Index Vakbarát Hírportál

Zacskó úr megtalálja Zacskónét

2024.12.04. 17:04

A Magidom ismét a rá jellemző, történetmesélős, szellemes klippel jelentkezik. A tavalyi, Esendő halandó-nagylemezük egyik kedvencét, a Fáradásos törés című dalt mozgóképesítették.

Kik a papírzacskós alakok?

„Ez az egyik kedvenc dalunk a tavalyi lemezről, és úgy látjuk, hogy a közönség szintén megszerette, ezért megpróbáltuk kicsit vizuálisan is kibontani. A papírzacskós figura és az ő története gyakorlatilag az »esendő halandó« karakterünk egyik új kivetülése. Benne van az az ütött-kopott szerethetőség, amit elképzeltünk – árulta el Benyhe Róbert, az együttes frontembere. – Kevély Máté operatőr-vágó és Bolyki Marci operatőr segítségével készült a klip, a rendezést és a kellékek készítését én vállaltam be. Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen nyitottak voltak a srácok a víziómra. A főszereplőink kilétét még nem lőném le, direkt nem akartunk konkrét arcokat mutatni, de kíváncsiak vagyunk, kitalálják-e a követőink.”

Van-e még lemezpiac?

 A Magidom nem kapkodja el, négy-öt évente jön ki új nagylemezzel. Persze a minőségi munkához idő kell. S felmerül az is, érdemes-e egyáltalán lemezt készíteni, hiszen a hagyományos hanghordozópiac megszűnt.

„A nagylemezformátum érdekes módon reneszánszát éli, a komplexebb mondanivalóval rendelkező előadók továbbra is szeretnek nagyobb egységben gondolkodni. A hazai és a nemzetközi »nagyok« sem véletlenül jönnek ki albumokkal, igenis van rá kereslet” – vélekedett a muzsikus, hozzáfűzve: ettől még az igaz, hogy a folyamatos online jelenlét miatt nagyon pörögnek a kisebb megjelenések.

De nem sok fontos zenekart ismerek klasszikus nagylemez nélkül. Mi szintén szeretjük a nagy lélegzetvételű albumokat, de a köztes időben szintén hozunk újdonságokat

– biztosított a gitáros-énekes.

Nekem az a benyomásom, mintha visszatértünk volna a hőskorba, a beatkorszakba, amikor a kislemezek hódítottak. Akkor a kiadók, előadók, no meg a hallgatók nem igazán foglalkoztak az albumokkal, manapság pedig dalonként jelentkeznek az együttesek, szólisták a világhálón.

Benyhe Róbert szerint ezekkel gyorsabban adhat életjelet magáról egy zenekar, könnyebb reagálhatunk külső vagy akár belső folyamatokra.

Ha minden jól megy, mi is jelentkezünk hamarosan egy párdalos karácsonyi kislemezzel, de nem teljesen idilli anyagra kell számítani, lesz benne egy kis csavar

– ígérte. 

AI vs. muzsikus 

Ha már karácsony, a mesterséges intelligenciával (AI) mindenki olyan zenéket csinálhat, amilyen az ízlése. Igaz ez az ünnepekre is, amikor a családok teljes lejátszási listákat kreálhatnak, olyanokat, amelyek dalai közt minden családtag találhat kedvére valót, mi több, személyre szólót.

Meglehet, idővel nélkülözhetővé válnak a muzsikusok, zeneszerzők, szövegírók.

„Amennyiben kivesszük az emberi tényezőt a művészetből, akkor az számomra lelketlenné, érdektelenné válik. Persze nehéz mit kezdeni azzal, ha a technika már átveri az embert – magyarázta Róbert. – Bizonyos keretek között az AI használatával sincs gond, csak meg kéne tanulnunk okosan kezelni. Bízom benne, hogy örökké lesz igény valódi emberek saját, egyedi érzéseiből létrehozott alkotásokra, ezek szerintem mélyebb rétegekben képesek a közösségteremtésre is.”

A szerző-előadó megjegyezte: mindig nagy szerepet játszott náluk a kézműves, „do it yourself” attitűd, hogy minél személyesebb viszonyba kerüljenek saját dalaikkal, klipjeikkel.

Magidom és a fizika

A fáradásos törés egy fizikai kifejezés, miként a zenekar neve úgyszintén, tudniillik: a magidom azon támadáspontok mértani helye, amelyeken ható F erő esetén a keresztmetszeten csak egyféle előjelű feszültségek keletkeznek.

„Úgy látszik, vonz minket a fizika – tréfálkozott Benyhe Róbert, majd kifejtette: ebben az esetben inkább az egészségügyi vetület inspirálta. A sportolóknál gyakori a fáradásos törés, amikor nem egy hirtelen, konkrét pillanaton múlik a törés, hanem egy folyamatos túlterhelés következtében alakulnak ki mikrosérülések a csontszövetben.

A dalban egy szokatlan analógiában gondolkodtam: mi van, ha a szívben is végbe tud menni egy ilyen sérülés

– mondta.

Kollektív klipkészítés

Benyhe Róbert rendezte az Esendő halandó, a Kalózok klipjét, míg a Hallod-e főszerepét alakította. Mellette a többiek neve úgyszintén több helyütt feltűnik a stáblistákon, ugyanis nagyon szívesen rendezik és gyártják saját videóklipjeiket, adott esetben pedig szerepelnek bennük.

„Ezek a projektek időigényesek, de nagyon szeretjük csinálni. A zenekarból Bolyki Marci basszusgitáros vagy Szekeres Máté billentyűs sokszor kiveszi a részét a videós megvalósításból, de dobosunkra, Benyhe Marcira és Bajnok Balázs gitárosra szintén mindig lehet számítani. Talán már nem csak egy zenekar vagyunk, hanem egy kvázi alkotói kollektíva, amibe a zenélésen kívül, reméljük, egyre több egyéb kreatív tartalom is belefér a jövőben. Ezekről a tervekről a Magidom Tagadók Klubja Facebook-csoportunkban mesélünk mindig elősként” – így Benyhe Róbert.



Rovatok