- Kultúr
- Cinematrix
- robbanó cicák
- társasjáték
- sorozat
- netflix
- animáció
- macskák
- tom ellis
- sasheer zamata
- cinematrix
- kritika
A Netflix új sorozata hatalmas agymenés, pedig az alapját egy társasjáték adta
További Cinematrix cikkek
- Tanítani kellene, hogyan cseszték el ezt a horrorfilmet
- Megdöbbentően mocskos a Netflix új westernsorozata, de mi pont ezért imádjuk
- Még a születésnapján is emészti Whitney Houston elvesztése Kevin Costnert
- Végre visszatért a legelborultabb sci-fi-sorozat a világon
- Brutálisan valósághűek a francia akciófilmek, az Ad Vitam szimplán kegyetlen
Szokatlan ötlettel állt elő a Netflix. A piacvezető streamingszolgáltató ezúttal egy népszerű társasjátékot dolgozott át, hogy felnőtteket célzó animációs sorozatot készítsen belőle. A Robbanó cicák (Exploding Kittens) című játékon alapuló széria első évadja 2024 júliusában debütált, és épp akkora őrültség, amekkorának a neve alapján tűnik, persze a szó jó értelmében.
Az eredeti kártyajáték 2015-ben jelent meg, majd több kiegészítő született hozzá. Az alkotók egy támogatói program keretében szervezetek gyűjtést, hogy a fejlesztéshez és gyártáshoz szükséges anyagi hátteret fedezni tudják. Az ötlet akkora sikert aratott, hogy egy hónap alatt majd kilenc millió dolláros támogatást szereztek hozzá, és fél évvel később már el is kezdték az első társasok kiszállítását. A Robbanó cicák a mai napig hatalmas népszerűségnek örvend, 2022-ben pedig a Gémklub toplistája szerint benne volt a magyarok tíz kedvenc társasjátékában.
A hírnév persze nem garantálja, hogy a társasból készült sorozat is sikeres lesz, hiszen láttunk már karón varjút. A táblajáték-adaptációk számos esetben elhasalnak, ha csak a Mafia és a Clue esetére gondolunk, de a Csatahajó című film sem aratott hatalmas anyagi sikert. Épp ezért a Netflix biztosra ment: csupán bizonyos fokig ragaszkodott a játékhoz, leginkább annak hangulati világát akarta megragadni, és a könnyed szórakoztatást vette célba.
Először a sztori: Isten fent a mennyekben nem erőlteti túl magát, ezért a mennyei tanács úgy dönt, elküldi a földre, hogy foglalkozzon többet azzal a világgal, amelyet ő maga teremtett. Hogy ne legyen feltűnő, macskává változtatják, és ereje egy részétől is megfosztják, így valóban kihívássá válik számára, hogy segítsen a halandókon. Ezzel párhuzamosan a pokol úrnőjét, a Sátán lányát, Belzebubot is felküldi a lenti tanács a földre, szintén macska képében, hogy fejleszthesse ördögi viselkedését, kínzási módszereit, miegymást.
A két szereplő a Higgins családnál akad össze, akik, tudva az igazat, befogadják a macskává változtatott Istent, Miaúrt, a szomszédjuk, Karen pedig Belzebubot. Megkezdődik a versengés, miközben mindkét szereplő megkedveli a Higginseket, és kialakul egy erősebb kötelék a karakterek között.
Kurta macskák
A kilenc részes első évadot, bár nem túl hosszú, igyekeztek sok csavarral és látható karakterfejlődéssel megspékelni. Ebben az okozza az igazi nehézséget, hogy a négyfős család plusz a két macska, azaz összesen hat karakter egyénenkénti fejlődését kilenc epizódban elég karcsún lehet megmutatni. Néhány fontos momentumot összemosnak, megkurtítanak, ezért nem üt olyan nagyot, plusz a szereplők egymás közti dinamikája sem tud kibontakozni, ami pedig az évad második felében fontos lenne, a nézők várják is.
Ha két-három epizóddal hosszabban építenék fel a történetet, akkor a jó és rossz versengése, a karakterek erősödése és a kötelékek kialakítása is jobb lehetett volna, ami sokkal intenzívebb évadzárást adna.
