Index Vakbarát Hírportál

Hogy éljünk zölden karanténban?

2020. április 25., szombat 09:13

A karantén jó alkalom, hogy felülvizsgáljuk a fogyasztási szokásainkat. A WWF és az Energiaklub segítségével összeszedtünk pár tippet, amik talán triviálisnak tűnnek, de nemcsak az ökolábnyomunkat csökkentik, hanem a közüzemi számlákat is.

Egyelőre nem lehet felmérni a járvány összes környezeti hatását, de nyilvánvalóan vannak köztük pozitívak, mint a károsanyag-kibocsátás ideiglenes csökkenése, és negatívak is, mint az egyszer használatos műanyag eszközök nagyobb használata, vagy a pánikvásárlás okozta élelmiszer-pazarlás.

Most többnyire a négy fal közé zárva, a környezettől a szokásosnál is jobban eltávolodva élünk, paradox módon mégis mintha az otthonmaradással már önmagában is környezetbarátabb módra váltottunk volna: kevesebbet fogyasztunk, radikálisan kevesebbet közlekedünk, a kibocsátáscsökkentés légköri hatásai Magyarországon és az egész világon is jól láthatóak. A természethiánynak azonban önmagában is rossz társadalmi és mentális hatásai lehetnek, ezért most is fontos lenne minél többet kint lenni, bár a járványhelyzettől nagyon tartó helyi önkormányzatok ezt nem nagyon akarják megengedni. Ha valaki fenntarthatóságban, fenntartható fejlődésben gondolkodik, a mostani karanténos idők biztosan nem ilyen, és a korlátozásokhoz fűződő zöld reményekkel már csak ezért is érdemes óvatosnak lenni.

Amíg azonban otthon vagyunk, leginkább otthon tudunk környezettudatosak lenni. Ez nemcsak pótcselekvés: A szennyezés és járulékos hatásai, az üvegházhatású gázok kibocsátása jelentős mértékben a háztartásokhoz kötődik – akkor is, ha az (áttételesen szintén fogyasztói igényeket kielégítő) ipari szennyezés arányaiban jelentősebb. Mi most ahhoz gyűjtöttünk össze néhány egyszerű, otthon is jól alkalmazható ötletet, hogy hogyan tudunk nem csak szavakban környezettudatos módon élni otthon, a négy fal között. A tippek jó részét a WWF Magyarország és az Energiaklub adta. 

Energiaspór

A háztartások felelősek az összes elhasznált energia 35 százalékáért. Elsőre általában a felesleges áramfogyasztásra szoktunk gondolni, de a magyar energiamérleg alig tíz százalékát fedi le a villamosenergia-fogyasztás, míg a fűtéssel-hűtéssel kapcsolatos energiatudatossággal sokkal több energiát tudunk spórolni. Mi most mindkettőre adunk tippeket.

Fűtés-hűtés

Otthon a négy fal között legtöbbet egyértelműen a fűtés számít – ezért is lenne fontos, ha állami segítséggel is sokkal többen tudnának energiahatékony felújításokat csinálni. Így április vége felé ez már nem annyira aktuális, a meleg időre azonban már nem kell sokat várnunk, és akkor a lakás hűtésére lesz szükség:

Víz

Háztartás

Kukázás tudományos alapokon

Elég két hétig figyelni a kuka tartalmát, ennyi idő alatt rá fog jönni, mennyi élelmiszer landol a kukában. Két hét kukafigyeléssel a mintázat alapján lehet tekerni egyet a vásárlási stratégián, akár menütervezéssel is. Így nem lesz túl sok a hagyma, felesleges az édeskömény, elfeledve a padlizsán.

Listák!

A legjobb, ha van listánk arról, hogy pontosan mi van otthon a szekrényben, a hűtőben, a fagyasztóban. Haladók azokról az élelmiszerekről is csinálhatnak külön listát, amelyeknek közel a lejárati ideje.

Ezután jöhet a menütervezés: egyszerűen fogjunk egy papírt, írjuk fel, hogy a következő bevásárlásig mit szeretnénk enni. A szükséges összetevők listáját összevetve az otthoni készlettel máris elkerültük a feleslegesen megvett és aztán kidobott élelmiszereket.

A konyhai hulladék újrafelhasználása

Csak okosan a hűtővel (és a fagyasztóval is)

Tűzhelytechnikák

Mosás

Ez a cikk a Covering Climate Now klímamegoldásokról szóló egyhetes sorozatában jelenik meg, melyben az 50 éves Föld napjára időzítve az egész világon több mint 400 újság foglalkozik kiemelten az éghajlatváltozással. A Covering Climate Now a klímaügy jobb bemutatását célzó globális médiaegyüttműködés.  Az összeállításhoz köszönjük a WWF Magyarország és az Energiaklub segítségét.

(Címlap és borítókép illusztráció: szarvas / Index)

Rovatok