Index Vakbarát Hírportál

Soha nem ér véget a Borzalmak Fürdőjének kálváriája

2024. augusztus 16., péntek 07:11

Hiába indult el késve idén júniusban a Dandár Fürdő felújítása, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. tájékoztatása szerint olyan statikai problémákat tártak fel, ami miatt idén már ki sem nyithat az intézmény. A vállalat közölte az Indexszel, hogy csak szeptemberben várható a vizsgálatok eredménye, hiába kértünk részletes tájékoztatást a felmerülő problémákról, érdemi válaszokat egyelőre nem kaptunk. Félő, hogy az eleve borzalmas állapotban lévő Dandár, a Rác illetve a Király fürdő sorsára jut, így egyetlen mindenki számára megfizethető gyógyfürdő sem marad a fővárosban. Forrásaink szerint a bezárás mögött nemcsak statikai problémákat, hanem az eladás szándékát, illetve a vállalatban általánossá váló munkaerő- és forráshiányt kell keresnünk.

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) a Dandár Fürdőről megjelenő riportunk után szerkesztőségünknek írt levelében jelezte, hogy készek az általunk, olvasóink hatására feltárt, horrorfilmbe illő problémákat orvosolni, ezért 2024 tavaszán több mint 100 millió forintos felújításba kezdenek. Az eredeti elképzelések szerint a felújítás érintette volna a földszinten található medencék előtti területeket (zuhanyzók, mellékhelyiségek, szauna, pihenőtér). A teljes burkolat felújítása mellett pedig helyreállították volna az ott található gépészeti szerkezeteket, azt ígérték, hogy új vízszigetelés készül, valamint a födémet is megerősítik.  

Terveink szerint a Dandár Fürdő még húsvét előtt megújulva, ugyanakkor továbbra is elérhető áron biztosítja szolgáltatásait vendégeink részére

– közölte a BGYH, a felújítás azonban nem kezdődött el időben, sőt, a vállalat közleménye szerint idén nem valószínű, hogy ismét kinyit az intézmény. 

Eleve csúszott a több mint 100 milliós felújítás

„Fürdőink forgalmát és az ez évre tervezett fejlesztéseket figyelembe véve a Dandár Fürdő felújítását a nyári szezon elejére időzítjük, amikor strandjaink nyitnak. A munkálatok elvégzéséhez szükség lesz a fürdő bezárására, várhatóan hat hétre, ezen időszak alatt vendégeink strandjaink és közeli fürdőink szolgáltatásait tudják majd igénybe venni” – válaszolták (februárban) arra vonatkozó kérdésünkre, hogy miért csúsznak a munkálatok

A tavaszból tehát nyár lett, a felújítást pedig elvileg megkezdték, június 14-én, már az önkormányzati választások eredményének ismeretében jelentették be, hogy a Dandár Fürdő bezár. A nyitás tervezett időpontja ekkor augusztus vége, szeptember eleje volt, de a BGYH kommunikációja szerint váratlan problémákkal szembesültek, ezért a fürdőt idén már nem nyitják meg. 

A Dandár Fürdő felújítása a tervezett ütemben, június közepén elindult. A munkálatok során a szakemberek a csaknem százéves épületben súlyos statikai problémákat találtak, melyeket előzetesen nem, csak a födémszerkezet megnyitásával lehetett alaposan megvizsgálni. Az épülettel egykorú szerkezet teljes feltárását a szakértők megkezdték, jelenleg is zajlik. Ennek eredménye szeptemberben lesz látható, és ez alapján lehet majd meghatározni, pontosan milyen többletfeladatokkal kell számolnunk. A fürdő felújítása ezért hosszabb időt vesz igénybe, újranyitása ebben az évben nem várható

– olvasható a szebb napokat is látott fürdő hivatalos weboldalán. 

Valami bűzlik a gyógyfürdő körül

Az expresszionista stílusú fürdő Maróti Kálmán tervei alapján készült, és 1930-ban nyitott meg, 1971-ig üzemelt töretlenül, majd egy hét évig tartó felújításon és teljes átépítésen esett át. A Dandár 2005 óta rendelkezik saját termálkúttal, gyógyvizének összetétele azonos a Gellért Fürdőével. Az újabb jelentős változás a Dandár életében 2014 végén történt, amikor két új kültéri medencével, valamint szaunával bővült a gyógyfürdő, sokak nagy örömére. 

A 2014-es felújításban részt vevő, azt közelről és átfogóan ismerő forrásunk szerint a statikai problémáknak már a tíz évvel ezelőtti felújítás alkalmával ki kellett volna derülni, de akkor nem tártak fel ilyen jellegű gondokat.

