Amerikai idő szerint este hét, bezártak a szavazókörök Virginiában, Marylandben és az általuk közrefogott Washington D. C.-ben. A három előválasztás az előzetes adatok szerint nem lesz túl izgalmas, a demokraták közt Obama, a republikánusoknál McCain tarolhat. És ez most szó szerint értendő, az is meglepő lenne, ha ellenfeleik akár csak tíz pontra megközelítenék őket. Clinton Virginiában talán okozhat meglepetést, de meg is lepődnénk. Washingtonban pedig vannak, akik azt találgatják, egyáltalán ötven pontnál kisebb különbségen belülre tud-e kerülni. És a verseny a republikánusoknál sem tűnik kevésbé lefutottnak. De hát nem ilyenkor szoktak meglepetések történni? Hamarosan kiderül.
Válsághangulat uralkodik Hillary Clinton táborában a New York Times tudósítása szerint. A jelölt Barack Obama hétvégi sikerei után hétfőn konferenciahívással próbált lelket verni támogatóiba és kampánycsapatába. A Timesnak nevük elhallgatását kérve nyilatkozó bennfentesek szerint Clinton fáradtnak és szomorúnak tűnt, de elszántnak is Texasszal és Ohióval kapcsolatban.
Az elszántságra szüksége is lesz, hiszen ezen a két államon múlhat jelöltsége. Obama a hétvégén mindent besöpört, és a februárban még hátralevő négy előválasztásnak és a hawaii kaukusznak is ő az esélyese. Azaz, a március 4-én előválasztó két nagy állam előtt Clinton zsinorban kilencszer kaphat ki, ez pedig mindenképpen gyengíti pozícióját.
A Nobel-díjas írónő, Doris Lessing szerint Barack Obama ellen merényletet követnének el, ha őt választanák meg az Egyesült Államok elnökének. Lessing ezt a svéd Dagens Nyheter lapnak mondta egy interjúban, hozzátéve, Obama “valószínűleg nem tartana ki sokáig feketeként az elnöki székben. Megölnék őt”.
A nyolcvannyolc éves írónő, aki 2007-ben nyerte el a Nobel-díjat, annyit mondott még, hogy Hillary Clinton egy nagyon okos nő, akinek a győzelme esetén nyugodtabban zajlanának a dolgok. Egy demokrata politikai elemző viszont kikérte magának a merénylet ötletét, mondván, az nemcsak felforgató, hanem sértő az amerikai népre nézve.
Ötből öt győzelmet szerzett február 9-10-én Barack Obama a demokraták előválasztási küzdelmeiben. A szombati négy győzelem nem volt meglepetés, talán csak a győzelmek aránya okozott meglepetést.
Vasárnapi győzelme maine-i kaukuszon azonban kiemelkedő siker, előzetesen Hillary Clinton számított esélyesebbnek, annak ellenére is, hogy a kaukuszoló államokban Obama szokott jobban szerepelni.
87 százalékos feldolgozottságnál már mi is készen állunk a végeredmény-hirdetésre. Barack Obama nagy meglepetésre a szavazatok 59 százalékával megnyerte a demokraták maine-i kaukuszát. Hillary Clinton, akit esélyesebbnek tartottak, végül 18 pont hátránnyal, 41 százalékos eredménnyel zárt. Az állam 24 kötött mandátumú delegáltjából Obama 15-öt, Clinton 9-et nyert el.
Már 78 százalékos a feldolgozottság, Obama 58,4, Clinton 40,9 százalékon áll a Demokrata Párt maine-i szervezetének adatai szerint. Küldöttek tekintetében változatlanul 15-9 az állás Obama javára.
A CNN és az AP már ki is hirdette Obama győzelmét.
Már 70 százalékos a feldolgozottság a demokraták maine-i kaukuszán, és obama két ponttal növelte eddigi előnyét. Jelenleg 17 százalékponttal, 58-41 arányban vezet Hillary Clinton előtt, akit előzetesen esélyesebbnek tartottak az államban.
