2025. január 31., péntek 09:42
Becker Pál, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fejlesztési főigazgatója az intézmény új kampuszával kapcsolatban elárulta, hogy amikor elkészül, annak a városlakók is örülhetnek majd, a jelenlegi kerítésekkel lezárt terület helyett parkot, zöldfelületeket alakítanak ki, valamint az ország legszebb, bárki által látogatható könyvtárát is megépítik a Károlyi-palotában. Becker Pál egy interjúban beszélt a várhatóan 2028-ra elkészülő új kampuszról, az azt övező vitás kérdésekről, állami forrásokról és korrupcióról.
Tavaly áprilisban jelentette be Lázár János építési és közlekedési miniszter, hogy az egykori Magyar Rádió helyén építik meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) új kampuszát, az előzetes tervek alapján nagyjából 200-250 milliárd forintból. A Józsefvárosban lakók nagy része támogatta a beruházást, azonban amikor szeptemberben elkezdték bontani a Magyar Rádió épületeit, a Zöld Palotanegyedért nevű szervezet heves tiltakozásba kezdett, de Pikó András kerületi polgármester is nemtetszésének adott hangot.
A Szemlélek magazin interjút készített Becker Pállal, a PPKE fejlesztési főigazgatójával, aki reagált a munkálatokat ért kritikákra, elárulta, hogy bár voltak vitáik a kerületi önkormányzattal, egyre több kérdést tudnak közösen tisztázni, azonban a civilekkel megrekedtek a beszélgetések, mivel túl irreális kéréseket vetettek fel.
A Becker Pállal készített interjú főbb pontjai:
- A fejlesztési főigazgató emlékeztetett, hogy az egyetem jelenleg hat különböző helyszínen tartja az oktatásait, de az új kampusz elkészülte után a Műegyetemtől bérelt épületet biztosan elhagyják, a többi helyszín megmarad, legfeljebb más funkciókat kapnak.
- Becker Pál kiemelte, hogy nem csak a Pázmány részesül kiemelt állami támogatásban, hiszen korábban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem is új kampusszal bővült, az ELTE is építkezett, és hamarosan kialakítják a református „egyetemvárost” is. Szerinte ez egy kormányzati stratégia, hogy a jól működő egyetemeket támogatni kell, márpedig ők a legfrissebb felmérések alapján a hatodik helyet foglalják el.
- Reagált arra a kérdésre, hogy mennyire jó, hogy „az állam túlszereti az egyházakat”. Hangsúlyozta, hogy az egyház közfeladatokat is ellát, melyet korábban saját tőkéből finanszírozott, amit elvettek, ma pedig állami feladatot is ellát, ezért a költségvetési forrás biztosítása indokolt.
- Becker Pál szerint ha Piliscsabán maradtak volna, és az állam nem ad pénzt egy modern kampuszra, akkor az egyetem valószínűleg elsorvadt volna, amit a Budapest–Esztergom vasútvonal felújításával indokolt, mivel amiatt megközelíthetetlenné váltak az épületeik.
- Beszélt arról is, hogy egyszer kísérletet tettek a megvesztegetésére, de az hamvába holt, mert szerinte látták rajta, hogy felesleges próbálkozni nála. Szerinte mindegy, melyik politikai oldalról van szó, a korrupciót minden körülmények között elítéli.
- A beruházás célja, hogy az egyetem önfenntartó legyen a jövőben, tekintve, hogy a felsőoktatás egyes területeinek a finanszírozására nem lesz központi forrás.
- A 2028-ban befejeződő beruházásról elárulta még, hogy a városképbe is illeni fog. Belső sétányok, park, és a jelenlegihez képest jóval több zöldfelület lesz a helyszínen, a kampuszt pedig minden utcából meg lehet majd közelíteni. Hozzátette, hogy a Károlyi-palotában az ország egyik legszebb, bárki által látogatható könyvtárát is létrehozzák.
- Az új kampuszt ellenzőkkel kapcsolatban elmondta, hogy a korábbi viták ellenére a józsefvárosi önkormányzat partner a kérdésben, míg a civilekkel a sok tárgyalás ellenére sem tudtak dűlőre jutni, ezért velük megszűnt a beszélgetés.
- A fejlesztési főigazgató a beszélgetésben kitért a bérekre is, ezzel kapcsolatban elárulta, hogy bár lesz még szeptemberben 21 százalékos béremelés az oktatóknak, ezt kevésnek tartja. A helyzetre csak kormányzati válasz és állami forrás jelenthet megoldást.