- Kultúr
- Senki többet, harmadszor
- virág judit galéria
- 74. téli aukció
- gulácsy lajos
- tihanyi lajos
- aukció
- árverés
- pezsgő
Több mint húsz éve vártak erre a pillanatra, és nem sajnálták a pénzt
További Senki többet, harmadszor cikkek
140 millió először, 140 millió másodszor, 140 millió harmadszor... Gulácsy Lajos festménye elkelt! Gratulálunk!
Hatalmas taps, szolid ováció követte Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténészének szavait 2023. december 16-án a Budapesti Kongresszusi Központ Pátria termében. Telt ház előtt.
De ne szaladjunk ennyire előre. Kezdjük ott, hogy az aukció estéjén az érkezőket a tulajdonos Virág Judit és lánya, Kelen Anna művészettörténész fogadta a bejáratnál. Mindenkihez volt egy-két kedves szavuk. Biztosan izgatottak voltak, de profin leplezték, van rutinjuk, nem először csinálják.
Pezsgők és pótszékek
177 műtárgy várta új gazdáját, a vendégek pedig serényen jöttek, gyülekeztek. Amikor megérkeztem, már a folyosón is sokan álltak, pezsgőt kortyolgattak, a ruhatár előtt beszélgettek. A teremben, ahol alig maradt ülőhely, a Hot Jazz Band zenekar szórakoztatta a közönséget. A zenekartól Kelen Anna vette át a szót, köszöntötte a megjelenteket, majd megnyitotta az aukciót. Akkora volt az érdeklődés, hogy a szervezők pótszékeket hoztak.
Az első árverésre bocsátott műtárgy egy Zsolnay váza volt, antik rom, felkelő nap és vitorlás látképével. Induló ára kétmillió forint. A licitek gyorsan pörögtek, a műtárgy végül 4 millió forintért, alig három perc alatt új gazdára talált.
Szintén jelentős darab volt az a Czóbel Béla (1883-1976) Párizs, L'avebue du Maine című olajfestménye: 26 millió forintról indult, 36 millió forinton zárt. A festmény akkor született, amikor Czóbel 1925 őszén megérkezett Párizsba. Első szállása a L’avenue du Maine 71. számú házában volt – ennek az ablakából festette le az utca átellenes oldalát.
Záporoztak a licitek
15 milliós „cédula lógott” Egry József Esti kikötő című kiváló festményén. A tétel megduplázódva 30 millió forintért cserélt gazdát. A most már extulajdonos amúgy közvetlenül a művésztől kapta ajándékba a festményt.
Az estét egyébként Igazi licitharc jellemezte a Budapesti Kongresszusi Központban.
Egyesek a helyszínen, mások az interneten, telefonon licitáltak a műtárgyakra. Egészen döbbenetes számok röpködtek. Ahogy telt az idő, egyre inkább érzékelni lehetett, hogy kik azok, akik kincsüket licitre ajánlották, s kik azok a műgyűjtők, aki vadászni jöttek. No meg olyanok is akadtak, akik figyelni, tanulni, egy laza szombat esti programra érkeztek – és jól szórakoztak, mert sokáig maradtak.
A vendégek figyelme amúgy mindenre kiterjedt. A Virág Judit Galéria egyik legutóbbi Facebook-posztja például Kelen Annát ábrázolja, azt, ahogyan irányítja, vezényli az árverést. Az egyik hozzászóló ezt írta a kép alá: „Atombiztos szaktudás, magabiztos licitvezetés és elbűvölő személyiség egyben.” És aki a helyszínről követte az eseményeket, az nem is tudott mást mondani, csak azt, hogy igaza van.
Kelen Anna keze akkor sem remegett meg, amikor elkelt az aukció egyik legjobban várt tétele: 130 millió forintért Tihanyi Lajos alkotása. A nemrégiben előkerült Tájkép Margit híddal című festmény a puszta létezésével is megdöbbentette a szakértőket. A semmiből bukkant fel. A kép mintegy 100 éven keresztül egy magyar család rejtett kincse volt, miközben a monográfiákban csak utalásszerűen szerepelt.
Mednyánszky László Holdvilágos tóparti táj című festménye 7 millió 500 ezer forintról indult és 19 milliónál állt meg. Boromisza Tibor alkotása – A szatmárnémeti piac misztikus megvilágításban – a 18 millió forintos start után 40 millió forintnál fékezett le.
70 millió forintért kelt Vaszary János Tóvárosi tájkép, Tata című alkotása, kezdőára 55 millió forint volt.
1909-től kezdve Vaszary János feleségével, Rosenbach Máriával a tavaszi és nyári hónapokat Tata-Tóvároson töltötte. 1910-ben vásárolták meg azt a telket, amely szökőkútjaival, színes virágágyásaival nemcsak pihenést biztosított a házaspár számára, hanem inspirálta is művészt. A tatai tavat ábrázoló kép kompozícióját Vaszary főleg a sárga, a lila, a kék és a zöld színek összeütköztetésére alapozta.
Eljött a várva várt pillanat
A műgyűjtők több mint 20 éve vártak erre a pillanatra, hiszen ismét megszerezhetővé vált Gulácsy Lajos ikonikus remekműve. 2002-ben hatalmas szenzációt keltet a Régi instrumentumon játszó hölgy című olajkép felbukkanása, hiszen a művészettörténészek úgy tudták, hogy a remekmű a II. világháborúban megsemmisült.
GULÁCSY LAJOS RÉGI INSTRUMENTUMON JÁTSZÓ HÖLGY CÍMŰ OLAJKÉPE most 140 MILLIÓ FORINTÉRT KELT EL.
A művészettörténészek szerint ez kép nem portré, hanem a művészet lényegéről – a természet, a zene, a szépség egységéről – tett ihletett vallomás. A 100 millió forintos kikiáltási árról induló művet szimbolikája és a hölgy titokzatos mosolya miatt joggal nevezik a magyar Mona Lisának.
Az is alátámasztotta, hogy a Gulácsy alkotása volt az aukció egyik sztárja, hogy miután elkelt, az emberek tömegesen kezdték elhagyni a termet. Kis túlzással szinte kiürült a helyiség. Pedig a licitek még ezután is záporoztak.
Az aukción számos olyan tétel volt, amelyek kezdőára nem csak megemelkedett, hanem megduplázódott, sőt megháromszorozódott a kikiáltási árhoz képest.
A 177 tétel között volt többek között
- Munkácsy Mihály,
- Ország Lili,
- Balázs János,
- Rippl-Rónai József,
- Scheiber Hugó,
- Kádár Béla,
- Kmetty János
- és Székely Bertalan remekműve is.
Virág Judit az aukció után gratulált az új tulajdonosoknak, az Indexnek nyilatkozva pedig elmondta, örülnek és elégedettek, mert a mostani aukció megmutatta, hogy erős és élénk a piac. „Aukciós rekord nem született, mégis szép eredményt értünk el. Sok új és külföldi licitáló volt, ami mindig öröm. Ha ennyi nemzetközi vevő van, az azt jelenti, hogy a magyar művészetet ismerik, elismerik, szereti és veszik.
És rengetegen eljöttek, ami a régi szép időket idézte.