Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMár a magyar filmnek is van saját napja
További Cinematrix cikkek
Az első magyar filmet, a Zsitkovszky Béla rendezésében készült A táncz című alkotást 117 évvel ezelőtt, 1901. április 30-án mutatták be az Uránia Tudományos Színházban, a mai Uránia Nemzeti Filmszínházban, amelynek tetőteraszán forgatták. Ezen túl minden évben ezen a napon rendezik meg a magyar film napját.
A Magyar Nemzeti Filmalap felhívásban buzdítja a mozikat, filmforgalmazókat, művelődési házakat, könyvtárakat, iskolákat és minden kulturális és oktatási intézményt, hogy saját szervezésű programokkal csatlakozzanak a hagyományteremtő ünnephez. A programok lehetnek vetítések, találkozók, szakmai beszélgetések, játékos vetélkedők, vagy bármi, amivel a csatlakozó intézmények országszerte meg tudják szólítani a filmszerető közönséget. A már csatlakozott intézmények között van az Art Mozi Egyesület, a Budapest Film, a Cinema City, a Magyar Művészeti Akadémia, a Magyar Filmakadémia, az Uránia Nemzeti Filmszínház és számos forgalmazó, vidéki művelődési ház és mozi.
A magyar film napjára a Magyar Nemzeti Filmalap Filmarchívum Igazgatósága a magyar filmtörténetet átölelő filmlistát tett közzé, amelyből a partnerek kiválaszthatják a vetíteni kívánt filmeket. A lista a felújított és digitalizált filmekkel folyamatosan bővül.
A Filmalap és az Uránia Nemzeti Filmszínház közös programsorozattal is ünnepel. Kiállítás készül A táncz című első magyar mozgókép fennmaradt jelenetfotóiból az Országos Széchenyi Könyvtár közreműködésével, valamint április 30-án délelőtt Dargay Attila Szaffi című rajzfilmje felújított változatának premierje lesz a Kedd Stúdió forgalmazásában. A gyerekeket filmrajzoló, képregény készítő és egyéb izgalmas foglalkozások várják.
A közelmúlt legnagyobb közönségsikere, a Kincsem is műsoron lesz, majd a magyar filmművészet előtt tisztelegve az 1918-ban Garas Márton rendezésében készült némafilmet, A tánczosnőt vetítik Darvas Ferenc zongorakíséretével. Este 35 milliméteres kópiáról Tímár Péter Csinibaba című zenés filmjét vetítik Gálvölgyi János, Galla Miklós, Nagy Natália, Molnár Piroska, Németh Kristóf, Reviczky Gábor, Igó Éva és Lázár Kati főszereplésével.
A Csinibaba huszadik születésnapján készült interjúnkat a rendezővel itt olvashatják:
Ne maradjon le semmiről!