Műfaját tekintve – mint fantasy akció-komédia – a sorozat alapvetően megállja a helyét. A klasszikus menny-pokol ellentétre alapoz, kialakítva a saját világát, amelybe belekeveri a fogyasztói társadalom, a szubkultúrák, a felszínesség, a közszereplők, illetve a különféle mitológiák és eredettörténetek világát – az összeférhetetlenségeket pedig lazán félresöpri.
Szórakoztatás szempontjából a sorozat inkább megmosolyogtató, mint igazán nevettető. A poénok aranyosak, itt-ott viccesek, felforgatják a macskákról alkotott képet, a vallási anomáliákat, a már közismert amerikai poénokat (mint az ősgonosz, Karen nevű nő), és az egészet egy könnyed, fogyasztható közegben helyezik el. Nem fogjuk a hasunkat a nevetéstől, de kínosan sem érezzük magunkat azért, mert erőltetett lenne. Inkább csak jókat mosolygunk, amikor épp olyan viccet hallunk vagy látunk, ami jobban betalál.
Ördögből Istent
Mint animáció, a mű nem hoz újat. Látványát tekintve zömében a Rick és Morty hangulatát akarja megidézni, amiben érezni csipetnyi inspirálódást a Gravity Falls világából is. Valószínűleg inkább az alapötletre, a társasjáték-adaptációra fókuszáltak, mintsem a vizuális újításra, de a végeredmény nem rossz, annak ellenére, hogy semmi újdonság nincs benne.
A szinkronszínészek ezúttal magyarul és angolul is megállják a helyüket. Bár a sorozatnak mindkét nyelven más a hatása, egyik sem rossz. A magyar változatban Belzebub hangját Kis-Kovács Luca adja, aki remekül váltogat a karakter kedves, haragos, frusztrált és unott állapotai között. Mellette a Miaúrt szinkronizáló Makranczi Zalán is hitelesen hozza a sértődött, tudálékos, nagyképű, megbántott főszereplőt. Belzebub angol hangját a stand-upos Sasheer Zamata adja.
Az eredeti változatban Istent Tom Ellis szinkronizálja, aki ironikus módon anno a Lucifer című sorozattal lett világhírű, ahol az ördögöt, a bukott angyalt, Isten fiát játszotta.
Szintén izgalmas, hogy az animációs sorozat erős kollaborációban született a társasjátékkal. Kijött egy különkiadás Robbanó Cicák – Menny és pokol néven, ami a Netflix-széria karaktereit hozza vissza a játékosok számára. Emellett a Robbanó cicák sorozatnak van egy telefonos változata is, ahová szintén kerülnek karakterek az animációból.
Volna hová
Összegezve a Robbanó cicák szórakoztató, könnyed, egyáltalán nem túlkomplikált alkotás, ami megfelel esti kikapcsolódásnak. Nem feszíti a nézőt, így bármikor újranézhető, vagy félbehagyható. Ami gond, hogy animáció terén egyáltalán nem törekszik az újításra, így vizuálisan belesimul a mostanában divatos felnőttsorozatok közé, de arra nem látni nagy esélyt, hogy a streamingszolgáltató ezen változtatna – máson azonban még érdemes lehet.
Amennyiben a Netflix úgy dönt, hogy folytatja a sorozatot (amire az évadzárás alapján volna is igény), a karakterfejlődések mélyítésével, a kapcsolatok fejlesztésével akár emlékezetes alkotássá is válhat. Emellett a vicces jeleneteket – hogy ne váljon egy macskás Rick és Morty-kópiává – a könnyed, de pikírt poénokra lenne érdemes kiélezni, kicsit erősítve a széria komikus, játékos oldalát.
Ritka, hogy társasjátékból születik film vagy sorozat, és mivel a Robbanó cicákban alapvetően lenne potenciál, reméljük, hogy a következő évadra komolyabban mögé állnak, s kiemeltebb helyet és figyelmet kap a streamingoldal alkotói munkálataiban és kínálatában is.