Bár szívesen vennénk végleges búcsút az Egyesült Államoknak eddig egy felejthető és egy felejthetetlenül alkalmatlan elnököt adó Bush családtól, nem tehetjük. A család utolsó reménysége Jeb Bush, a volt floridai kormányzó lehet. Főleg, mert Jeb legalább bizonyította, hogy hozzáértő, a republikánusok számára amúgy elérhetetlen rétegeket is megszólítani képes politikus. Akiraly elemzése az Indexen.
John F. Kennedy óta Barack Obama az első elnökké választott szenátor, akinek utódját Illinois állam kormányzója nevezi ki a kongresszusba. Rod Blagojevich-nek gyakorlatilag teljesen szabad keze van, a törvények csak annyit írnak elő, hogy a leendő szenátornak legalább harminc évesnek, kilenc éve amerikai állampolgárnak és illinois-i lakosnak kell lennie. Mivel Obama a szenátus egyetlen fekete tagja, nagyon sokan mindenképpen afroamerikai politikust látnának szívesen utódjaként, ugyanakkor a kormányzó környezete szerint a döntésben nem feltétlenül fog szerepet játszani ez a szempont. (AP)
Sokan szívesen kihasználnák a lehetőséget, hogy bármiféle küzdelem nélkül bejuthatnak a 2010-es időközi választásig a szenátusba, egy részük már az elnökválasztási győzelem előtt bejelentkezett a kormányzónál, míg mások csak a héten indították meg a rohamukat. „Soha nem volt még annyi barátom, mint most hirtelen” - mondta mosolyogva Blagojevich.
Barack Obama, az Egyesült Államok megválasztott elnöke pénteki chicagói sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy hivatalba lépése után első dolga lesz a gazdasági válság kezelése.
Egy republikánus nyertese biztos van az amerikai elnökválasztásnak. Sarah Palin biztosan számíthat a párt bázisának támogatására, és négy év múlva akár elnökjelölt is lehet. De ha a republikánusok jót akarnak maguknak, inkább mást választanak, hiszen a jobboldali bázis támogatása már nem elég a választási győzelemhez. Akiraly elemzése az Indexen.
A FoxNews vezető politikai tudósítója, Carl Cameron szellőztette meg a hírt az amerikai hírcsatorna tegnapi műsorában, miszerint McCain kampánystábja is aggodalommal figyelte az alelnökjelölt Sarah Palin ténykedését.
A névtelen forrásokra hivatkozó tudósító szerint McCain stábja elsősorban Palin képességei és megfelelő tudása miatt aggódott. Palin például nem tudta, hogy mely országok tagjai az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezménynek, vagy hogy Afrika egy kontinens, és nem csupán országok összessége.
A Reuters fehér házi tudósítójára támadt a leköszönő elnök kutyája. Jon Decker mutatóujját harapta meg az apró skót terrier. A seb vérzett, így a Fehér Ház orvosa is megvizsgálta a riporter sérülését. A meglehetősen esetlen incidensről videofelvétel is készült...
[Ezt az írást Felcsuti Balázs jegyzi. Balázs 10 éve él a Massachusetts-i Bostonban, ahol egy biotechnológiai cég munkatársa. Balázs önkéntesként segítette Barack Obama kampányát Massachusettsben és New Hampshire-ben.]
Hömpölyög az önkéntes tömeg Election Day reggelén az Arlington-i demokrata iroda előtt. Húsz percet kell sorba állnom mire az eligazítóhoz érek, aki párokba osztja az embereket. Állítólag sokan aznap jöttek először segíteni Obama hívó szavára. Morgok is magamban egy kicsit, mit képzelnek ezek, elsőbbséget kéne kapniuk az olyan régi motorosoknak, mint én.
