Index Vakbarát Hírportál

Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak

2024. december 22., vasárnap 17:10

Több mint ötmillió dollárt fizettek ki a legrégebbi olyan kőtábláért, amire a tízparancsolatot jegyezték fel. Jelenlegi árfolyamon ez csaknem kétmilliárd forintos vásárlást jelent.

A késő bizánci korból származó, mintegy 1500 éves kőtábla több mint 10 perces „intenzív” licitálást követően kelt el – közölte a híres Sotheby’s aukciósház. A névtelen vásárló a leletet egy izraeli intézménynek kívánja adományozni – írja a BBC.

A kőtábla figyelemre méltó lelet az ókori világból, de léte több száz évig teljesen feledésbe merült.

1913-ban találtak rá egy új vasútvonal építése alkalmával a mai Izrael déli részén. A lelet jelentőségét annak ellenére nem ismerték fel, hogy héberül olvasható rajta a tízparancsolat. 

A kőtábla harminc éven át burkolatként szolgált valakinek a háza előtt, intenzív gyalogosforgalomnak volt kitéve.

Szerencsére végül felismerték történelmi jelentőségét, és megőrizték. 1943-ban eladták egy tudósnak, aki tudta, hogy mit tart a kezében.

Bárhol is volt eredetileg a tábla, a helyszín valószínűleg a Kr. u. 400–600 közötti római invázió vagy a 11. század végi keresztes hadjáratok következtében pusztult el. A kövön 20 sornyi szöveg található, amely szorosan követi a tízparancsolat szövegét, egyetlen kivétellel. Az „Isten nevét hiába ne vedd!” parancs helyett egy másik utasítás szerepel rajta, miszerint „Imádkozzunk a Gerizim-hegyen”.

Tavaly egy több mint ezeréves héber bibliát 38,1 millió dollárért adtak el az ismert New York-i aukciósházban. A 9. század végéről vagy a 10. század elejéről származó Codex Sassoont „az emberiség történetének egyik legfontosabb és legkülönlegesebb szövegeként” jellemezték.

Rovatok