A jelenlegi állás alapján a Demokrata Párt maine-i szervezete hivatalosnak tekinthető adatai szerint a kaukuszon elnyerhető 24 kötött mandátumu küldött közül Obama 15-öt, Clinton 9-et szerzett. (Jelmagyarázat: a lényeg a National Delegates sor alatt van. Állami szinten öt delegáltat osztottak le, Obama 3-at, Clinton 2-t kapott. A kötött mandátumu pártdelegáltak leosztása 2-1 Obama javára. Az első kongresszusi választókörzetben Obama 6, Clinton 3 küldöttet szerzett, a másodikban Obama 4-et, Clinton 3-at.)
Már csaknem kétharmados a feldolgozottság, a szavazatok 59 százaléka alapján Obama tartja előnyét, 57 százalékával szemben Clintonnak 42-je van.
44 százalékos feldolgozottságnál Barack Obama biztosan vezet a maine-i kaukuszon. Az állás jelenleg 57-42 a javára.
Megkezdték a szavazatok feldolgozását a maine-i kaukuszokon, az első eredmények Barack Obamának kedveznek. 11 százalékos összesítésnél 51 százalékon áll, Hillary Clinton meg 48-on. A bloggerek beszámolói szerint nagy volt a részvétel a kaukuszokon.
Leváltotta kampánymenedzserét, Patti Solis Doyle-t Hillary Clinton. Helyét Maggie Williams veszi át a kampány élén, Solis Doyle tanácsadóként támogatja tovább Clinton kampányát. A stáb hivatalos közleménye szerint Solis Doyle "kivételes munkát végzett" az eddigi leghosszabb elnökválasztási kampányban, ami "nagy áldozatokat követelt mindannyiunktól és családjainktól".
A változás okát hivatalosan nem hozták nyilvánosságra. Részletek Solis Doyle nyilvánosságra került búcsúemailjéből sem derülnek ki.
Az ABC összefoglalója szerint Solis Doyle-t már az iowai vereség óta támadták a kampányon belül, utódját, Williamst is akkor vonták be a kampányba.
Immár a regnáló elnök, George W. Bush is nyiltan John McCain mellé állt a republikánusok előválasztási kampányában. A héten már Mitt Romney is gyakorlatilag McCain javára lépett vissza - hivatalosan nem támogatta, de indoklása szerint a további véres versengésnek akart véget vetni.
A Bloomberg hírügynökség "megszerezte" - értsd, kézhez kapta - Barack Obama kampánystábjának most már nem is titkos stratégiáját, azaz a tervet, ami szerint kiszámolják, melyik államokban kell harcolniuk, miket adnak fel, és hogy a végén hány küldöttjük lehet a demokraták elnökjelölő gyűlésén. A Bloomberg két újságírója nyilvánosan is elérhetővé tette az excel-táblát, amit innen le is lehet tölteni.
Új-Angliában egyszer már bejött a sírás Hillary Clintonnak, lehet, hogy vasárnap is eredményes lesz vele. A demokraták a maine-i kaukuszra készülnek, Clinton is az államban, Lewistonban kampányolt, amikor az AP jelentése szerint egy mozgássérült veterán történetét hallgatva elpityeredett. Maine-ben, ahol hamarosan kaukuszolhatnak a demokraták, egyébként Clinton számít esélyesebbnek, bár Obama szombati söprése és az, hogy a kaukuszokon kiemelkedően szerepel, szorossá teheti a versenyt.
Rövid összefoglaló a szombati eseményekről az Indexen, messzemenő következtetésekkel még megvárjuk a keddi három államot.
A CNN kihirdette Mike Huckabee győzelmét Louisianában, ahol a várakozásoknak megfelelően rendkívül szoros verseny alakult ki közte és a republikánus versenyben esélyes John McCain között. Az exit pollok alapján mi is megjósoltuk, hogy 1 százaléknyi szavazat dönt majd a két jelölt között: 98 százalékos feldolgozottság mellett Huck 43 százalékkal és 67,643szavazattal áll az élen, McCain a maga 42 százalékával csak 2721 szavazattal van lemaradva. A végeredmény pedig még akár ennél is szorosabb állást hozhat.