Újabb helyet nyertek a demokraták az amerikai törvényhozás felsőházában csütörtökön. A bizonytalan államok közül Oregonban dőlt el a verseny, itt a demokrata Jeff Merkley több szavazatot kapott, mint a hivatalban lévő republikánus szenátor, Gordon Smith. Smith csütörtök reggel telefonon hívta fel utódját, hogy elismerje vereségét - mondta a demokrata győztes. A Demokrata Pártnak ezzel már 55 szenátora van az amerikai törvényhozás 100 fős felsőházában. Két független szenátor támogatásával közel vannak a 60 fős többséghez, ami elég lenne a republikánusok időhúzó taktikáinak blokkolására. További három államban, Minnesotában, Alaszkában és Georgiában még mindig nem dőlt el a verseny. A választások előtt a demokraták hajszálnyi többségben voltak, a két független szenátorral 51 helyük volt. (Független Hírügynökség)
Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök csütörtökön fiatalnak, szépnek és "napbarnítottnak" nevezte Barack Obamát. A 44. amerikai elnöknek megválasztott demokrata politikust a világ szinte megváltónak tekinti - tette hozzá az olasz kormányfő. Berlusconi egy Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel közösen tartott moszkvai sajtótájékoztatón beszélt az első fekete amerikai elnökről. A két vezető kapcsolatáról azt mondta, szerinte jó együttműködés várható Obama és Medvegyev között. A 72 éves médiacézár 2002-ben Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnökről is hasonlókat mondott. Rasmussen a legjóképűbb miniszterelnök Európában, lehet, hogy még a feleségemnek is bemutatom - mondta akkor Berlusconi.
Rahm Emanuel, Illinois állam demokrata párti kongresszusi képviselője elfogadta Barack Obama megválasztott amerikai elnök felkérését a Fehér Ház kabinetfőnöki posztjára, jelentette a CNN. Ez az első olyan poszt a majdani Obama-kormányban, amelyről - két nappal az elnökválasztás után - ismertté vált, hogy ki tölti be.
Rahm Emanuel a leendő elnök közeli barátja Chicagóból. Harmadik mandátumát töltő washingtoni képviselő, a demokrata frakció vezetője, a negyedik legmagasabb rangú demokrata képviselő. Bill Clinton elnök tanácsadója volt aki 1993 és 1998 között, később befektetési bankárként dolgozott, szoros kapcsolatok fűzik a Wall Streethez.
A szerdai napilapok soha nem látott mértékben fogytak az Egyesült Államokban. A The Washington Post első nyomásának példányaiból például délelőtt 11-kor már nem lehetett kapni. A The Washington Times csütörtökön emlékpéldányt adott ki előző napi számának egyes cikkeivel; mindenki igyekszik néhányat megőrizni a történelmi tudósításokból. Több napilap, felismerve az üzletet, címoldalait laminált, bekeretezett formában kezdte árusítani.Bővebben erre >>>
George Bush amerikai elnök már a jövő hét elején találkozik utódával, hogy egyebek mellett gazdasági kérdésekről és háborús ügyekről tanácskozzon vele - a találkozót az elnök jelentette be csütörtökön a Fehér Ház kertjében. Bush feleségével és több miniszterével az oldalán közölte, hogy adminisztrációja zökkenőmentes hatalomátadásra törekszik. "Elnökségem hátralevő részében kiemelt feladat lesz a lehető legsimább átmenet biztosítása" - mondta. A megválasztott elnök, a demokrata párti Barack Obama január 20-án foglalja el hivatalát, addig Bush marad az Egyesült Államok elnöke.
"A békés hatalomátadás demokráciánk egyik megkülönböztetett jegye" - fogalmazott. A jövő hétre tervezett találkozó kapcsán megjegyezte: az Amerikát érő gazdasági kihívások nem szűnnek meg átmenetileg azért, hogy az új elnök elfoglalhassa hivatalát. Bush adminisztrációjának több száz munkatársa előtt mondott beszédet, arra kérve őket, hogy működjenek együtt "Obama csapatával" a 75 nap múlva esedékes hatalomátadás folyamatában.
