Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Járdasziget
- budapest
- nemzeti táncszínház
- hadtörténeti múzeum
- hadtörténeti intézet és múzeum
- kerepesi út
Elindult az új Hadtörténeti Múzeum és táncszínház építése
További Járdasziget cikkek
- A város első korszerű szállodája nem sokkal az átadást követően leégett
- Lakat került a legendás épületre, nem tudni, mi lesz a további sorsa
- Lebontják a Körszállót, Budapest egyik legikonikusabb épületét
- Ezért nem kerültek másfélszeres ember nagyságú szobrok a Stadionokhoz
- Ezért nem épül meg végül a dél-budai szuperkórház
Tánc az élet
Kormányzati döntés volt 2019 júliusában, hogy az állandó játszóhellyel nem rendelkező Honvéd Együttesnek egy korszerű, minden igényt kielégítő új táncszínházat kell felépíteni a Kerepesi út 29/B alatti telken. Ez a Puskás Arénával szemközti terület a Honvédelmi Minisztérium tulajdona. Az itt látható tíz darab emeletes épületet még 1914-ben építette az Egri Hordó és Faárugyár Rt., illetve a Magyar–Amerikai Faipari Rt., amelyet a főváros 1934-ben alakíttatott át hajléktalanszállókká.
A két sorba rendezett ingatlanegyüttest a kommunista hatalomátvételt követően sajátította ki az állam, ahová leginkább a HM háttérintézményeit költöztették be. Többek között itt kapott helyet a térképészettel, sokszorosítással, könyvkiadással és kommunikációval foglalkozó a HM Zrínyi Nonprofit Kft., a szóban forgó Honvéd Együttes, valamint egy nagyobb méretű raktárcsarnokkal a Hadtörténeti Múzeum is.
A két évvel ezelőtt publikussá tett tervek és látványképek alapján a 16 852 négyzetméteres telek „A” számmal illetett épületét teljesen eltüntetnék a föld színéről, hogy itt zsaluzhassák ki az ArchiNEST Építész és Mérnökiroda Kft., az Art´O-Dom Első Otthonépítő Kft. és a Színház-Terv Kft. elképzelései szerint megvalósuló új táncszínházat. A mélygarázs kialakítása miatt a leendő épület mélyalapozással fog elkészülni réseléses technológiával. A teátrum épülete vasbeton pillérvázas és monolit vasbeton födémes teherhordó szerkezettel valósul majd meg.
A Kerepesi úti teátrum
A 32,11 méter magas, 69,27 méter hosszú új táncszínház alapterülete több mint hétezer négyzetméteres lesz. Az építészek tervei szerint a 400 férőhelyes nézőtér csak földszintből és zsöllyéből fog állni, a színházban nem lesznek erkélyek és karzat. Páholyokból is csak minimális létszám fog megvalósulni. A színpad tervezett magassága 24 méter lesz, amelyhez egy hátsó színpad és egy alsó színpad is dukálni fog. Ezek tervezett alaprajzi mérete 12x12 méter.
Az előadótér mögött díszlet- és jelmezraktárakat, valamint kelléktárakat fognak majd kialakítani. Ezen a kiszolgálóterületen kapnak elhelyezést a díszletfogadó, a művészbejáró, a büfé, az öltözők, tartózkodók és a pihenők is. Ugyanitt alakítják majd ki a próbatermeket és az épület üzemeltetéséhez szükséges gépészeti és elektromoshelyiségeket is.
Mivel az új színház nemcsak a Magyar Nemzeti Táncegyüttes központja lesz, hanem a Honvéd zenekarnak és férfi énekkarnak is, így e két tagozat is több funkcionális teret fog majd kapni, azaz énekkari próbatermeket, öltözőket, kis méretű koncertteremet, hangolót, zenekari próbatermet, hangszerraktárt és kottatárat is.
A két évvel ezelőtti kormányhatározat Budapest új teátrumát a Beruházás-Előkészítési Alapból több mint 638 millió forinttal kívánja támogatni.
Ez az összeg valószínűleg jelentősen nőni fog a forint mélyrepülése és az infláció miatt. Az ÉTDR szerint fővárosi kormányhivatal ez év március 9-én hirdette ki, hogy zöld utat adott a beruházáshoz szükséges fakivágásoknak, amely nagyjából 40-50 darab egyedet jelent.
Az eddig publikussá vált látványképek alapján úgy néz ki, hogy a telek további kilenc puritán küllemű épülete nem az új teátrumot fogja majd kiszolgálni, hanem a Hadtörténeti Múzeumot.
A képeken ugyanis nagyon hangsúlyosan feltűnik egy olyan újonnan tervezett portaépület, amelyen a Magyar Hadtörténeti Múzeum felirat látható.
Az információhiány miatt azonban kérdéses, hogy ez a renoválásra ítélt ingatlanegyüttes lesz-e a jövőben a budai várnegyedből kiköltöztetett múzeum új központja, vagy csak egy központosított, nem publikus hadi leltár lesz itt.