Index Vakbarát Hírportál

Több milliárd dolláros perrel néz szembe a Disney, plágium lehet a népszerű mese

GettyImages-2190782459
2025.01.14. 17:31
A Disney több milliárd dolláros perrel néz szembe, miután Buck Woodall animátor azt állítja, hogy a Vaiana és Vaiana 2 cselekményéhez az ő korábbi, Bucky című animációs projektjéből merítettek ötleteket. A kereset szerint a Disney olyan elemeket használt fel, amelyek nem jöhettek létre véletlenül, és amelyeket Woodall több mint 17 éven át fejlesztett. Az animátor legalább 10 milliárd dolláros kártérítést követel.

A Disney egy több milliárd dolláros perrel néz szembe, miután Buck Woodall animátor azt állítja, hogy a stúdió a Vaiana és annak folytatása, a Vaiana 2 cselekményét az ő korábbi munkájából plagizálta. Woodall szerint a Disney szándékosan használta fel az ötleteit, mivel véletlenül aligha lenne ennyi átfedés – írja a Sky News.

Buck Woodall keresetét pénteken nyújtotta be a kaliforniai szövetségi bíróságon. Az animátor azt állítja, hogy a Disney ellopta a Bucky című animációs filmtervének elemeit, amelyen a 2000-es évek elején dolgozott. A projekt részeként Woodall forgatókönyvet és előzetes anyagokat készített, amelyeket 2003-ban megosztott Jenny Marchickkel, aki akkor a Mandeville Films fejlesztési igazgatója volt.

A keresetben Woodall kifejti, hogy a Mandeville Filmsnek kizárólagos első megtekintési megállapodása volt a Disney-vel, vagyis minden új projektet először a Disney értékelhetett. Marchick állítólag kérte Woodalltól a projekt részletes anyagait, például gyártási terveket, karakterterveket és storyboardokat, és biztosította arról, hogy képes lesz zöld utat adni a filmnek.

Temérdek a hasonlóság

Woodall keresetében rámutat a Vaiana és a Bucky közötti hasonlóságokra, amelyek szerinte nem lehetnek véletlenek. Állítása szerint mindkét történet egy olyan tinédzserről szól, aki szembeszáll a szülői akarattal, és egy veszélyes utazásra indul a polinéz vizeken, hogy megmentsen egy szigetet.

További hasonlóságok:

  • A polinéz hitvilág és a spirituális őselemek állatokként való megjelenése.
  • A történetek kezdete egy teknőssel.
  • Egy szimbolikus nyaklánc kiemelt szerepe.
  • Egy félisten karakter, aki hatalmas horoggal és tetoválásokkal van díszítve.
  • Egy óriási teremtmény, amely egy hegy belsejében rejtőzik.

A kereset szerint a Vaiana 2 hasonló módon plagizálta a Buckyt egy másik jelenetben is, ahol a szereplők egy veszélyes, örvényszerű óceáni portálba kerülnek – ez pedig egy olyan drámai és egyedi vizuális elem, amely Woodall anyagaiban szintén szerepel.

Már korábban perelni akart, a Disney tagad

Woodall korábban már próbált pert indítani a Disney ellen az animációs alkotás miatt, ám az ügyet Consuelo Marshall amerikai kerületi bíró 2022 novemberében elutasította. Az indoklás szerint a kereset benyújtására túl későn került sor.

A Vaiana 2 azonban, amely tavaly novemberben jelent meg, és 224,2 millió dolláros bevételt hozott a bemutatóhétvégéjén, lehetőséget adott a férfinak az újabb per megindításra. Az animátor most legalább 10 milliárd dolláros kártérítést követel.

Persze nem lesz egyszerű dolga, hiszen az alkotás rendezője, Ron Clements határozottan tagadja kollégája állításait. Az első per kapcsán a bíróságnak írt nyilatkozatában kijelentette:

Vaianát semmilyen módon nem inspirálta, és nem alapoztuk a Bucky projektre, amelyről akkor hallottam először, amikor bepereltek minket 

– magyarázta akkor.

A Disney ennek bizonyítására dokumentumokat is benyújtott, amelyek részletezik a Vaiana eredetét és fejlesztési folyamatát, beleértve a történetötleteket és a kezdeti vázlatokat, emiatt szerintük hamarosan pont kerülhet az ügy végére. 

 (Borítókép: Ogulcan Aksoy / Getty Images Hungary)