Obama környezetéből származó csütörtöki értesülés szerint az új elnök gyorsan meg fogja nevezni, kit állít majdani adminisztrációjának kulcsposztjaira. Állítólag még aznap bejelenti kabinetfőnöke nevét, és "hamarosan" megnevezi pénzügyminiszterét. A CNN közlése szerint a Fehér Ház kabinetfőnöke Rahm Emanuel, három mandátumos chicagói kongresszusi képviselő lesz, aki 1993 és 1998 között Bill Clinton elnök főtanácsadója volt. A pénzügyi tárca élére mások mellett Lawrence Summers az esélyes, ő egykor a Harvard Egyetem elnöke volt, Bill Clinton kormányában pénzügyminiszterként dolgozott. (MTI)
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök csütörtökön gratulált Barack Obamának amerikai elnökké választása alkalmából - jelentette az IRNA hivatalos iráni hírügynökség. "Gratulálok Önnek, hogy sikerült megszereznie a szavazatok többségét" - idézte az IRNA Ahmadinezsád üzenetét. Az Egyesült Államok és Irán között mintegy harminc éve nincsenek diplomáciai kapcsolatok: ezek akkor szakadtak meg, amikor Teheránban tüntetők amerikai diplomatákat ejtettek túszul. George Bush, a most távozó amerikai elnök 2002-ben kijelentette: Irán a "gonosz tengelyéhez" tartozik. "Remélem, mindent Öntől telhetőt megtesz majd... s jó emléket hagy majd hátra, a nép igaz érdekeit és az igazságot előnyben részesítve egy önző kisebbség teljesíthetetlen követeléseivel szemben" - áll az üzenetben. (MTI)
Barack Obama győzelméhez rengeteg tényező hozzájárult az iraki helyzettől az ingatlanpiaci válságon át Sarah Palinig, de sok szakértő – főleg internetközeli szakértő persze –, egyetérteni látszik abban, hogy a 2008-as amerikai elnökválasztás a neten dőlt el. Mi több, Obama végső sikerét az internetnek köszönheti. Mi több, a választást nem is ő nyerte, hanem az internet.
A frissen megválasztott elnök netbarát imidzséből és az újmédia-fetisiszta elemzők vonatkozó okfejtéseiből úgy tűnik, mintha Obama lenne a politika Neója, a Kiválasztott, aki látja a Mátrixot, akinek a legelvetemültebb bloggerek is a tenyeréből esznek, aki küldött már e-mailt egynél több címzettnek, aki ujja köré csavarta a Szilícium-völgyet, és ha akarna, akár a Google-nél is dolgozhatna.
Bár hivatalosan Észak-Karolinában és Missouriban még nem hirdették ki az elnökválasztás végeredményét - a túl szoros eredmény miatt kötelezően újra kell számolni a szavazatokat -, de mivel a választás már eldőlt, így egyik tábornak sincs oka az eredmények megtámadására. A száz százalékos feldolgozottság alapján Észak-Karolinában meglepetésre Obama nyert.
Alábbiakban John McCain november negyedikén, a 2008-as amerikai választások után az arizonai Phoenixben elmondott beszédének nyersfordítását olvashatjátok. (Pontatlanságok lehetnek a szövegben.)
Köszönöm. Köszönöm, barátaim. Köszönöm, hogy eljöttetek ide ezen a csodálatos arizonai estén.
Barátaim, hosszú út végére értünk. Az amerikai emberek döntöttek, és a döntés egyértelmű.
Nem sokkal ezelőtt az a megtiszteltetés ért, hogy felhívhattam Barack Obama szenátort, hogy gratuláljak neki.
(Fújolás a közönség soraiból.)
Kérem. (Csendre inti a hőbörgőket.)
Hogy gratuláljak neki, amiért megválasztották annak az országnak az elnökének, melyet mindketten szeretünk.
