- Kultúr
- Járdasziget
- románia
- caracal
- festmény
- robbanás
- ion doldurea
- vintil mihescu
- viorel ilioi
- crevedia
- bukarest
- spd
Történelmi hősként festette meg a gyilkossággal vádolt fiait és saját magát
További Járdasziget cikkek
- Az épület mozgott, a nyári forróságban egyes táblák berobbantak
- Végleg bezárt a Körszálló, Budapest egyik legikonikusabb épülete
- Budapest ki nem mondott főterét sikerült kiszabadítani az autók fogságából
- Eladó a Nobel-díjas tudós egykori újszegedi villája
- A város első korszerű szállodája nem sokkal az átadást követően leégett
A lapos fejű jobbágy útja a nemesek világába
Kisebbfajta kulturális sokként és tudományos botrányként élte meg a romániai közvélemény, hogy az Olt megyei Caracal város polgármestere úgy örökítette meg saját magát egy grandiózus méretű festményen, mintha a középkori Havasalföld viharos történelmének egyik legmeghatározóbb alakja lenne.
A szóban forgó kép jobbján Ion Doldurea szociáldemokrata városvezető nagy hatalmú bojárként tetszeleg I. Máté és V. Basarab fejedelem között, felfegyverzett és magyar nemesi viseletbe öltöztetett fiai, valamint „elhervadt virágú” felesége pedig úgy szerepelnek a vásznon, mintha II. Konstantin havasalföldi uralkodó közvetlen családtagjai lennének.
Vintila Mihaescu festőművész alkotását nemcsak a művészettörténészek, hanem a román lakosság többsége is „pusztító szellemiségű giccsnek” tartja. Viorel Ilișoi író ezt a modern fanarióta alkotást a minap úgy jellemezte a Euronews bukaresti stúdiójában, hogy az olténiai polgármester a román uralkodók olyan kvintesszenciájaként tekint magára, ami Ion Luca Caragiele XIX. századi író szavaival élve egy
olyan speciális, közép-európai, balkáni politikus-állatfajta, amelyik a tálcaviseléstől lapos fejűekké vált szolgáknak hirtelen hatalmat és vagyont ad, akik ezt a lehetőséget úgy lovagolják meg, hogy gyorsan nemesi származást kreálnak maguknak, hogy így törvényesíthessék alsóbbrendű származásukat és szellemi képességeiket.
Viorel Ilișoi szerint ennek a „csenevész embertípusnak” a legszebb példája Nicolae Ceausescu kommunista diktátor volt, aki úgy festette meg az 1980-as években az egész román történelmet a bukaresti Parlament egyik falán Dromichates géta királytól kezdve Alexandru Ioan Cuza uralkodóig bezárólag, hogy a későbbi királyokat szándékosan kihagyva és átugorva a történelmi pannó nála érhessen véget.
A cinizmuson és az arrivizmuson (karrierizmus) túl nagyon sok szenvedés és keserűség van Ion Doldureában. Ez az ember egész életében azért szenvedett, mert nem kékvérűként, hanem olyan, szegény caracali jobbágyként látta meg a napvilágot, aki rongyos és széthugyozott gatyájában mindig az anyagi haszonnal járó napfény felé vágyott. Emberileg meg kell értenünk, hogy ennek a politikusnak születése óta mindig nagy fájdalmai voltak. A neve sem véletlen: Doldurea. A Dol a latin dolor, a durere szóból származik. Ez a fájdalom előtagja, amely így nemcsak az ő szenvéstörténete, hanem a mi nemzetünk fájdalma is, de csakis az ő személye miatt.
