Vidnyánszky Attila, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) kuratóriumának elnöke szerint ami most zajlik, az egy előre kitalált, jól felépített koreográfia, és úgy véli, a baloldal egész pályás letámadást indított ellene.
Mint ismert, Vidnyánszky Attila nemrég egy interjúban, a Belvárosi Polgári Szalonban beszélt arról, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemen „janicsárképzés” folyt a két évvel ezelőtti átalakítások előtt.
A hisztéria amiatt volt, mert az egyik utolsó bázisukat foglaltuk el. (…) Akik innen kikerülnek, másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni. (…) A diákok áthangolása nem egyszerű dolog
– mondta az interjúban.
A sarkos kijelentésektől azonban az SZFE mostani hallgatói is elhatárolódtak a hétvégén, és azt írták: elutasítják „a művészettel foglalkozó diákok politikai alapon történő megbélyegzését”, mert az efféle kijelentések csak fokozzák azt a feszültséget, amely „a színházi és filmes szakmában kialakult az elmúlt években”.
Később erre Vidnyánszky Attila is nyílt levélben reagált. Azt írta: a Belvárosi Polgári Szalonban zajló beszélgetés zárt körű volt, az elhangzottakat egy hívatlan vendég kiforgatva tárta a nyilvánosság elé.
A Magyar Nemzet azt írja, a hívatlan vendég a Népszava újságírója lehetett, aki tudósítás formájában beszámolt a rendezvényről. Később többen is bírálták a Nemzeti Színház főigazgatóját, többek között Vágó István, a DK elnökségi tagja, és Janisch Attila filmrendező is.
Vidnyánszkyék úgy rohanták le a magyar kultúrát, mint az oroszok Ukrajnát: törve-zúzva, az elnyomott nép-nemzeti közösségre és azok liberálnáci hatalom alóli felszabadítására hivatkozva
– jelentette ki Vágó István a közösségi oldalán. Janisch Attila filmrendező pedig hazugsággal vádolta publicisztikájában Vidnyánszkyt.
A Nemzeti Színház főigazgatója szerint egy évtizede lejárató hadjárat folyik ellene, ami most történt, az ennek egy újabb fejezete.
Simán el tudom képzelni, hogy ez egy előre kitalált, jól felépített koreográfia. Jó úton járunk egy szabad légkörű egyetem kialakításában és fejlesztésében, ahol minden egyetemi polgár szorongás nélkül formálhat véleményt. Ez minden bizonnyal sokakat irritál
– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Vidnyánszky Attila.
„Lehet, hogy kevésbé vagyunk hangosak vagy szervezettek, mint az ellenoldal, de mi vagyunk többen: mi vagyunk a csendes többség” – tette hozzá.
(Borítókép: Vidnyánszky Attila. Fotó: Karip Tímea/Index)