Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMár ég a gyújtózsinór, hamarosan utoljára robban így a Dinamit
Németh Gábor életművén áttekintve kirajzolódik a hetvenes évektől mai napig tartó hazai rocktörténet. A dobos-zenekarvezető-zeneszerző majd minden jelentős együttesben megfordult, legyen az a Skorpió, a P. Mobil, a Beatrice vagy éppen a Bikini. A Dinamit, amelynek egyik alapítója volt 1979-ben, idén ünnepli negyvenötödik születésnapját, és ezt május 25-én a Barba Negrában különleges koncerttel teszik emlékezetessé.
Utolsó nagy robbanás
Különlegessel, amennyiben – miként a cím is sejteti: Utolsó nagy robbanás! – az eredeti felállás (Vikidál Gyula, Szűcs Antal Gábor, Papp Gyula, Németh Alajos, Németh Gábor) utolsó alkalommal lép együtt színpadra. A Dinamit – bár negyvenöt éve alakult – mindössze három esztendő után leállt, és egészen 2009-ig szünetelt.
A három alapító muzsikus – Papp Gyula billentyűs, Szűcs Antal Gábor gitáros, Németh Gábor dobos – még a Skorpió zenészeként felvetette: legyen énekese és szövegírója a bandának. Mindkét posztot Frenreisz Károly töltötte be.
Karesz úgy alapította a zenekart, hogy ő az énekes, a szövegíró, a zenekarvezető, és az jól is működött. Mi ugyan gondoltunk Révész Sanyira, Demjén Rózsira, de nem voltak viták, csak felmerültek mint lehetőség
– mesélte Németh Gábor, és azt is, hogy a csapat végét a mérhetetlenül sok koncert okozta. „Nehéz elképzelni, milyen ötven bulit lejátszani egy hónapban. Szállodákban, autókban, repülőkben alszik az ember éjszaka, nem otthon.”
A zenekarvezető-dobos hozzáfűzte: belefáradtak, úgy döntöttek, szétválnak útjaik.
Frenreisz folytatta Új Skorpió néven Tátrai Tiborral és Papp Tamással, a többiek, Gábor öccsével, a Mini basszusgitárosával, Németh Alajossal megalapították a Dinamitot.
A banda két saját lemeze előtt készített egyet Szűcs Juditnak. Noha a Dinamit kemény rockot tolt, a Judith című, 1979-es korong hamisítatlan diszkó- és popzene, rajta Judith bátyja, Szűcs Antal Totya nagy slágere, a Járd el a Zorba dalát.
Ellenszélben
Kihagyhatatlan a korban elterjedt „lemezgyári zenekar” címke felemlegetése, lévén ez, illetve az ellenséges sajtóvisszhangok vezettek a csapat feloszlásához.
Erdős Péternél jártunk négyen, s bejelentettük, hogy Dinamit néven szeretnénk egy rockegyüttest csinálni, s három szóba jöhető énekesre gondoltunk: Charlie-ra, Révész Sanyikára és Vikidál Gyulára
– idézte fel a lemezgyár menedzserénél tett látogatást Németh Gábor.
Horváth Charlie a Generál után Észak-Európában vendéglátózott az Olympiával, a Révész fémjelezte Piramis a csúcson volt, akkor jelent meg a Nagy buli című koncertlemezük. A P. Mobilnak ellenben nem jelenhetett meg „Az első nagylemeze”.
A Korál 1978. május 1-én mutatkozott be az Ifiparkban, a demót Vikidál énekelte fel a mobilosok tudta nélkül, ám végül nem igazolt át Balázs Fecóhoz. A dobos erre így emlékezett:
Az Erdőssel folytatott beszélgetéskor kiderült, ahhoz a fajta zenéhez, amit mi szeretnénk csinálni, egyedül Gyula hangja passzol.
A debütáló két kislemez (Tinédzser dal / Neked adnám a világot, Mi ez az érzés? / Igazság) két nap alatt elfogyott a boltokból, két nagylemezük dupla aranylemez lett. A P. Mobil, az Edda, a Piramis és a Korál mellett telibe találták a fiatalokat.
A siker ugyan vitathatatlan volt, azonban a Dinamit kisvártatva, 1982-ben feloszlott. Erről Németh Gábor így beszélt:
Sokat írtak ellenünk az újságokban. Először nem foglalkoztunk vele, lemezeket csináltunk, telt házak előtt játszottunk. Erdős azt mondta, az ellenreklám is reklám. De ez az ellenreklám hatott a gyerekekre, volt egy szűk mag, amelyik artikulálatlanul üvöltött a színpad előtt, hogy ÁRULÓ! Gyula idővel kikészült. Megesett, hogy a buli után sírva fakadt. Máskor idegi alapon elment a hangja. Nem tehettünk mást, abbahagytuk.
Közel három évtized csend
Huszonnyolc esztendei szünetet követően, megalakulásuk harmincadik évfordulóján Németh Gábor úgy vélte, valahogy meg kell emlékezni a jeles dátumról:
Az eredeti felállás nem állhatott össze, mert az öcsémet teljesen lefoglalta a Bikini, évi száznál több bulit csináltak.
Lojzi helyett Zselencz Lászlót, az Edda, a P. Box, a Beatrice basszerosát kérték fel, a Dinamit új énekese Kálmán György, a Pandora frontembere lett, akit Csiga Sándor dalszövegíró ajánlott figyelmükbe.
Nosza, 2010-ben felvették a Játszd, ahogy akarod nagylemezt, amit a Petőfi Csarnokban mutattak be nagyszámú, lelkes érdeklődő előtt. 2011-ben Jankai Béla érkezett Papp Gyula helyére, aki a P. Mobilba igazolt, rá három évre Rudán Joe váltotta Kálmánt, s újra felénekelte a 2010-es lemezt. Jelenleg Scholtz Attila (Cry Free, Heep Freedom) a Dinamit frontembere.
2019-ben készítették a 40 éves fennállás ünnepére koncertlemezüket. A Barba Negrá-s bulin az eredeti felállással, Vikidál Gyula mellett Rudán Joe is énekelt, valamint a második nagylemezen Totya mellett gitározó Lugosi László fia, Dani, a Polytrip frontembere élesztette újra édesapja virtuóz futamait.
Május 25-én az 1979-es alapcsapat búcsúzik a közönségtől.
De mindenki színpadra lép, aki valaha játszott a zenekarban – ígéri Németh Gábor: „Még nem próbálunk, majd a buli előtt öt alkalommal, ugyanis mindenki tudja a számokat.”