajóágyú száll harcba a Fehér Ház meghódításáért a politikai elit egy befolyásos, de sokak által szintén elutasított tagjával, Hillary Clintonnal. A BBC Historynak két történész vázolta fel, mi történt a korábbi elnökválasztásokon, amikor ismert politikusdinasztiák szabadúszókkal csaptak össze. Bővebben itt>>>