Cziffra György egyszer ezt mondta: „Szenvedélyesen hiszek abban, hogy a technikai készség fokozott elmélyülésre készteti az igazi művészt. Ahhoz, hogy nagy gondolatok, furcsa démonok, alkotó eszmék világát életre keltsem, tökéletes technikai tudásra van szükségem. Erre törekszem. A virtuozitást mindig eszköznek éreztem ahhoz, hogy a művek lényegét kifejezhessem...”
Az Indexen már írtunk arról, hogy A Zene Szabadsága címmel Cziffra György-emlékkoncerteket rendeznek Balázs Jánossal öt helyszínen (fellépők: Miklósa Erika, Gubik Petra, Sárközy Lajos és zenekara), s hogy ezzel párhuzamosan Országos Bárzongorista-verseny is indul Cziffra György emlékére.
Merthogy Cziffra György nem csupán zongoraművész volt, hanem az egyik leghíresebb magyar bárzongorista is. Szerencsés ember az, aki élőben hallotta őt játszani.
A magyarok, persze, eleve szerencsések, mert a bárzongora-kultúra szinte csakis Magyarországon bontakozott ki teljes egészében, s bár a világ számos pontján hallhatunk bárokban művészeket, előadókat zongorázni, ebben a műfajban olyan nevek tetté naggyá a magyar kultúrát, mint
Az arútluK vendége ezúttal Nyári Gyula, a Magyar Bárzongoristák Országos Egyesületének alapító elnöke. A zongoraművész olyan történetekről mesél, amiket, ha nem szóban mondana el, akár le is zongorázhatna. A bárzongorázás lényege ugyanis az, hogy úgy meséljen el valamit a zene nyelvén, hogy az a lelkünkig hatoljon.
Az Országos Bárzongorista-versenyen amúgy 18 és 60 év között magyarországi bárzongoristák indulnak, a döntőt Budapesten, a Gerbeaud Cukrászdában rendezik 2024. június 10–11-én.
Ha valaki szeretné megtapasztalni, milyen is egy igazi bárzongorista-élmény, az most itt meg is hallgathatja.
Nyári Gyula pedig a podcastban arról is mesél, hogy
Aki lemaradt volna az arútluK podcast előző adásáról, vagy újra meghallgatná a beszélgetést, az ide kattintva megteheti.
(Borítókép: Nyári Gyula. Fotó: Papajcsik Péter / Index)