A demokratáknál is eldőlt Iowa sorsa, már csak azért izgulhatunk, hogy hány százalék lesz Obama előnye, illetve Hillary fel tud-e kapaszkodni a második helyre. Barack a 90 százalékos adatok mellett 37 százalékon áll, Clinton pedig 30 százalék alá csúszott, a különbség egyre nő kettejük között.
A legfiatalabbak, a 17-24 évesek között Clinton abszolút felsült, még 10 százalékot sem ért el, a két nagy rivális mellett Bill Richardsont is több fiatal támogatta. A pártfüggetlen szavazók közül csaknem minden második Obamát választotta, Clinton csak 17 százalékot ért el.
Bár az első eredmények még kiábrándítóak voltak számára, a szavazatok kétharmadának feldolgozása alapján Rudy Giuliani akár meg is előzheti John McCaint. Jelenleg a Huck vezet 31 százalékkal, Romney 24-gyel a második, Fred Thompson 13-at gyűjtött, McCain és Giuliani 11, Ron Paul 10 százalékon áll.
Update: Zavar lehet az erőtérben, az NBC kicserélte a tábláját, Giuliani mégis csak négy százalékon áll. Pedig már meg is lepődtünk. A többiek eredménye változatlan.
Kedves szavakkal gratulált Mike Huckabee-nek John McCain, aki maga is igen elégedettnek tűnik az eredményekkel. Nem csoda, hiszen a jelen állás szerint ő lehet az arkansas-i kormányzó igazi kihívója. Ugyanakkor a legfrisebb eredmények szerint Giuliani már majdnem utolérte, most 11 százalékon áll. Ha Giuliani bejön a negyedik helyre, háromesélyessé válhat a küzdelem. McCain búcsúzóul még bemosott egyet Romneynak: "A negatív kampányt nem szeretik, sem az országban, sem itt Iowában".
66 százalék beérkezett eredmény mellett Obama már 35 százalékon, Hillary hihetetlenül szenved 31,03 százalékával John Edwards (31,26 százalék) mögött. Területi megoszlás alapján Clinton a legkonzervatívabb nyugati részen vezet, Edwards délen szerzett sok szavazatot, míg Obama az egész államban jól szerepel. Az NBC és a CNN már ki is hirdette a győzelmét.
Hillary Clinton főhadiszállásán már a vereséget kezdik magyarázni az NBC jelentése szerint. A kampánystratégák szerint a nők hagyták cserben Clintont, a fiatalabbak Obama mellé álltak. "Úgy látszik, a változás ígérete fontosabb a tapasztalatnál" - foglalták össze, miután egész idáig Clinton tapasztalatával kampányoltak a változást ígérő Obama ellen.
Féltávnál Obama egyre jobban vezet: 34 százalékával kezdi leszakítani riválisait, Edwards 31,84 százalékkal második, Clinton továbbra is a harmadik 31,6 százalékkal.
Ebben a pillanatban vette át Obama a vezetést 37 százalékos feldolgozás mellet. Az entrance pollok alapján a 17-29 évesek 57 százaléka Obamára szavazott, Clintonra csak 17 százalékuk adta a voksát. Az idősek körében pont fordított az állás, a 65 éven felüliek esetében Clinton 47 százalékon áll, Obama pedig csak 19 százalékot győzött meg.
A CNN szerint az entrance pollok és a beérkezett eredmények alapján Mike Huckabee fölényesen besöpörheti az iowai kaukuszt. 25 százalékos feldolgozottság alapján Huckabe 35, Romney 24 százalékon áll. Fred Thompson 14 százalékkal a harmadik, McCain 12, Ron Paul 11 százalékon áll. Az NBC már ki is hirdette a Huck győzelmét.
15 százalékos állás mellett a republikánusoknál Mike Huckabee meggyőzően vezet 36 százalékkal, Romney 23 százalékkal második, Thompson 15, McCain 12 százalékon áll.
