Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Senki többet, harmadszor
- mona lisa
- aukció
- árverés
- nagyházi galéria
- bodó galéria
- virág judit galéria
- rónai józsef
- kieselbach galéria
- kalitkás nő
- zsolnay
- régi instrumentumon játszó hölgy
Elképesztő áron kelhetnek el a magyar Mona Lisák
További Senki többet, harmadszor cikkek
Itt a december, elérkezett a művészeti árverések legizgalmasabb hónapja, a csúcsidőszak. Rekorder alkotások várnak új tulajdonosra, az aukciók pedig szinte napi rendszerességgel követik egymást.
A műtárgy.com összegyűjtötte az idei árverésdömping kiemelt eseményeit. A szezont a Nagyházi Galéria téli árveréssorozata indítja december 12-én. Az árverés négy estén át zajlik majd; az első két nap a festményeké és bútoroké, december 14-én műtárgyakra és szőnyegekre, 16-án a műtárgyak mellett ezüstökre és ékszerekre lehet licitálni.
Híres tételek, kerámiák, Herendi-készletek és XVI–XVIII. századi külföldi – főleg itáliai – festmények kerülhetnek új tulajdonoshoz: több kép 2-5 millió forintos kezdőlicittel indul, de a francia Jean Puy festménye, a Leány ablak előtt 8 millió forinton kezd. László Fülöp Apponyi Albertnét megörökítő festménye 2,8 millió forinton, Fenyő György férfiportréja 2,4 millión kezd.
A Bodó Galéria december 13–14-én veszi elő a kalapácsot. Első nap a szobroktól és ékszerektől a Zsolnay kerámiákon át a kardokig, pisztolyokig és sétabotokig minden eladásra kerül, de különlegességekre is lehet licitálni, például a régi Nemzeti Színház királyi páholyának aranyozott felső díszére: itt hatszázötvenezer forintról indul a licit. A legmagasabb, hárommillió forintos indulóárat egy XI. századi indiai feketekő relief kapta.
Ami a festményanyagot illeti, egy XIX. és egy XX. századi munka indul a legmagasabbról: Ligeti Antal és Batthyány Gyula vásznai egyaránt tizenkétmillió forinton kezdenek. A kortárs munkák között Lettre imaginaire sorozatának egy 1993–94-es darabja, Fehér László vaslemezből lézervágással készült alkotása és SI-LA-GI vegyes technikájú triptichonja emelkedik ki, az indulóár mindháromnál ötmillió forint. A mindössze tizenhárom éves Sávolt Karolina idei festményétől öt-, esetleg hatmillió forintot várnak.
Összecsapnak a sztárok
A Virág Judit Galéria december 16-án rendezi hagyományos téli aukcióját, majd három nappal később a II. világháború utáni, valamint kortárs munkákat árverez. Az első nap vezető tételei közül a „magyar Mona Lisaként” reklámozott Gulácsy Lajos-festmény, a Régi instrumentumon játszó hölgy, huszonegy év után kerül ismét kalapács alá;
az akkori, abszolút árverési rekordot jelentő nyolcvanötmillió forint után most két-háromszázmilliót várnak érte.
Tihanyi Lajos Margit-hidat ábrázoló városképe száz év után bukkant fel, és nyolcvanmillió forintról indul, becsértéke azonban az összeg két-háromszorosa. Vaszary János ötvenötmillió forintról induló tatai tóvárosi tájképe, Czóbel Béla huszonhatmillió forinton kezdő párizsi városképét, Czigány Dezső tíz-, illetve tizenötmillió forinton kezdő kivételes csendéletei, valamint Boromisza Tibor két alkotása is kiemelendő. Utóbbi festő a szatmárnémeti piacot ábrázoló képe tizennyolcmillió, a tavaszi tájat megörökítő alkotása pedig tizennégymillió forinton kezd.
A sikeres őszi Zsolnay-aukció után még maradtak tételek a téli árverésre is: a Zsolnay többi tárgyától elütő, római stílusú óriásváza rekordmagasságú, tizenötmilliós kezdő árat kapott, becsértéke pedig negyvenmillió forint.
A Virág Judit Galéria december 19-i kínálat középpontjában Reigl Judit és Keserü Ilona alkotásai állnak. Reigl Tömbírás című sorozatának egyik, Amerikából hazatérő 1959-es darabja huszonhatmillió forinton kezd. Egy másik sorozat, az Utóképek darabja, Keserü Ilona olajképe tizenkétmillió forintról indít.
Magyar ikonok
Ami a másik magyar Mona Lisát illeti, a Kieselbach Galéria árverezi el Rónai József művét, a hazai aukciók történetének legmagasabb kikiáltási áráról, száznyolcvanmillió forintról induló képét, a Kalitkás nő I. című festményt, amelyért akár négyszázmilliót is kiadhat az új tulajdonos. A galéria december 17-én egyetlen este több mint kétszázötven tételt visz kalapács alá.
Ezen az árverésen is szerepel egy Gulácsy főmű; a Nő rózsával, amelyet nyolcvanötmillió forintról indítanak. Czóbel Béla 1906-ban, 23 évesen Nagybányán festett Parkrészlete, a korai magyar modernizmus egyik legjelentősebb alkotása, százhúszmillió forintról indul, és akár a duplájáért is elkelhet. A szintén nagybányai Boromisza Tibor Kalapos nő parkban című munkája negyvennégymillió forinton kezd.
A téli aukciós szezon december 18-án a Pintér Aukciósház karácsonyi árverésével, 20-án pedig a BÁV Art, illetve a Műgyűjtők Háza online aukcióival zárul.