A Grateful Dead, a hippikorszak népszerű zenekara a kaliforniai választók figyelmébe ajánlotta Barack Obamát. Hétfő éjjel San Franciscoban tartottak koncertet, négy évvel legutóbbi fellépésük után. A Reuters helyszíni tudósítója szerint marihuána füstje lengte be a koncerttermet. A Grateful Dead korábban sosem támogatott egyetlen elnökjelöltet sem. Úgy tűnik, hogy a kaliforniaiak nem hallgattak rájuk, Hillary Clinton a szavazatok tizede alapján nagyon magabiztsoan vezet e jelentős államban.
89 százalékos feldolgozottságnál a CNN eredményt hirdetett Georgiában. A jelen állás szerint Huckabee 34, McCain 32, Romney 30 százalékon áll, a CNN szerint a Huck nyert.
Amíg mi azon okoskodunk, hogy Obama talán még behozhatja Clintont Missouriban, a CNN győztesnek hirdette a szenátorasszonyt. 87 százalékos feldolgozottságnál Clinton 22 ezer szavazattal vezet, még kilencvenezer szavazatot kell összeszámolni. Kivárnánk, a végén számításaink szerint egy-kétezer szavazat fog dönteni.
A republikánusoknál hasonló a helyzet, mint a demokratáknál. Huckabee előnye hirtelen elpárolgott, ahogy elkezdtek beérkezni a szavazatok St. Louisból, ahol az állam lakosságának ötöde lakik. Az állás 84 százalékos feldolgozottságnál: Huckabee 33, McCain 33, Romney 28.
Amikor már-már eldőlni látszott a verseny Missouriban, elkezdtek beérkezni a szavazatok az állam legnagyobb városából, az Illinois-jal szomszédos St. Louisból, ami Obama fellegvára. A különbség 84 százalékos feldolgozottságnál 3 százalékra csökkent, Clinton 50-47-re vezet.
Hillary Clinton győzni fog Arizonában. 51 százalékon áll a szavazatok harmadának megszámolása után. Az eredményt komolyan befolyásolhatta, hogy az állam demokrata előválasztóinak többsége nő volt: a szavazók 62 százaléka viselhetne különösebb feltűnés nélkül szoknyát. (A republikánusoknál 54-46 százalék volt az arány a férfiak javára.)
Ebben az államban különösen magas a latinok aránya. A spanyol ajkúak a korábbi előválasztásokon (Florida, Nevada) is inkább Clinton mellé álltak, így a mostani eredmény nem nagyon meglepő. Akkor sem, ha néhány közvélemény-kutató enyhe Obama-előnyt is mért.
Mindkét demokrata jelölt keményen kampányolt az államban. Tartottak nagygyűléseket és elküldték házastársaikat is: Michelle Obama és Bill Clinton is tartott rendezvényeket.
A szavazatok kétharmadának feldolgozása után Hillary Clinton 9 pontos előnyben van Missouriban, az este egyik legfontosabb csataterén. Az előzetes mérések Obama csipetnyi előnyét mutatták, az exit pollok alapján Clinton az esélyesebb a végső győzelemre.
A republikánusok versenyében Mike Huckabee áll az élen 35 százalékkal, McCain 32, Romney 27 százalékon áll. Az exit pollok alapján itt McCainnek kéne nyernie Romney előtt.
Az arizonai előválasztóknak kemény keddjük volt. Egy csomó helyen baj volt a névjegyzékekkel. Az Arizona Republic riporterei Szuperkedd helyett Szuperzavarnak nevezik beszámolójukban a történteket.
Előfordult, hogy másfél órát is várni kellett, mire egy-egy szavazóról kiderült, hogy voksolhat-e. A fél éven belül új otthonba költözötteket nem találták a nyilvántartásokban. A szervezők szerint nem csak az ő adatlapjaikban volt a hiba. Egyikük azt mondta, hogy választójogból kevéssé felkészült honfitársai azt hitték, hogyha valamelyik párt jelöltjére szavaztak legutóbb, máris regisztrált szavazónak számítanak. Pedig dehogy, ahhoz külön fel kellett volna iratkozni.
Bár csak Utahban és Massacshusettsben nyert eddig, és valószínűleg még Mike Huckabee is több államban nyer nála a szuperkedden, Mitt Romney Bostonban tartott beszédében magabiztosan arról nyilatkozott, hogy ő nyeri majd az elnökválasztást. A kovetkezőkben hosszú, összetett mondatokban mondott semmit. A szavakat értettük, a jelentést nem, így nehéz is visszaemlékezni rá, miről beszélhetett. Az biztos elhangzott, hogy az Egyesült Államoké a világ legnagyobb hadserege. A gazdasági nehézségeket úgy oldaná meg, hogy az illegális bevándorlók is az amerikaiaknak dolgozzanak, ezért meg is állítaná az illegális bevándorlást. Igen, tényleg ezt mondta.
A CNN győztest hirdetett Alabamában, ahol 78 százalékos feldolgozottságnál Huckabee három ponttal vezet John McCain előtt. Az állás: Huckabee 41, McCain 38, Romney 17.
A szavazatok 77 százalékának feldolgozása után Mike Huckabee továbbra is tartja három pontos előnyét John McCain előtt. Az állás 35-32 a javára, Romney 29 százalékkal a harmadik.