20 százalékos feldolgozás mellett a demokrata verseny állása: Edwards 33 százalék, Clinton 32 százalék, Obama 31 százalék, Richardson 2 százalék. A republikánusoknál kicsit lassabban lesznek meg az első igazi eredmények, 2 százalékos feldolgozás mellett a Huck 33 százalékkal vezet, mögötte Romney 24 százalékkal, Thompson 17, McCain pedig 11 százalékon áll, Ron Paul csak egy hajszállal marad le tőle. Giuliani két (2) százalékon áll.
A CNN az entrance pollok alapján adatokat közölt a kaukusz résztvevők megoszlásáról: eszerint a demokrata oldalon 60 százalékuk nő, többségük idősebb, és ami nagyon fontos lehet a végeredmény szempontjából, a felmérésig minden második érkező első választó (ugye közöttük Obamának van a legnagyobb támogatása).
A CNN közzétette a demokrata verseny állását 2 százalékos feldolgozás mellett: Edwards 42 százalékkal vezet, Clinton 33-mal második, a harmadik helyen pedig Obama áll 25 százalékkal.
Egy CNN felmérés alapján Hillary Clinton elhúzott a jelöltséghez bónusz szavazatnak számító úgynevezett szuperdelegáltak között: 154-en támogatják az egykori first ladyt, míg Obama 50, Edwards pedig 33 szuperdelegáltra számíthat. A csaknem 800 szuperdelegált egyébként a jelölőgyűlés összes delegáltjának csaknem ötödét teszi (a további 3200 delegáltat a kaukuszokon és az előválasztásokon jelölik ki). A denveri demokrata jelölőgyűlésen automatikusan szavazó szuperdelegáltak közé tartozik többek között az összes demokrata kormányzó, szenátor és kongresszusi képviselő.
Amíg az eredményekre várunk, okoskorjunk egy kicsit. Vegyük sorra a jelölteket, hogy kinek mit jelenthet az eredmény.
A Hillary Clintont támogató Tom Vilsak egykori iowai demokrata kormányzót szólaltatta meg a Politico. Vilsack elmondta, hogy Clinton mindent megtesz a mozgósításért: ötezer embere állt készenlétben, hogy autóval a kaukusz helyszínére szállítsa a támogatókat. (Négy éve John Kerrynek háromszáz embere volt erre a célra.)
David Axelrod, Barack Obama vezető politikai stratégája nem dobott hátast a fejleményektől: „Persze, van ötezer sofőrje… de csak kétezer autója” – született meg az este első vicceskedő megjegyzése.
Egy iowai kaukusz miatt nem változtat szokásain George W. Bush. A legendásan korán fekvő elnök az AP jelentése szerint ma sem tesz másként, tízkor már ágyba bújik, hogy a Biblia pár percnyi olvasása után elaludjon. Ezt sajtótitkára is megerősítette, igaz, később pontosított nyilatkozatán, ahogy mondta, az elnök "belenéz a közvetítésekbe", és a politika iránt érdeklődőként várja is az eredményeket, de fent azért nem marad. Az AP újságírója megkérdezte, hogy Bush melyik jelöltnek szurkol, de szóvivője, Dana Perino erre csak annyit felelt: "ügyes próbálkozás. No komment." Megkezdődött a kaukusz.
Fél órával az iowai kaukusz előtt az elemzők két forgatókönyvet elemezgetnek az MSNBC-n. Hogy véget vethet-e Obama reményeinek egy iowai vereség (nem), illetve véget vethet-e Huckabee reményeinek egy iowai vereség (véget, ha New Hampshire-ben is leszerepel). Esély inkább csak az utóbbira van, John Zogby tracking-polljának (amiről már írtunk) legfrisebb adatai szerint a demokrata versenyben Obama 30, Edwards 27, Clinton 24 százalékra számíthat. Zogby mérései szerint a Huck hat ponttal verheti az utolsó pillanatban negatív kampányra váltó Romneyt. Huckabee 31, Romney 25 százalékon áll, Thompson 11, McCain és Paul pedig 10 százalékon. Azt persze senki sem kérdezi, hogy Clintont kikészítheti-e egy iowai vereség. Persze nem, de azért a harmadik hely már érezhető hatással lenne esélyeire. A NBC Hardball című műsorában most éppen arról beszélnek, hogy egy harmadik hellyel azonnal elvesztené a meggyőző előnyét az országos felmérésekben.