Közpénzből történelmi portrét
A festmény generálta országos felháborodás persze jóval túlmutat a kép vélt vagy valós esztétikai élményén. Az Adevarul lap információi szerint a méretes olajfestményt Romanati megye 520 évvel ezelőtti első okleveles megemlítése kapcsán még 2016-ban készítette el Vintila Mihaescu festőművész. A piktor elmondása szerint a mű elkészítésére bár a caracali önkormányzat kérte fel, ám azt már ő maga találta ki, hogy Ion Doldurea polgármestert, a feleségét és két felnőttkorú fiúgyermekét bojárként és vajdaként örökítse meg a Havasalföld történelmét meghatározó Basarab- és Brancoveanu-házak adta fejedelmek mellett.
Ezért a két és fél méter hosszú munkáért a városvezetés 65 ezer új lejt (kb. ötmillió forintot) fizetett ki a helyi művésznek. Bár a leperkált összeg nagysága reálisnak mondható, az országos romániai felháborodás részben azért alakult ki, mert a ceremónia után a közpénzből megvett festményt a polgármester a Casa Doldurea – Retro Hotel nevű, öt apartmannal és négy stúdiószobával rendelkező ötcsillagos magánszállodájának az előcsarnokában úgy függesztette ki, hogy
Ion Doldurea polgármester a mű ellenértékét a mai napig nem térítette meg az általa vezetett önkormányzatnak.
Ártatlanok halála
Az országos román felháborodás persze nemcsak az ötmillió forintos közpénz öncélú elherdálásáról, kvázi ellopásáról szól. A bajok forrása ennél jóval súlyosabb. Az ominózus olajfestményen szereplő polgármester egyik fia, jelesül Ionuț Daniel Doldurea ugyanis annak a Bukarest melletti, több éven keresztül illegálisan működtetett crevediai, Flagas SRL-nek hívott cseppfolyósítottkőolajgáz-állomásnak (LPG-állomásnak) volt az 51 százalékos tulajdonosa, ahol
idén augusztus 26-án, szombaton három pusztító erejű robbanás következtében öten szörnyethaltak, további 54, tankolásra váró ember pedig súlyosan megsérült. A személyi veszteség mellett további hat családi lakóház teljesen elpusztult, 77 épület pedig részlegesen megsemmisült.
A tragikus kimenetelű crevediai robbanások, a gondatlanságból elkövetett halálesetek, valamint a jelentős anyagi károk miatt a bukaresti ötödik kerületi bíróság e hét szerdán rendelte el az autógáztöltő állomás két tulajdonosának 30 napos vizsgálati fogságba helyezését. A két cégtulajdonost, a festményen magyar nemesként ábrázolt Ionuţ Doldureát és üzlettársát, Cosmin Stangát bilincsben vezették el a bíróságról. A tulajdonosok elleni előzetes letartóztatás ítélete bár nem jogerős, de a román törvények szerint azonnal végrehajtandó.
Az előzetes letartóztatásukat kérő legfőbb ügyészség indoklása szerint a két tulajdonos legalább három éven át úgy hágta át rendszeresen a cseppfolyósított gázüzemanyag szállítására, tárolására és átfejtésére vonatkozó törvényi rendelkezéseket, hogy az
LPG-állomásuk semmilyen hatályos engedéllyel nem rendelkezett.
Az ügyészség zárolta a 73 millió lejes (5,7 milliárd forintos) adóssággal küzdő SC Flagas SRL, valamint tulajdonosai vagyonát és bankszámláit is. Ion Doldurea polgármester és fiai több romániai megyében található, összesen 62 ingatlanját szintén lefoglalta a hatóság.
A vizsgálat során 16 károsultat hallgattak ki, akik jelezték, hogy polgári félként csatlakozni fognak a büntetőperhez. A bíróság 22 személyt hallgatott ki tanúként. Ionuţ Doldurea caracali polgármestert az ügy miatt azonnal kizárták a kormányzó Szociáldemokrata Pártból (PSD). Ha a „lapos fejű” városvezető megbukik, középkori bojárként megörökített arcmása „remélhetőleg az örökkévalóságig fennmarad, hogy a fényes román történelmet tovább hirdethesse”.