Négy nő, négy stílus: új kiállítással várja a művészetbarátokat a Tokaj ArtWine Galéria. A tárlat apropóját egy katalógus adja, amelybe idén fiatal hölgyek képei kerültek bele.
Az Aela-gyűjtemény támogatásával a kARTc Egyesület minden évben kiválasztja a legtehetségesebbnek ígérkező négy fiatal képzőművészt, akiknek alkotásait egy kiadványban jelentetik meg. (A kiadványt Tóth Pál Sándor szerkeszti, a szöveget Vékony Délia jegyzi.) 2023-ban Enzsöly Kinga, Kun Fruzsina, Makkai-Kovács Beatrix és Sibitka Anna került be a válogatásba.
A négy művész négy teljesen különböző irányzatban, gondolatiságban alkot, mégis találhatók közös pontok munkásságukban, amilyen például a múlt és jelen közötti időköziség, annak lebegtetése, megnyújtása, vizsgálata vagy öröksége, amely hullámzó intervallumként kering az alkotások felett. Illetve az a fajta tudatos festői építkezés, amely által a látott világ egyénivé, sajátossá alakulhat, a láttatás átszűrt valóságává
– hangsúlyozta ajánlójában Meggyesházi Éda, a tárlat kurátora.
A Generációváltás? Enzsöly Kinga nagyobb lélegzetű, összefüggő sorozata már több kiállításon is szerepelt. Dongók és méhek piros és fekete párosai jelennek meg a papírokon, a generációváltás témakörét érintve. A méhcsaládok generációváltása fontos momentum a méhek életében, hasonlóan az emberi közösségek generációváltásához.
Kun Fruzsinát már régóta érdekli, miként tudja ábrázolni az érzést, amikor az ember nem lát tisztán.
Idővel rájöttem, hogy nekem, akinek a vizuális nyelve sokkal fejlettebb, mint a beszéd, a nem látás a korlátaink megtestesítője. A színek és a pauszmunkák vonzzák a tekintetet, a korlátokkal pedig könnyebb szembenézni, ha azok kedvesek a szemnek
– jegyezte meg a művész az alkotásairól.
Makkai-Kovács Beatrix is nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy bekerült a katalógusba. Képeiben olyan, nagyon finom rétegek kerülnek a vásznakra, amelyet a fotók nem adnak vissza.
Magát a kiadványt is egy minőségi munkának tartom, és a koncepció is nagyon szimpatikus. Egy neves magángyűjteménybe bekerülni fontos lépcsőfok. Általában a természetből inspirálódom, mintegy 8-10 éve absztrakt műveket hozok létre
– vallotta a fiatal alkotónő, aki számára hangsúlyos az élményalapúság; atmoszférikusabb képek, részletek és emlékképek kerülnek ki a műterméből.
Sibitka Anna már külföldön is bemutatkozott: Moldovában és Bécsben is. Remélte, hogy egyszer bekerül a kiadványba, így most az álma teljesült.
Az ő fő témája a fürdőszoba.
Teljesen odavagyok a csempe és fuga világáért. Úgy gondolom, rengeteg lehetőség van bennük, és érdekes textúrákat lehet létrehozni velük. Furcsa, de idehaza nincs kultúrája a fürdőszobáknak, hogy azok kinézzenek valahogy. Pedig ez egy olyan tér, ami a legintimebb. Ezért is lenne fontos, hogy jól nézzen ki, esztétikus legyen, és jól érezd magad benne. Megannyi lehetőséget rejt tehát ez a tér. Ezt próbálom kihasználni.
A 4/4 kiállítás január 17-től február 21-ig, hétfőtől szerdáig 14 és 18 óra között, a többi napon bejelentkezés szerint látogatható.
A Tokaj ArtWine Galéria novemberben nyílt meg az V. kerületben, a Hold utca 21. szám alatti patinás épület első emeletén. A galéria a jövőben is olyan kortárs képzőművészek alkotásait szeretné bemutatni, akik műveikkel valami forradalmit, valami teljesen újat képesek átadni. Missziójuk, hogy a tokaj-hegyaljai Tállyán járt művészeknek budapesti kiállítási lehetőséget biztosítsanak az Oroszlános borbirtok méltán híres nedűinek társaságában.