Kedden végső búcsút vettek a februárban elhunyt Tandori Dezsőtől a budapesti Fiumei Úti Sírkertben. A temetésen több mint százan vettek részt, írja az MTI.
Tandori Dezső hamvait a művészparcellában helyezték nyugalomra, közel Karinthy Frigyes, Karinthy Ferenc és Faludy György sírhelyéhez. A sírnál Tandori Szpéró gesztenyefája című versét Hegedűs D. Géza szavalta.
Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár a búcsúbeszédében kiemelte: Tandori Dezső korunk egyik legjelentősebb, legsokoldalúbb, legfelkészültebb és legérdekesebb magyar költője volt, akinek művei elfoglalják méltó helyüket a nemzeti emlékezetben.
Tandori Dezső élete egy volt a művével, és a műve egy volt az életével. Mindkettőt az átgondoltság és formai tisztaság, valamint a dolgok, jelentések és eszközök helyükön kezelése jellemezte
– mondta Fekete.
A gyászszertartáson a családtagokon, barátokon és ismerősökön kívül olyan pályatársak, illetve szakmabeliek vettek részt, mint Térey János, Kukorelly Endre, Horkay-Hörcher Ferenc, Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke, Szőcs Géza, a Magyar PEN Club elnöke és Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója.
Tandori Dezső életművében szabadon engedte a nyelvet, megvalósította annak társszerzőségét. Műveiben a nyelvet „tandorizmusok” tagolták hagyományos és nem hagyományos, felismerhető és alig felismerhető versformává – mondta Fried István irodalomtörténész a 80 éves korában elhunyt Tandoriról.