Magyarics Tamás remek írását már az ünnepek alatt ki akartam linkelni, de még most sem késő. Magyarics egyike az amerikai politikához nagyon értő magyarországi szakértőnek, ebben az írásban is a lényegre tapint. Egyedül a McGovernre vonatkozó sarkított - de a közmegegyezésnek megfelelő - véleményével nem értek egyet, leginkább talán azért, mert nagy hatást gyakorolt rám Hunter S. Thompson, akinek a közmegegyezéstől eltérő megállapításra jutó elemzése szerintem helytállóbb. De erről majd később, fogunk még unatkozni és sztorizgatni a nyáron. Jó olvasást, hajnali egy körül kezdjük a közvetítést!
Az adók eltörlésének az interneten amúgy is erős bajnoka a gémerek körében is népszerű. A World of Warcraftre szakosodott frostshock blog számolt be a WoW-osok világkörüli felvonulásáról. Végül nagyjából 250-en meneteltek végig a bolygón.
Kaukusz. Kaukuszt mondunk, mert ugyan mondhatnánk pártválasztmányi- vagy frakciószavazást is, de akkor hülyeségeket beszélnénk. A ~ szó az angol nyelvben valóban jelent frakciót és pártválasztmányt, és lám, ezekre a szavakra van is magyar szavunk. Arra azonban, amire a következő hónapokban leginkább használni fogják/juk, nincs. Maradjunk tehát annál, hogy ~.
Már csak órák vannak hátra az iowai kaukuszig, ideje egy utolsó pillantást vetni a közvélemény-kutatásokra. Kedvenc pollsterünk, John Zogby szokásához híven az utolsó héten napi méréseken alapuló, úgynevezett tracking-pollokkal (az egymást követő napokon felvett minta együttes kiértékelésével) szórakoztattja az erre fogékonyakat. A trendkövetésre kitűnően alkalmas felmérések szerint a vártnál is keményebb vérengzés lesz este.
Annyira szoros verseny várható Iowában, hogy az elnökjelöltek az utolsó pillanatig próbálnak valamilyen kis előnyhöz jutni. A tét óriási, ezért nem meglepő, hogy a győzelemre leginkább esélyes két demokrata induló, Hillary Clinton és Barack Obama is az egyébként már túlzásnak tűnő mozgósításban látja a győzelem kulcsát: miközben az egykori first lady a kisgyermekes anyukák megnyeréséért tini rajongóiból toboroz bébiszittereket, Obama bérelt buszokat küldött a másik államban karácsonyozó iowai egyetemistákért. (Daily News)
A kaukusz előtti véghajrában közzétett igényes webes videóval sulykolná Mitt Romney, hogy fő iowai ellenfele, Mike Huckabee úgynevezett "soft on crime", vagyis nem elég kemény a bűnözőkkel szemben. A harminc másodperces kis szösszenet előbb a Huckot támogató Chuck Norrist idézi, amennyiben ő aztán soha senkinek nem adna elnöki kegyelmet, majd Huckabee statisztikáját, miszerint arkansas-i kormányzóként ezernél több kegyelmet és büntetés-eltörlést osztott. "Na akkor kinek jár a fejberúgás?" - kérdi a narrátor a videó végén. Chuck Norris a CNN-nek nevetve azt nyilatkozta, hogy fejbe nem rúgná Romney-ékat, de szívesen elhallgattatná, mivel utálja a negatív kampányt.
Ha már a kommentezők felvetették, hogy lehessen nálunk is szavazni, hát lehessen. A jelöltekről a tagekre kattintva sok-sok érdekességet tudhatnak meg, a legtöbbjükről még portrénk is van - akiről meg nincs, hamarosan lesz.