Megérkeztek az eredmények az Amerikai Virgin-szigetekről: Obama elsöprő győzelmet aratott, a 110 ezer lakosú szigetcsoporton a szavazatok 90 százalékát szerezte meg. A Karib-tengeren található szigetcsoport csak 3 delegáltat jelent, ugyanannyit, mint a Hillary Clinton által a szuperkedden begyűjtött Amerikai Szamoa. Ott Hillary kapta 2-1 arányban a több delegáltat, most pedig Obama 3-0-ra végzett, ezzel a kicsiknél ő vezet.
A CNN megyénkénti összesítése szerint Barack Obama egy kivételével washington állam összes megyéjében nyert, így jó esélye van rá, hogy a ma kiosztott 78 küldött jelentős többségét ő kapja meg.
Teljessé tette szombati sikerét Barack Obama. Miután Washingtonban és Nebraskában is elsöprő fölénnyel nyert - az utóbbiban esélye van rá, hogy a megszerezhető 24 küldött mindegyike őt támogassa -, a CNN előrejelzése szerint Louisianában is nyert. 50 százalékos feldolgozottságnál 53-39-re vezet, és az exit pollok is az ő egyértelmű győzelmét mutatják.
Végre felgyorsult a washingtoni kaukuszeredmények feldolgozása a republikánusoknál, és a szavazatok 37 százalékának a feldolgozása után az állás meglepetést sejtet. Az eddigi adatok alapján ugyanis Mike Huckabee 27 százalékkal vezet, McCain 23 százalékkal a második, míg Ron Paul 21 százalékkal erős harmadik. Sőt, a már visszalépett Romney is 18 százalékon áll. A republikánusoknál egyébként kisebb a kaukusz tétje, mint a demokratáknál, ahol 78 delegáltat osztanak ki ma. A republikánusoknál csak 18-at, további 19-ről a február 19-i előválasztáson döntenek - a demokraták hasonló versenyének nincs jelentőssége.
A szavazatok egyharmadának feldolgozása alapján Mike Huckabee magabiztosan, tíz pont előnnyel vezet John McCain előtt a louisianai előválasztáson. A százalékos állás 48-38 a Huck javára.
A második hullámmal kiegészített exit poll alapján, ha lehet, még szorosabbnak ígérkezik John McCain és Mike Huckabee louisianai párviadala. Eszerint a férfiaknak a Huck, a nőknek McCain jött be inkább. A 45 éven aluliak az arkansas-i kormányzót, az idősebbek az arizonai szenátort választották. McCain a katolikus, oldottabb hangulatú Dél-Louisianában szerepelt jól, a Huck északon, a redneckek földjén.
A szombaton választó tagállamok közül egyedül Louisianában tartottak előválasztást a demokraták, de ennek ellenére hasonló forgatókönyvre lehetett számítani, mint a kaukuszoló Washingtonban és Nebraskában. Egyértelműen Obamának kedvezett, hogy az államban 31 százalék az afro-amerikaiak aránya, akik a 2004-es demokrata előválasztáson a demokrata szavazók 46 százalékát tették ki. Az pedig már Dél-Karolina óta a szuperkedden Georgiában és Alabamában is kiderült, hogy a feketék közül ötből négyen Obamát támogatják.
Lezárult a republikánusok louisianai előválasztása, és a CNN exit pollja alapján megjósolhatatlan, ki nyert. A szavazókörökbőlé kilépők megkérdezésén alapuló mérés a délen nagyon népszerű Mike Huckabee csipetnyi, statisztikai hibahatáron belüli eredményét mutatják, ő 44, John McCain 42 százalékot szerezhetett. Huckabee biztosan nyert a 40-49 évesek körében, McCain az 50-64 évesek csaknem kétszer akkora táborában. Az abortuszt elutasító 78 százaléknyi szavazó krében Huckabee győzött, igaz, kisebb különbséggel, mint McCain a döntés jogát meghagyók táborában.
Ha csak nem téved nagyot a felmérés, hajnalig számolunk.