Miután kedden eldőlt, hogy Barack Obama lesz az Egyesült Államok következő elnöke, a kormányzati átmenetet szabályozó előírásoknak megfelelően csütörtöktől ő és stábja is pontosan ugyanazt a tájékoztatást kapja a CIA-től, mint a január 20-ig regnáló George W. Bush. Obama szeptember elejétől, hivatalos jelöltté válása óta már bővített titkosszolgálati tájékoztatást kapott, de például a fedett akciókról nem értesülhetett. Mostantól viszont mindent tudni fog, amit az egyetlen szuperhatalom elnökének tudnia kell.
Vádat emeltek két fiatal amerikai neonáci ellen szerdán Tennessee szövetségi államban, amiért halálosan megfenyegették Barack Obamát még elnökké választása előtt, jelentette az MTI.
Az amerikai és az angol sajtó pátosszal vagy tágyilagosan, de nem mulasztotta el a történelmi pillanat megörökítését. Az Index a legelső értékelések közül válogatott ki pár érdekesebb bekezdést.
Részletek >>>[Ezt az írást Felcsuti Balázs jegyzi. Balázs 10 éve él a Massachusett-i Bostonban, ahol egy biotechnológiai cég munkatársa. Balázs önkéntesként segítette Barack Obama kampányát Massachusetts-ben és New Hampshire-ben.]
“If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same”
( Rudyard Kipling: If- )
Rudyard Kipling “Ha” című híres versének e két sora fogadja Wimbledon, a legpatinásabb tenisztorna centerpályájára érkező játékosokat. Nyersfordításban az idézet azt a kérdést teszi fel, hogy vajon tudjuk-e a diadalt és a katasztrófát ugyanúgy kezelni. Meg tudjuk-e állni, hogy a fejünkbe szálljon a dicsőség, ha sikert érünk el, és meg tudjuk-e őrizni hidegvérünket, józan ítélőképességünket a bajban.
Az elnökválasztással párhuzamosan tartottak népszavazást Kaliforniában a melegházasságról, és mivel a választók 52 százaléka ellenezte, így ismét nem lesz lehetőségük a meleg pároknak, hogy házasságot kössenek. Kalifornia legfőbb ügyésze azt mondta, hogy az eddig megkötött 18 ezer házasság érvényben marad. Több szabadságjogi kérdésről is tartottak népszavazásokat.
Joh McCain kikapott demokrata ellenfelétől, Barack Obama fölényes győzelemmel a háta mögött sétálhat be a Fehér Házba. De hol rontotta el McCain? Az elnökválasztás eredményeinek ismeretében azt mondta, mindent megtett, keményen harcolt, de nem sikerült.
A kenyai szülészeteken Obamák és Michelle-ek tucatjai láttak napvilágot szerdán. A 44. amerikai elnöknek megválasztott Barack Obama édesapja az afrikai országból származik, ezért a kenyaiak büszkék a demokrata jelölt győzelmére. Mwai Kibaki kenyai elnök ennek tiszteletére nemzeti ünnepnapot hirdetett.
Egy kenyai nő ikreknek adott életet szerdán, a kisfiút Obamának, a kislányt Michelle-nek nevezte - jelentette az AFP francia hírügynökség tudósítója. Csak abban a kórházban, ahol az ikrek születtek, még nyolc kisfiú kapta a Barack vagy az Obama nevet, vagy mindkettőt. Hasonló nevet kaptak a kicsik a fővárosban, Nairobiban, és az ország más részein is.
"Megbeszéltük a férjemmel, és egyetértettünk, hogy a Barack Obama név ideális a kisfiunknak, mert Obama nagyszerű ember" - mondta az egyik újszülött Barack édesanyja az AFP-nek. (FH)
Szoros versenyben alul maradt Andrew Harris magyar származású, republikánus párti amerikai kongresszusi képviselőjelölt demokrata vetélytársával szemben Maryland egyes
számú választókerületében. A csekély szavazatkülönbség miatt azonban még szerdán délelőtt sem hirdettek győztest. Andrew Harris és a Demokrata Párt színeiben indult független Frank Kratovil egyaránt a szavazatok 49 százalékát szerezte meg, de a mandátum sorsa hivatalosan még nem dőlt el, a különbség alig ezer szavazat, ami az összesen leadott 328 326 voks 0,3 százaléka.