Forrásaink információinak hatására, illetve a tisztánlátás érdekében a következő kérdéseket tettük fel a BGYH-nak:

  1. Pontosan milyen statikai problémákat tártak fel?
  2. Miért kellett megnyitni a födémszerkezetet?
  3. A korábbi nagy volumenű felújítások alkalmával miért nem derülhetett ki az érintett probléma?

Nem állíthatjuk, hogy kérdéseinkre kimerítő válasz érkezett a vállalattól. Lényegében megismételték a weboldalon már eleve fellelhető információkat. „A Dandár fürdő csaknem százéves épületében a felújítási munkálatok során a szakemberek statikai problémákat jeleztek, ezért a födémszerkezet teljes feltárása szükségessé vált, melyet a szakértők megkezdtek, és jelenleg is zajlik. Ennek eredménye szeptemberben várható, ezt követően lehet majd a további feladatokat és ehhez az ütemtervet meghatározni.”

Nagy valószínűséggel jelenleg is tartanak a vizsgálatok, még nem készült el a statikai szakvélemény, ami alapján részletes tájékoztatást adhatnának a közvéleménynek. Az ügyre rálátó forrásunk szerint ha valóban ilyen problémákkal küzd a Dandár,

akkor természetesen érthető, hogy a fürdő idén már nem nyit ki, azonban ez remek hivatkozási alapként is szolgálhat arra, hogy zárva tartják a fővárosi gyógyfürdők között inkább veszteségesnek számító intézményt.

Arról nem is beszélve, hogy a BGYH a dolgozók alulfizetése miatt jelentős munkaerőhiánnyal küzd, 2019 óta több mint 150 fővel csökkent a munkavállalók létszáma. A nullszaldós, vagy éppen veszteséges Dandárból felszabaduló munkaerőt pedig át lehet irányítani a nyereséges, közkedvelt, turisták által látogatott intézményekbe. 

A Dandár eladására készülnek? 

Nevük elhallgatását kérő törzsvendégek, illetve a Dandárban korábban dolgozó munkavállalók szerint a forráshiánnyal küzdő BGHY valójában a gyógyfürdő eladására készül. 

Ha a Rác Fürdő húszéves kálváriájára gondolunk, akkor nem csupán pletykaként értékelhetőek a forrásainktól származó információk. Az eredeti elképzelések szerint a Rác Fürdőt húsz éve nyitották volna meg, a főváros eredetileg a mellé épült szálloda eladásából vagy bérbeadásából fedezte volna a fürdő ismételt megnyitását, de ahogy a Népszava is írja, ismét elakadt az intézmény felújítása, és a mellette lévő hotel sem kell senkinek. A beruházás megmentésére öt önkormányzati ciklus sem volt elég, talán a hatodikban jöhet a lezárás. 

Hatalmas veszteség

De a Király Gyógyfürdő bezárásának és felújításának története sem kecsegtet túl sok jóval, már ami a Dandár Fürdőt illeti. Szűts Ildikó, a BGYH vezérigazgatója és Őrsi Gergely II. kerületi polgármester még idén áprilisban jelentette be: lehet, hogy az állam a törökmagyar Gül Baba Alapítvánnyal közösen talál pénzt a rekonstrukcióra. Ezért a fürdőigazgatóság 4,5 milliárdosra karcsúsíttatta a reálértéken 6-7 milliárd forintos felújítás terveit a 2017-ben nyertes építészirodával. Egyelőre kétséges, hogy milyen sors vár a lassan 500 éves fürdőre. 

A Dandár a Király fürdőhöz hasonlóan – visszatérő problémái ellenére – közkedvelt, remek szaunával és gőzfürdővel, jéghideg merülőmedencével felszerelt, ár-érték arányban kiváló, mindenki számára megfizethető budapesti gyógyfürdőnek számított. 

Családias fürdőnek, amely nem esett áldozatul a külföldi turisták özönének, a kis keresetűek, kisnyugdíjasok és egyetemisták számára is megfizethető maradt a közel sem kedvezően alakuló gazdasági körülmények között.

Talán nem is kell magyaráznunk, hogy a Dandár bizonytalan időre történő bezárása és kétséges sorsa hatalmas veszteséget jelent a fővárosi polgárok számára. Csak abban bízhatunk, hogy a hiteles forrásból érkező információk mégsem igazak, szeptemberben kész tervekkel áll elő a BGYH, és nem fogja eladni az épületet, vagy elodázni a felújítást, hanem minél hamarabb helyreállítja és megnyitja a ferencvárosi gyógyfürdőt.

(Borítókép: Balkányi László / We Love Budapest)

Rovatok