Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cinematrix
- élet a bolygónkon
- netflix
- sorozat
- dokumentumfilm-sorozat
- morgan freeman
- steven spielberg
- film
„Nagy hiba volt, hogy Isten az emberre bízta a világ irányítását”
További Cinematrix cikkek
- James Gunn a véres és kimerült Supermanhez hasonlította Amerikát
- Ennyire személyes hangvételű film még sosem készült a legendás intézményről
- A Rocknak köszönhetjük a világ legpusztítóbb karácsonyi akciófilmjét
- Kicsi, mire jó ez a narkós és borzasztó sivalkodás?
- Szívbe markoló animációs film érkezik a mozikba
Morgan Freeman Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai színész a narrátora a Netflix legújabb produkciójának. Az Élet a bolygónkon című dokumentumfilm-sorozat bemutatja a földi élet történetét a sejtek kialakulásától kezdve a dinoszauruszokon át az ember felemelkedéséig. A streamingszolgáltatón 2023. október 25-étől látható.
Az Élet a bolygónkon (Life on Our Planet) című nyolcrészes sorozat évmilliárdokon keresztül vezeti végig a nézőt.
Számtalan faj felemelkedését és bukását követhetjük nyomon.
Ahogyan Morgan Freeman mondja: a sorozat bemutatja „a nagy csatákat a túlélésért, és a dinasztiákat, amelyek világuralomra törtek”. A készítők – köztük Steven Spielberg – igyekeztek vizuális effektek segítségével élethű őslényeket – mamutokat és dinoszauruszokat – varázsolni a néző elé.
A vizuális effektek az egyes epizódok 30-40 százalékát teszik ki, a fennmaradó rész 45 országban, többek között Ecuadorban, Elefántcsontparton, Marokkóban és az Egyesült Királyságban forgatott felvételekből áll.
Prédákra leselkedő ragadozók
A sorozat a címe ellenére a halál témájával is foglalkozik. Jelenetről jelenetre ragadozók leselkednek prédájukra: repülő hüllő csap le a gyanútlan tengeri teknősre, krokodil vadászik gnúra, egy tintahal pedig garnélarákra veti magát.
A halál egész fajokat is érint, a sorozatban öt tömeges kihalás történetét ismerhetjük meg, amikor több millió élőlény pusztult el. A sorozat utolsó epizódjában pedig az ember felemelkedését is bemutatják: az egyetlen fajét, amely képes saját tömeges kihalását előidézni.
Morgan Freeman a New York Timesnak adott interjúban így nyilatkozott:
Azt mondták, hogy Isten teremtette az eget és a földet, és az embert bízta meg azzal, hogy irányítsa a világot. Ez nagy hiba, ha Isten valóban ezt tette, mert néhány millió év alatt majdnem a kihalás szélére sodortuk a bolygót.
Mi vagyunk a felelősek
A színész az interjúban azt is elmondta: minden érdekli őt, ami a bolygónkon történik, és úgy véli, mára a legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a drasztikus éghajlatváltozást nem az állatok okozzák, hanem mi, emberek.
Morgan Freeman reméli, a nézők a sorozat segítségével megtanulják, hogy az élet rendkívül kitartó, és ha időben elegendő információhoz jutunk, akkor változást tudunk előidézni. Úgy véli, hogy a bolygónk az, ami él, és nekünk, embereknek, nem feltétlenül kell itt lennünk.
Arra a kérdésre, hogy mitől más a narrálás, mint a színészkedés, úgy válaszolt: „Amikor narrálsz, a lényeg, hogy érthetőnek kell lenni, kerülni kell a monotonitást. Azt hiszem, ez egy trükk vagy adottság, vagy valami ilyesmi. Úgy tűnik, elég jó vagyok benne. Nagy rajongója vagyok David Attenborough-nak. Rendkívül jó képességekkel tudja átadni az információt.”