"Az elmúlt napokban azt hallottuk, hogy ez egy kétszereplős verseny. Valóban az, és az egyik én vagyok" - jelentette ki arkansas-i kampányközpontjában tartott beszédében Mike Huckabee. A tiszteletes a nyugat-virginiai meglepetésgyőzelem után biztosan nyert saját államában, Arkansas-ban, emellett georgiában, Alabamában és Missouriban is nyerésre áll.
A republikánusoknál eddig tíz verseny dőlt el. McCain nyert Connecticutban, Delaware-ban, Illinois-ban, New Jersey-ben, New Yorkban és Oklahomában; Huckabee Arkansas-ban és Nyugat-Virginiában, Romney Massachusettsben és Utah-ban.
Kansas-ben 62 százalékos állás mellett 73-27 arányban, behozhatatlan előnnyel vezet Obama, ami a várakozásoknak megfelelően magabiztos eredmény. Közben Delaware az első demokrata állam a szuperkedden, ahol 100 százalékos feldolgozottság mellett számokkal is illusztrált végeredményt hirdethetünk (az már korábban biztossá vált, hogy Obama nyeri az államot): Obama 53 százalékot jelentő 50,963 szavazattal nyert, Clinton 40,587 szavazattal (43 százalék) a második. A 10 százalékos különbség hatalmas Obama győzelem a várakozásokhoz képest kiélezettebb küzdelmet ígérő államban.
A két demokrata jelölt egyelőre döntetlenre áll. Obama nyert Alabamában, Delaware-ban, Észak-Dakotában, Georgiában, Illinois-ban és Kansasben; Clinton nyert Arkansas-ban, Massachusettsben, New Jersey-ben, New Yorkban, Oklahomában és Tennesseeben.
Utah államban az exit poll szerint Mitt Romney 90 százalék körüli eredményt ért el. A közép-ázsiai diktátorokhoz méltó elsöprő győzelem egyáltalán nem meglepő. Romney buzgó mormon, ahogy Utah lakosságának jelentős része is. Az állam regisztrált szavazóinak háromnegyede gyakorló mormon.
Romney nem csak hite miatt szeretett figura az államban. Ő volt a Salt Lake Cityben (az állam fővárosa) rendezett téli olimpia fő szervezője is. Akkor hívták, amikor úgy volt, hogy csődbe megy a szervezőbizottság. De ő kihúzta a bajból a társaságot, és visszaadta a lakosság egészséges önbizalmát is.
Észak-Dakota az USA közepes méretű államai közé tartozik (kb. kétszer akkora, mint hazánk, Magyarország), lakosságát illetően viszont csak a 48. legnagyobb, összesen mintegy 642 ezren lakják. Közülük sok ezren részt vettek a mai demokrata kaukuszon, s a körzetek 89 százalékának adatai alapján 61 százalékban Obamát, 37-ben Clintont támogatták. "Nem szükségszerűen olyan fontos állam ez, mint más államok" - mondták be ebben a pillanatban a CNN-en eufemisztikusan.
Annyit talán érdemes így megjegyezni: Észak-Dakota afro-amerikai lakossága a teljes lakosság 0,1 százalékát teszi ki, míg a fehérek 92-t.
46 százalékos feldolgozottság mellett, 250 ezer szavazat összeszámlálása után Mike Huckabee kétezer szavazattal átvette a vezetést John McCaintől. Százalékra még egyenlő, 39-39 az állás. Romney messze lemaradva, 18 százalékkal a harmadik.
Idaho olyan a demokratáknak, mint Montana a republikánusoknak. Idaho lakóinak többsége a republikánusokra szokott szavazni, ezért az ottani demokraták nyilván frusztráltak. Ma viszont feltűnést kelthetnek, mert először ők is részesei lehetnek a szuperkeddi őrületnek. Az államban eddig március végén tartották a demokrata előválasztást, most viszont előrehozták szuperkeddre. (A republikánusok majd később, május végén szavaznak itt.) Az ötlet bevált: akkora volt a részvétel, mint 30 éve soha. A helyi demokrata potentátok azon izgultak, hogy néhány terembe nem férnek majd el a demokrata előválasztók.
Obama győzelme borítékolható volt, minden felmérés szerint nagyon vezetett. Amikor szombaton az államban kampányolt, 14 ezer ember fogadta. Még csak a voksok 10 százalékát számolták össze, de Obama máris 73 százalékon áll, ami jó nagy előny.
Ahogy előbb-utóbb várható volt, Tennesseeben 44 százalékos állás mellett érte utol Mike Huckabee az eddig vezető John McCaint: jelenleg mindketten 33 százalékon állnak, de pár szavazattal már Huck vezet. Az exitpollok alapján néhány százalékkal ő nyeri majd végül a hagyományosan republikánus erősségnek számító államot. Romney 22 százalékával képtelen előre kapaszkodni, pedig egy hete még volt olyan felmérés, amiben csak 5 százalékkal volt lemaradva a két riválistól.
A szavazatok 47 százaléka és az exit pollok alapján immár biztos Hillary Clinton győzelme New Jersey-ben. A pllanatnyi állás 55-43, ami az előrejelzéseknél nagyobb Clinton-győzelmet sejtet.