Ahogy várható volt, a CNN kihirdette Barack Obama győzelmét Washingtonban: az illinois-i szenátor 57 százalékos állás mellett 67 százalékkal vezet a 32 százalékon álló Hillary előtt. A lehengerlő győzelem főleg annak fényében fontos, hogy a demokratáknál szombaton választó három államból egyedül a 78 delegáltat jelentő Washingtonban kampányolt személyesen Hillary Clinton. Az egykori first lady Chelsea Clinton bevetésével a fiatalok között is próbált szavazókat szerezni, de nagyon úgy tűnik, hogy sehogyan sem sikerült előre várható hátrányából lefaragnia.
Folytatva eddigi jó szereplését a republikánus közép-nyugaton, Barack Obama fölényes győzelmet aratott Nebraskában is. A szavazatok 73 százalékának feldolgozása alapján Obama 69, Clinton 31 százalékot szerzett. Nebraska 31 küldöttet delegálhat a demokraták jelölőgyűlésre, 24-ük mandátuma kötött a kaukuszok eredményéhez. Obamának jó esélye van a nagy többségük megszerzésére, a jelenlegi feldolgozottság mellett Nebraska mindhárom kongresszusi választókörzetében vezet, a delegáltakat pedig körzetenként osztják le. És a három közül a legnépesebb körzetben Obama 77-23-ra nyert.
A szombati versenyben a legtöbb delegáltat adó Washington mellett a republikánus erősségnek számító Nebraskában is kaukuszt tartanak a demokraták. Előzetes felméréseket nem ismerünk az államból, ugyanakkor a kaukusz jellege már önmagában is a korábban hihetetlen mozgósításokra képes Barack Obama győzelmét valószínűsíti.
A republikánusoknál minden bizonnyal már eldőlt az elnökjelöltség sorsa, mivel a szuperkedd után és Mitt Romney visszalépésével John McCainnek csaknem 500 delegált előnye van a második helyen álló Mike Huckabee-vel szemben. Ugyanakkor a szombati választások mégis jelzésértékűek lehetnek: jól le lehet majd mérni az egyértelmű esélyessé váló, mérsékeltebb McCain elutasítottságának mértékét az erősen konzervatív szavazók körében.
A nagy várakozások mellett a demokratáknál végül csak döntetlent hozó szuperkedd után szombaton máris újabb államokban harcolnak a delegáltakért a jelöltek: Washingtonban és Nebraskában kaukuszt, míg Louisiánában előválasztást rendeznek. Ezek közül Washington állam (az ország észak-nyugati csücskében, nem összekeverendő a fővárossal) számít a legnagyobb skalpnak a kaukuszon kiosztott maga 78 kötött delegáltjával. Washington érdekessége egyébként, hogy február 19-én előválasztást is rendeznek az államban, ez ugyanakkor semmit sem számít majd, mivel az összes delegáltat a szombati eredmények alapján osztják ki.
Mitt Romney szerint egy elhúzódó kampány a republikánus elnökjelöltség megszerzéséért a demokraták malmára hajtaná a vizet, ezért úgy döntött, hogy nem folytatja a küzdelmet.
Romney a magukat konzervatívként definiáló amerikai politikai aktivisták fontos, évi rendes washingtoni rendezvényén, a Conservative Political Action Conference-en bejelentette, hogy kampányának folytatása Obamát és/vagy Hillaryt segítené, az pedig ahhoz vezetne, hogy a terroristák győznének. "Az Egyesült Államok következő elnöke nem lehet olyan valaki, aki visszavonul a gonosz szélsőségek elleni harcban" - mondta. Így aztán úgy döntött, hogy abbahagyja (hivatalosan: felfüggeszti) kampányát "pártja és hazája érdekében".
Nagy tapsokkal, majd a bejelentés után csalódott kórussal meg-megszakított beszédében megígérte, hogy ezután is kiáll majd a konzervatív értékek mellett. Olyasmit viszont nem mondott, hogy ezután John McCaint támogatná.
McCain eddig 663 kötött mandátumú delegáltat gyűjtött a párt elnökjelöltjének személyéről majdan döntő Nemzeti Gyűlésre, Mike Huckabee 173-at, míg az egykor esélyesnek tartott Romney 261-et.