A javarészt a Chesapeake-öböltől keletre elterülő, több Baltimore-i elővárosi negyedet magában foglaló kongresszusi körzet az utóbbi választásokon biztos republikánus fellegvárnak számított, de az idén, mint az eredmény is mutatja, rendkívül kiegyenlített volt a küzdelem. Harris orvos, első generációs magyar amerikai. Már nem beszél magyarul, de büszke származására. A Johns Hopkins Egyetem szülész-altatóorvosa. Egyes magyar szervezetek a választás előtt fontosnak tartották, hogy Harris személyében ismét magyar tagja legyen a washingtoni képviselőháznak. Ezt különösen annak fényében hangsúlyozták, hogy az ugyancsak magyar származású Tom Lantos idei halála óta nincs "magyar hang" a Capitoliumon. (MTI)
"Andy Harris pontosan az a típusú konzervatív republikánus, aki hatékonyan működhet a Capitolium dombján demokrata többség mellett" - foglalt állást hétfőn a The Washington Times. A liberális The Washington Post viszont Kratovil mellett állt ki, Harrisról azt írta,
hogy elkötelezett konzervatív szavazó, vetélytársánál kevésbé nyitott az árnyalatokra.
Az emberek olyan elnököt választottak, akinek útja az amerikai történelem diadala, idézett a CNN George Bush a Fehér Házban szerdán elmondott rövid beszédéből.
„Izgalmas pillanat lesz látni, ahogy Obama elnök, felesége, Michelle és gyönyörű lányaik belépnek a Fehér Ház ajtaján” – mondta Az Egyesült Államok jelenlegi elnöke. „Tudom, hogy amerikaiak milliói büszkék erre a csodálatos pillanatra, amire régóta vártak.”
Obama ugyan nagyon magabiztosan nyerte az elnökválasztást, de a "korlátlan" uralom egyelõre csak álom marad a demokraták számára, mivel a szenátusi versenyben kedden csak öt fõvel növelték biztosan a korábban velük szavazó két független szenátorral együtt 51 fõs csoportjukat. Négy államban nagyon szoros versenyt hozott a szenátusi választás, de az esély, hogy a demokraták hatvan szentátusi szék birtokába jussanak, elúszott.
"Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány és a magyar nép nevében hivatalos levélben gratulált Barack Obama győzelméhez az amerikai elnökválasztáson" - tájékoztatott a kormányszóvivői iroda. A magyar-amerikai kapcsolatokat sikertörténetnek nevezte levelében a magyar kormányfő, aki "a számos globális kihívás miatt is nagy várakozással néz a leendő amerikai elnökkel való együttműködés elé" - olvasható a közleményben.
"Amerika ismét bebizonyította, hogy képes történelmet írni" - jellemezte Gyurcsány Obama választási sikerét. A miniszterelnök levelében reményét fejezte ki, hogy az Amerikai Egyesült Államok leendő elnöke a közeljövőben Magyarországra látogat. (MTI)
Az ABC News szerint Obama Rahm Emanuelnek ajánlotta a Fehér Ház kabinetfőnöki posztját, informátoruk szerint az alsóházi demokrata képviselő egyelőre nem adott választ a felkérésre. A hezitálás oka állítólag az, hogy Rahm Emanuel nem titkolt ambíciója a házelnöki pozíció megszerzése.
Száz év óta nem volt olyan magas a részvételi arány amerikai elnökválasztáson, mint a mostanin - állította szerdán a RealClearPolitics független választási hírportál.